Razmerje med odhodki in prihodki je pomemben dejavnik likvidnosti, ki je v večinski domeni in odgovornosti podjetja. Tveganje za neplačila s strani kupcev ali težave z dolgimi, večmesečnimi plačilnimi roki pa podjetju onemogočajo neodvisno uravnavanje stanja na računu. Z opravljeno storitvijo ali odpremljenim naročilom, so namreč stroški že nastali in dokler niso poravnani, ustvarjajo vrzel v toku denarnih sredstev.
Poleg notranjih na likvidnost podjetja vplivajo tudi zunanji dejavniki
Čeprav lahko podjetja tveganje neplačil in dolgotrajno čakanje na rok plačila še nekako preprečijo, jim reden in stabilen denarni tok onemogočajo tudi zunanji, zlasti makroekonomski dejavniki. Po besedah Nejca Apšnerja, direktorja podjetja Achilles in strokovnjaka na področju faktoring financiranja, bodo zahtevne gospodarske razmere in izzivi v naslednjih nekaj let od podjetij terjali temeljito pripravo ter poznavanje in razpolaganje z mehanizmi, ki bodo omilili zunanje vplive na njihova finančna stanja.
“Trg dela je v fazi pregrevanja, na drugi strani pa se avtomobilska industrija ohlaja in umirja. Poleg tega mednarodna trgovinska vojna, padec borznih indeksov in višji donosi pri kratkoročnih obveznicah v primerjavi z dolgoročnimi vplivajo na smer krivulje mednarodne gospodarske rasti.” Po Apšnerjevem mnenju ti dejavniki v prihajajočih letih ne prinašajo spodbudnih pogojev poslovanja. “Negotove razmere v gospodarstvu praviloma vodijo v razrahljanje plačilnih pogojev in daljšanje plačilnih rokov, obenem pa banke vpeljujejo vedno težje pogoje pridobitve bančnih posojil. Podjetja se zato hitro začnejo soočati z nevarnostjo nastanka neplačil ter sorazmerno nižjimi in nerednimi finančnimi prilivi.
Podjetja potrebujejo hitro in ugodno finančno rešitev, tradicionalni finančni produkti pa ne odgovarjajo na te potrebe
Rast obratnega kapitala podjetja prek dodatnih prilivov je ključna za njegovo rast in razvoj, a pri zaprositvi za klasična posojila se prej ali slej sooči s dolgimi postopki in neprilagodljivostjo finančnega produkta na njegovo situacijo. Bančni kredit je sicer najbolj poznan način pridobitve dodatnih sredstev, vendar banke niso hitri odločevalci in večinoma ne ponujajo finančnih rešitev, ki bi primarno koristile podjetju, ki zanj zaprosi.
Ugodno in agilno alternativo tradicionalnim finančnim produktom nudi faktoring, financiranje odprtih oz. nezapadlih terjatev, kar podjetjem zagotavlja nemoteno poslovanje in vlaganje v razvoj že v enem dnevu od oddaje vloge in brez zahtevnih administrativnih postopkov.
Zagotovljeni prilivi hitro in ugodno
Digitalna doba je prispevala k napredku tudi na administrativnem področju, optimizirala finančni sektor in vplivala na razvoj novih finančnih rešitev. Faktoring financiranje tako omogoča oddajo vloge kar prek spleta, priliv faktoring sredstev pa se za razliko od klasičnih postopkov odobritve uredi in zagotovi že v nekaj urah, najkasneje v roku enega dne.
Podjetju torej faktoring prinaša rešitev na več ravneh - avtomatizacija postopka pomeni ne le hiter način zagotovitve sredstev, pač pa tudi nižje stroške odobritve in posledično prihranek denarja, ki posojilojemalcu v njegovem položaju veliko pomeni.
Namesto večmesečnega čakanja na dan zapadlosti računa in pričakovan priliv sredstev si lahko podjetje s faktoring financiranjem potrebna sredstva z naslova odprtih terjatev zagotovi še isti dan. Predvsem podjetjem pri poslovanju z drugimi podjetji (B2B) ter mladim in hitro rastočim podjetjem z visokimi stroški razvoja ter nizkimi prihodki od prodaje, ta možnost prinaša premostitev vrzeli v denarnem toku in nemoteno rast in razvoj poslovanja.
Dodatni prilivi brez kreditiranja in izven primeža kreditne sposobnosti
Faktoring je posebna vrsta financiranja, pri katerem vir sredstev predstavljajo nezapadle terjatve, ki so odgovornost kupca, kateremu je podjetje izstavilo račun. Na ta način se odgovornost za poravnavo financiranja prenese s podjetja, ki je zaprosilo za faktoring, na kupca, ki bo poplačal izstavljen račun na datum zapadlosti.
Kreditna sposobnost podjetja je pri faktoring financiranju zanemarljiv dejavnik, saj za razliko od bančnega posojila faktoring zagotavlja ugodno financiranje na podlagi bonitete odprtih terjatev in ne stanja tekočega poslovanja. Še posebej je to dobrodošlo pri mladih in zagonskih podjetjih, ki bi jim kreditna (ne)sposobnost onemogočila pridobitev bančnega posojila.
Rast bonitetne ocene in konkurenčnost na trgu
Uspešno poslovanje podjetja se odraža v skrbi za vzdrževanje in dvigovanje bonitetne ocene, slednjo pa določa zagotavljanje likvidnosti, zmožnost rednega odplačevanja operativnih stroškov poslovanja ter nizka odvisnost podjetja od plačilne discipline in dolžine plačilnih rokov njihovih kupcev.
Likvidnost lahko podjetje uspešno dviguje s faktoringom, saj tako financiranje zagotavlja denarne prilive, ki so lahko preusmerjeni v razvoj in širitev prodaje, kritje rednih stroškov in vlaganje v razvoj. Tak način financiranja pri podjetjih postaja vse bolj zaželen zaradi lažjega obvladovanja operativnih in prodajnih tveganj ter izboljševanja metrik bonitete podjetij.
Tri finančne rešitve v eni
Faktoring financiranje postaja vedno bolj uveljavljena metoda spodbujanja poslovne rasti podjetij, saj ponuja celovito rešitev za urejanje njihovega denarnega toka in dobro likvidnost in hkrati predstavlja ugoden in prilagodljiv finančni mehanizem, ki odgovarja na potrebe prosilcev.
Nejc Apšner, strokovnjak za faktoring financiranje in direktor podjetja Achilles, je prepričan, da lahko faktoring odločilno prispeva k rešitvi finančnih težav gospodarstvenikov, saj “prek financiranja podjetje hitro pridobi dodatne denarne prilive, z zavarovanjem pred neplačili poskrbi za nemoteno vlaganje v razvoj brez tveganja za pojav likvidnostnih težav, prek upravljanja s terjatvami pa faktoringu prepusti skrb za zapadla neplačila, ki podjetju povzročajo težave.”
Več informacij.