Splošna bolnišnica Celje je v soboto prejela 20 dodatnih ventilatorjev za umetno predihavanje pljuč. Respiratorji so bili naročeni z namenom pravočasnega povečanja kapacitet števila ventilatorjev za hujše primere okužb z novim koranovirusom, kjer je potrebno popolno umetno predihavanje pljuč. Ventilatorje so tehnični strokovnjaki že sestavili in tehnično pregledali, specialisti intenzivne medicine pa preverili njihovo ustreznost ter delovanje. Jutri se bo začelo še izobraževanje osebja v intenzivni enoti za delo na aparatih. V bolnišnici imajo zdaj skupaj 45 respiratorjev (42 svojih in tri najete) ter tri prenosne respiratorje za potrebe nujne medicinske pomoči. Sicer pa je trenutno v bolnišnici hospitaliziranih 15 pacientov, od tega sta dva priklopljena na respirator.
Za uspešno dobavo je bila po sporočilu za javnost, ki smo ga prejeli iz celjske bolnišnice, potrebna aktivacija številnih akterjev. "Brez tvornega sodelovanja z ministrstvom za gospodarski razvoj in tehnologijo ter Zavodom RS za blagovne rezerve bi bila dobava ventilatorjev vprašljiva. Ministrstvo si je vseskozi aktivno prizadevalo za čimprejšnjo dobavo opreme, med drugim so vključili diplomatsko veleposlaništvo na Kitajskem," so med drugim sporočili iz celjske bolnišnice.
Minister za zdravje Tomaž Gantar je ob predaji respiratorjev povedal, da je to prva tovrstna pošiljka in da že v tem tednu v vladi pričakujejo dobavo še vsaj 20 ventilatorjev enakega tipa od skupaj 220-ih, ki jih je naročil Zavod RS za blagovne rezerve. "Ker gre pri ventilatorjih za nabavo kompleksnejše narave, smo pred naročilom njihovo ustreznost za potrebe oskrbe bolnikov, okuženih z novim koronavirusom, preverili tudi pri specialistih intenzivne medicine. Veseli me, da so dobavljeni ventilatorji že sestavljeni in tehnično pregledani, vsekakor pa upam, da jih bomo v praksi čim manj potrebovali," je povedal gospodarski minister Zdravko Počivalšek.
V celjski bolnišnici so se novih respiratorjev zelo razveselili. "V naši bolnišnici smo že predvideli prostor za dodaten oddelek za bolnike, ki bi potrebovali ventilatorje, zdaj lahko tja namestimo tudi opremo. Naši internisti intenzivne medicine so ventilatorje pregledali in preizkusili ter potrdili primernost opreme za uporabo v času epidemije. Tako bomo kot največja regionalna bolnišnica v državi lahko na vrhuncu epidemije zagotovili oskrbo do 30 bolnikov, okuženih s covidom-19, ki bi potrebovali tovrstno pomoč," pa je povedala direktorica bolnišnice Margareta Guček Zakošek.