Da bi državni zbor lahko zasedal, če bi bil kateri poslanec okužen s koronavirusom, je predsednik državnega zbora Igor Zorčič (SMC) vodjem poslanskih skupin poslal predlog sprememb poslovnika državnega zbora. V njem predlaga, da bi v poslovnik vpeljali določilo o sklicih sej na daljavo. In to ne le v primerih, ko bi navzočnost poslancev lahko pomenila tveganje za zdravje drugih poslancev, temveč tudi ob naravnih ali drugih hujših nesrečah, z odločitvami pa se ne sme odlašati.
O tem, ali obstajajo razmere za sklic seje na daljavo, bi odločal kolegij predsednika državnega zbora, pri čemer pa mora odločitev podpreti toliko vodij poslanskih skupin, da ti predstavljajo najmanj dve tretjini poslancev. Kolegij bi bil tudi tisti, ki bi določil, koliko časa bodo imele posamezne poslanske skupine na voljo za razpravo.
Zagotovitev delovanja, sicer ...
K podpori spremembam poslovnika državnega zbora, ki bi omogočale sprejetje ukrepov in odločanje poslancev na daljavo, je včeraj v parlamentu pozval tudi predsednik vlade Janez Janša. Pojasnil je, da so v vladi že razpravljali o tem, da bi prenesli pristojnosti z državnega zbora na vlado, kot jim to omogoča ustava. A se za zdaj za to niso odločili. "Če parlament ne bo operativen, pooblastila pa ne bodo prenesena, bomo v vakuumu, ne bo odločitev," je še dodal. Vendar pa, kot poudarja ustavni pravnik Igor Kaučič, zadeve s prenosom pristojnosti niso tako preproste. Najprej bi moral državni zbor na predlog vlade razglasiti izredne razmere. In tudi takrat bi po 108. členu ustave le v primeru, če se državni zbor ne bi mogel sestati, predsednik republike na predlog vlade izdajal uredbe z zakonsko močjo.