Predsednik vlade Robert Golob je odstopno izjavo ministrice za digitalno preobrazbo Emilije Stojmenove Duh zvečer že posredoval v državni zbor, so potrdili v kabinetu predsednika vlade. DZ se bo z odstopom predvidoma seznanil v petek na začetku seje, zato naj poslanci o predvideni interpelaciji proti ministrici ne bi razpravljali. Ministrici bo funkcija tako prenehala.
Emilija Stojmenova Duh je na popoldanski novinarski konferenci pojasnila, da se predsedniku vlade zahvaljuje, da jo je povabil v svojo ekipo in ji zaupal pri delu, hkrati pa se zahvaljuje tudi drugim ministrom za konstruktivno sodelovanje.
"V to zgodbo sem šla izključno samo zato, ker sem bila prepričana, da je politika lahko drugačna, da so spremembe možne in da so odnosi med partnerji lahko tudi iskreni. Žal ni tako. Zato danes s čisto vestjo in dvignjeno glavo sprejemam objektivno odgovornost in sem predsedniku vlade ponudila tudi svoj odstop," je povedala Stojmenova Duh in dodala, da bo še naprej poučevala na fakulteti.
Na novinarski konferenci po sestanku na vladi in s poslanci Gibanja Svoboda se je tudi dotaknila nedavnega poročanja portala N1, da so se na ministrstvu skušali izogniti kazni zaradi nepooblaščene vožnje z modro lučjo v Avstriji. Pojasnila je, da se na ministrstvu niso skušali izogniti kazni, kar je pred dnevi poročal portal N1. "Nihče se ni poskušal izogniti kazni," je povedala ministrica in dodala, da ministrstvo globe sploh še ni dobilo.
Banjac: Odstop razbremenitev za vlado
Politolog Marinko Banjac s Fakultete za družbene vede je dejal, da je ministrica dolgo časa vztrajala in se skušala do določene mere znajti, da bi odgovorila na očitke glede nakupa računalnikov, ampak so se v zadnjem času pojavili zelo izraziti pritiski. "Nazadnje tudi lansirana zgodba o uporabi modrih luči za prednostno vožnjo na avstrijski avtocesti. To je prispevalo k temu, da je pod pritiski morala podati odstopno izjavo. Menim, da je to logična poteza tudi z vidika celotne vlade in njenega statusa oziroma renomeja, ki ga ima v javnosti. Že tako je delo vlade relativno slabo ocenjeno. Trenutno se poskuša vlada prikazati kot akter, ki premika stvari. Vidimo, da se je določen napredek zgodil. Tudi, kar se tiče reforme v javnem sektorju. Odstop bo prispeval k temu, da se pritiski na vlado vsaj deloma umirijo. Njen odstop je treba primarno razumeti v kontekstu, da vlada ne sme več pristajati na to, da bi imela še bolj negativno podobo v javnosti, kot jo trenutno ima," je Banjac pokomentiral odstop Emilije Stojmenove Duh.
Po njenih besedah se je to dogajalo 26. maja. "V celoti smo ravnali po ustaljenem protokolu," pravi Stojmenova Duh. Vozilo ministrstva je na poti obtičalo v dolgem zastoju, zaradi katerega ne bi mogla pravočasno priti na letališče na Dunaju. Voznik je poklical višjega inšpektorja na center za varovanje in zaščito. Ta naj bi mu bil nekaj minut pozneje povedal, da ne more priklicati avstrijskih kolegov in da naj vklopi modro luč. Ministrica pravi, da korespondence ni mogla slišati, saj da je slišala le voznika.
Z modrimi lučmi kar 200 kilometrov
Ob prihodu na današnjo sejo vlade je sicer Emilija Stojmenova Duh dejala, da se v povezavi z omenjeno afero pojavlja veliko neresnic, ena od teh je po njenih besedah ta, da je od voznika zahtevala, da prižge modre luči. "Nikoli nisem zahtevala tega od voznika, ne doma ne v tujini," je zatrdila. Obenem je poudarila še, da so tudi zaposleni na ministrstvu zmeraj ravnali v skladu z navodili pristojnih organov.
Poročanje N1 je označila za osebno diskreditacijo, o čemer da priča več dejstev, med drugim datum objave - štiri mesece po dogodku in zgolj dva dneva pred interpelacijo, je izjavila.
Ministričine očitke so nato sistematično zavrnili na portalu N1 v novem članku. "Ko odhajajoča ministrica torej trdi, da so navedbe v našem članku neresnične, ker se niso izogibali plačilu kazni, saj je še niso prejeli, ob tem seveda zamolči, da so z uporabo slovenskega veleposlaništva na Dunaju skušali doseči prav to," so objavili med drugim. In da je avto z ministrico s prižganimi modrimi lučmi vozil kar okoli 200 kilometrov, vse od Gradca v Avstriji do Dunaja. Avstrijski policiji pa so z ministrstva podatke o vozniku poslali šele, ko jim je slovenski veleposlanik na Dunaju pojasnil, da podlaga za opustitev morebitnega pregona ne obstaja.
Kar se je dogajalo 26. maja in pozneje, tudi dokazuje, da Emilija Stojmenova Duh sploh ni vedela, da se z modrimi lučmi v tujini ne sme voziti, če ni v tuji varovani koloni, še navaja N1.
Poslanci SD in Levice bi se na interpelaciji vzdržali
Koalicijski partnerji SD in Levica so po današnjih rednih koalicijskih usklajevanjih napovedali, da se bodo v primeru, da Stojmenova Duh ne bo odstopila in bo v petek dejansko prišlo do interpelacije v DZ, pri glasovanju vzdržali. Na koalicijskih usklajevanjih so namreč na kratko govorili tudi o ministrici Stojmenovi Duh, a v SD in Levici o morebitnih namigih iz vrst Svobode, ali ministrica še uživa njihovo podporo, še niso želeli govoriti.
Namestnica vodje poslanske skupine SD Meira Hot je sicer na vprašanje, ali pričakujejo ministričin odstop, odgovorila: "Pričakovala bi, ampak kaj bo, pa bomo videli." Da zgodba o nakupu računalnikov in najnovejša afera kažeta na odnos Stojmenove Duh, pa je ocenil vodja poslancev Levice Matej Tašner Vatovec. Kot je dodal, ministrice ne bodo aktivno rušili, tudi sami pa čakajo na izplen popoldanskega sestanka v Svobodi.
Odstop političnih strank ni presenetil, kvečjemu je prepozen
V koalicijski Levici ministričin odstop ocenjujejo kot pravilno potezo, v koalicijski SD ga ne komentirajo. V opozicijskih SDS in NSi menijo, da poteza prihaja prepozno.
Vodja poslancev Levice Matej Tašner Vatovec je v popoldanski izjavi ocenil, da so vsi očitki na račun ministrice vendarle postali pretežka zgodba za celotno koalicijo, zato menijo, da je bila njena odločitev pravilna. "To kaže tudi na neko stopnjo politične higiene. Zdaj pričakujemo, da bo predsednik vlade čim prej tudi našel novega ministra oziroma ministrico," je dejal. Obenem je poudaril, da na ministrstvu teče kar nekaj pomembni projektov, tudi zgodba z računalniki je po njegovih besedah pozitivna, zato bi bilo prav, da se naprej vodi na bolj učinkovit način.
V drugi koalicijski partnerici SD, kjer so še danes javno ocenjevali, da je nastopil čas, da ministrica prevzame osebno in objektivno odgovornost, po ponujenem odstopu molčijo in odločitve Stojmenove Duh ne komentirajo.
V poslanski skupini Svoboda so se z ministrico pogovarjali še danes. "Menimo, da je njen odstop odraz odgovorne odločitve, razmisleka pri sebi, sicer pa se ji lahko le zahvalimo," je odstop Stojmenove Duh komentirala namestnica vodje poslancev Svobode Nataša Avšič Bogovič. Po njenih besedah je ministrica pri svojem delu "orala ledino", nakup računalnikov za najbolj ranljive skupine pa danes že dobiva epilog, rezultati bodo kmalu vidni, je prepričana.
Četudi so v preteklih dneh iz vrst poslancev Svobode prihajale neuradne informacije, da tudi njeni strankarski kolegi pričakujejo odstop Stojmenove Duh, saj da jo ob vseh očitkih še težko branijo, pa je Avšič Bogovič zatrdila, da se na današnjem srečanju niso "preštevali", temveč so prisluhnili ministričinim pojasnilom. "Potem pa se je zgodilo, kar se je," je dejala. Na ocene, tudi iz političnih vrst, da bi ministrica morala odstopiti že prej, je odvrnila, da je težko komentirati, kaj bi bilo, če bi bilo, vsaka poslanska skupina pa da ima pravico do svojega mnenja.
Za opozicijski SDS in NSi, ki sta v preteklih mesecih nizali ostre kritike na račun ministričinega dela, pa odstop prihaja prepozno. Že ob prvi interpelaciji pred pol leta so bili očitki dovolj veliki, da bi ministrica morala zapustiti svoje delovno mesto, pa je v tem času govorila, kako dela, je danes poudaril poslanec SDS Tomaž Lisec. Po njegovih besedah so upali, da do druge interpelacije ne bo prišlo. Zgodba tega tedna, afera modre luči, je samo še pika na i, ki kaže, da ministrica ne pozna dela v okviru zakonske materije in javnih naročil kot tudi ne bontona, je dejal.
Z besedami "skrajni čas" pa je ponujeni odstop komentirala podpredsednica in poslanka NSi Vida Čadonič Špelič. "Namesto da bi dobili digitalizacijo Slovenije, smo dobili računalnike, ki jim je potekel rok uporabe in se na njih nabira prah, po drugi strani pa tudi 6,5 milijona evrov luknje v državni proračun," je bila kritična.
Ob tem je ocenila, da Stojmenova Duh ne bi smela postati ministrica, saj da ni izkazala ustreznih kompetenc. "Pravzaprav se je na koncu pokazalo, da ni razumela, kakšna odgovornost je biti minister in kako je treba čuvati ugled države." (STA)
KPK glede prekrška Stojmenove Duh v tujini uvedla predhodni preizkus
Potem ko je v javnosti odjeknila novica, da je ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh skušala doseči, da avstrijski organi ne bi končali prekrškovnega postopka zaradi prehitre vožnje na avstrijski avtocesti, je ta dogodek pod drobnogled vzela tudi KPK. V zvezi s to zadevo je že uvedla predhodni preizkus, so potrdili za STA.
Na dogajanje se je sicer že v sredo odzval predsednik KPK Robert Šumi. O primeru je bil sicer, kot je dejal ob robu srečanja z novinarji ob 20-letnici komisije, obveščen prek medijev, a je poudaril, da mora vsak funkcionar, v tem primeru ministrica za digitalno preobrazbo, dajati dober zgled, tako svojim zaposlenim kot tudi družbi v celoti.
Po njegovih besedah je narobe, če je ministrica vplivala na uporabo modrih luči, kar v Avstriji ni dovoljeno. "Če pa je vplivala, da se prekrškovni postopek v Avstriji ne izpelje do konca, pa je to nesprejemljivo," je poudaril Šumi.