Bled bo konec meseca, to je v ponedeljek in torek, 29. in 30. avgusta, že sedemnajstič gostil Blejski strateški forum (BSF), ki ga pripravljajo na slovenskem zunanjem ministrstvu. Forum, ki bo letos potekal pod naslovom Ukrajina in kriza multilateralnega sveta, skuša postati odlična blagovna znamka slovenske diplomacije. Vendar ga je v preteklosti večkrat zasenčilo naivno pričakovanje, da bo Slovenija z njegovo pomočjo vsilila drugim kakšno svojo agendo, s katero bi se potem ukvarjali vsi. Zadnja takšna pričakovanja so imeli nekateri najvišji slovenski predstavniki z arbitražo o slovensko-hrvaški meji, a se jim je vsiljevanje vrnilo kot bumerang.
Lani eden od vrhuncev
Lanski BSF, še pod vlado Janeza Janše, je potekal v času drugega polletnega predsedovanja Slovenije Svetu Evropske unije in je postregel z zavidljivo udeležbo voditeljev držav, med njimi s premierji Hrvaške, Albanije, Grčije, višegrajske četverice, bil je srbski predsednik Aleksandar Vučić itd. Tudi vsebinsko je obveljal za enega vrhuncev slovenskega predsedovanja, čeprav na Bled francoski predsednik in nemška kanclerka kljub sprva drugačnim pričakovanjem organizatorjev nista prišla. No, nekaj je zakrivil tudi covid-19, predvsem v smislu, da na forum zavoljo protipandemičnih ukrepov že v drugo ni moglo priti širše zainteresirano občinstvo.
Govorili smo z vodjo sektorja za BSF na zunanjem ministrstvu Petrom Grkom. "Forum na Bledu tokrat pripravljamo v skrb vzbujajočih evropskih in svetovnih okoliščinah, seveda zavoljo ruske agresije na Ukrajino, ki še bolj zahtevajo odgovore o evropski prihodnosti in multilateralnem sistemu. Ta multilateralna ureditev se namreč podira, zato pa se sprašujemo, kam naprej, kako zagotoviti evropsko varnost in prihodnost, kako naj se definirajo notranjeevropske relacije pa odnos do naših partnerjev, denimo do ZDA, oziroma kje je mesto Evropske unije v multilateralni ureditvi."
Varnost, oskrba, digitalizacija
Kot drugi sklop tem, ki jih bodo osvetljevali visoki in eminentni sogovorniki na Bledu, Grk navaja: "Skušali bomo dognati, kako si lahko zagotovimo varnost, predvsem seveda glede prehranske oskrbe in vode, zlasti pa energetike. Tretji sklop razprav, ki se nam obetajo, bi strnil v vprašanje digitalizacije in boja zoper dezinformacije. Četrti sklop bo o zeleni agendi in podnebnih spremembah."
Grk poudari, da bo na Bledu tudi letos več premierjev, poleg slovenskega Roberta Goloba še premierja Severne Makedonije in Albanije, Dimitar Kovačevski in Edi Rama, pa predsednika Islandije in Hrvaške, Gudni Johannesson in Zoran Milanović. Kot pove Grk, bodo voditelji držav razpravljali o energetskih in podnebnih izzivih,o solidarnosti in učinkovitem ukrepanju v primeru naravnih katastrof. "Lista gostov ta hip še ni dokončna," je sogovornik opozoril ob tem, "vsekakor pa bo uvodni nagovor v ponedeljek ob otvoritvi foruma imela Ursula von der Leyen, predsednica Evropske komisije. To bo prvi nastop predsednika te institucije na BSF sploh. Pričakujemo, da bomo od gostje podrobneje izvedeli o prioritetah, smernicah, delovanju komisije v prihodnjem obdobju," upa Grk.
Nočna sova
Impresivna je lista gostujočih zunanjih ministrov, med katerimi bodo turški zunanji minister Mevlüt Çavuşoğlu, Joao Gomes Cravinho iz Portugalske, Thordis Kolbrun Gylfadottir z Islandije in Zbigniew Rau iz Poljske. Našteti bodo v Festivalni dvorani v ponedeljek popoldne skupaj z gostiteljico Tanjo Fajon govorili o tem, koliko Evrop je v Evropi.
Če se vam zdi zgornji naslov debate zunanjih ministrov malce dvoumen, da ne rečemo lacanovski, dodajmo samo še, da bo v tako imenovanem programu Nočna sova v ponedeljek zvečer v Hotelu Toplice nastopil ta hip verjetno najpopularnejši svetovni filozof Slavoj Žižek. Peter Grk: "Pogovor z njim se bo vrtel okoli najaktualnejših dogajanj v svetu, seveda prav tako v kontekstu vojne v Ukrajini in njegovih morebitnih odgovorov, kaj storiti, da bi multilaterizem popravili."
V torek bo program še bolj nabit. Na različnih panelih bodo svoje povedali številni predstavniki različnih vlad, posebej tudi premier Golob, pa evropskih in ameriških institucij, akademskih inštitutov, univerz, agencij, zavodov, podjetij. Skratka pisana mešanica think tankov iz vladnega in nevladnega sektorja.
Že v nedeljo pred tem bo v Ljubljani potekal spremljevalni, tako imenovani Mladi blejski strateški forum.