"Prišel je dan, ko sem praznovala svoj enajsti rojstni dan. Bil je ponedeljek, drobne snežinke so poplesavale v zraku in se borile z vetrom. Objel me je, poljubil in me stisnil k sebi ter mi zašepetal na uho: 'Vse najboljše!' Zate imam posebno darilo. Darilo, ki ti bo ostalo za vedno. Odraščaš. Naučil te bom ljubiti. Ti samo zamiži in kmalu bo vsega konec. Hotela sem se rešiti njegovih rok, zbežati. A tedaj me je potisnil ob steno in z mene začel slačiti hlače. Bila sem v šoku. Ne vem, kaj se je dogajalo. Vem samo, da sem se zbudila na tleh, brez hlač. Peklo me je, bolelo. Ne morem pozabiti tistega njegovega pogleda, ki se je smehljal. Dejal mi je: 'Obleci se!' Če komu poveš o tem darilu, te bo hudič pobral."
To je del izpovedi ene od žrtev, ki jo je večkrat spolno zlorabil duhovnik Katoliške cerkve na Slovenskem. Žrtve, ki se je v upanju, da ji bo nekdo končno prisluhnil in pomagal, da bi bil storilec kaznovan, obrnila na civilno iniciativo za zaščito žrtev spolnih zlorab v Cerkvi na Slovenskem Dovolj.je.
Škofi in predstojniki so neposredno odgovorni
To je pred kratkim ustanovila skupina dejavnih katoličanov, prepričanih, da RKC "veliko premalo naredi, da bi zaščitila žrtve in iz vrst klerikov in redovnikov izločila vse storilce tega groznega in kriminalnega dejanja". V enem mesecu od ustanovitve so prejeli trinajst prijav žrtev domnevnih spolnih zlorab, za pet od njih že pripravljajo dokumentacijo za prijavo organom pregona. Samo za primerjavo; ekspertna skupina za reševanje spolnih zlorab pri Slovenski škofovski konferenci je v devetih letih obravnavala 12 primerov. V iniciativi so se srečali tudi že z murskosoboškim škofom Petrom Štumpfom. Seznanili so ga z obtožbami o domnevnih spolnih zlorabah, ki naj bi jih bila zagrešila dva duhovnika, ki trenutno bivata v tamkajšnji škofiji. "Škof se je odzval zelo pozitivno, napovedal je, da bo osebno podal prijavo na policijo kakor tudi sprožil cerkvene postopke, s čimer je pokazal, da se zavzema za ničelno stopnjo tolerance do spolnih zlorab," je za Večer povedal Matej Križanič, eden od članov iniciative. Ta napoveduje skorajšnji obisk tudi pri nadškofu Stanislavu Zoretu zaradi seznanitve z domnevnimi zlorabami, ki naj bi jih bili zagrešili v duhovniki v ljubljanski nadškofiji. "Za tak pristop smo se odločili, ker so škofje in redovni predstojniki tisti, ki so neposredno odgovorni za škofijo oziroma redovno skupnost."
RKC zdaj s prijavami na policijo
Če so v preteklosti odgovorni v Katoliški cerkvi na Slovenskem vztrajali, da niso dolžni prijavljati sumov storitve kaznivih dejanj spolne zlorabe, ki naj bi jih zagrešili duhovniki, če za to ni zagrožena najmanj 15-letna zaporna kazen, se je v zadnjih tednih njihovo stališče spremenilo. Andrej Naglič, član ekspertne skupine za reševanje spolnih zlorab pri Slovenski škofovski konferenci, je povedal, da so, odkar so februarja škofje v Vatikanu razpravljali o problemu spolnih zlorab otrok, na policijo podali pet naznanil suma kaznivega dejanja zoper spolno nedotakljivost. "To je korak k ničelni stopnji tolerance do teh pojavov, ki mora biti še potrjen na ravni Slovenske škofovske konference." V dveh primerih gre za prijavi zoper duhovnika iz murskosoboške škofije, s katerima je iniciativa Dovolj.je seznanila škofa Štumpfa. Ta kljub obljubi prijave ni podal na policijo, temveč zgolj na ekspertno komisijo, ki pa je primer predala policiji. V iniciativi tovrstno ravnanje označujejo kot poskus, da bi se ekspertna komisija prikazala kot zagovornica ničelne stopnje tolerance, "v resnici pa so le preposlali dokumentacijo, ki jo je zbrala iniciativa", pravi Križanič. "Bi pa iniciativa pričakovala, da je ekspertna skupina zelo aktivna na področju cerkvenih postopkov, saj se zdaj skrivajo za izjavami, da bodo najprej počakali na rezultate kazenskih postopkov (tak je zadnji, tretji primer pri lazaristih, op. p.). To je nedopustno in sprenevedanje, saj so cerkveni postopki ločeni in bi moral biti njihov standard mnogo višji," še pravijo v iniciativi.
Večina želi sprožitev postopkov
Grožnje duhovniku, ki je spregovoril
Provincial Misijonske družbe lazaristov v Sloveniji Franc Rataj je zavrnil srečanje s predstavniki iniciative Dovolj.je, češ da za to ni potrebe, saj da sta primera, o katerih so želeli govoriti, zaključena, so povedali v iniciativi. Dejansko gre za tri primere, storilec pa je v vseh primerih isti. Zato je iniciativa na policijo podala prijave. Eden od spolno zlorabljenih, duhovnik, lazarist Janez Cerar, ki se je tudi javno izpostavil, pa zaradi tega dobiva anonimne grožnje. Tako mu je "starejši ljubljanski škofijec", kot se je opisal v pismu, zapisal: "Doživeli smo veliko lepega in grenkega. Česa takega, kot doživljamo sedaj tudi s pomočjo tebe in tvojih Dovolj.je, pa še ni bilo. Verjemi, da boš odgovor na vso grenkobo, ki jo doživlja ta naš rod duhovnikov, - pred Bogom - že v kratkem plačal tudi ti. Z dušo in telesom ..." In še: "Vaša skupina Dovolj.je, v katero so posrkali tudi tebe, si s takimi dejanji dovoli satansko opravilo rušenja in mazanja Cerkve."
Iniciativa kot novo upanje
Žrtve, tako Križanič, v civilni iniciativi vidijo novo upanje. "Želijo si, da bi se jasno priznalo, da je prišlo do zlorabe. Želijo si tudi, da se jim verjame, da se jih korektno obravnava, da bi jih cerkveni predstojniki sprejeli, jim prisluhnili in da bi pokazali iskreno obžalovanje za to, kar se je zgodilo, ter jim tudi ponudili pomoč," pojasnjuje Križanič, ki meni, da bi morali storilci, poleg kazni, plačati žrtvam tudi ustrezno odškodnino.
Številne žrtve se odločijo za prijavo v želji, da bi opogumile tudi druge žrtve, da spregovorijo in da s prijavo poskušajo preprečiti, da bi storilec nadaljeval zlorabe. "Pri marsikaterem storilcu obstaja sum, da se ni ustavil le pri eni žrtvi," iz dosedanjih prijav sklepa Križanič, ki poudarja, da se iniciativa ne bo ustavila.
"Prijavili bomo vsak resen sum spolne zlorabe ne glede na zastaralni rok, saj s tem želimo tudi policiji sporočiti, da je pozorna na določeno osebo. Odločili pa smo se tudi, da bomo ponovno sprožili cerkvene postopke pred ekspertno skupino v vseh primerih, kjer ocenjujemo, da ti niso bili korektno izpeljani, ali nimamo podatkov, kako so bili speljani. Žal se je dogajalo, da se je velikokrat zadevo poskušalo pomesti pod preprogo na način, da žrtve niso bile sproti obveščene o postopkih pa tudi o samem zaključku ne."
RKC sama sebe obsodila
S svojimi prizadevanji želijo doseči ničelno stopnjo tolerance do spolnih zlorab v RKC. "Predolgo se Katoliška cerkev s tem problemom ni želela soočiti, vendar pa je to nujno, da se počisti s tem velikim grehom in zlom. Da bodo vse žrtve dobile podporo, psihosocialno pomoč ter osebno in institucionalno priznanje, da njeno ravnanje ni bilo pravilno v odnosu do žrtev, ki jih je treba zaščititi. Storilce pa kaznovati, jih nadzirati, a jim ponuditi tudi obliko pomoči." V tej luči si v civilni iniciativi želijo, da bi RKC po vzoru Katoliške cerkve v ZDA objavila imena vseh duhovnikov in redovnikov, ki so zagrešili spolno zlorabo. Tudi imena tistih, za katere so primeri že zastarali ali so pokojni.
"Naš namen ni blatenje Katoliške cerkve. Sama je že obsodila sebe s tem, ko je dopuščala takšna pošastna dejanja spolnih zlorab nad mladoletnimi in odraslimi ranljivimi osebami. Želimo si le, da bi prišlo do premikov na področju obravnave spolnih zlorab v RKC. In do premikov bo, tudi zaradi pritiskov, prišlo," je prepričan Križanič.