Tudi premier Marjan Šarec je v ponedeljek sporočil, da od ministra Karla Erjavca pričakuje poročilo glede sklepov komisije DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs) ter glede zamenjave poveljnika poveljstva sil SV Mihe Škerbinca. Knovs je namreč 26. aprila ugotovil, da je minister za obrambo na podlagi govoric, da je Škerbinc neprimerno govoril o načelnici Generalštaba Alenki Ermenc oz. njenem zdravstvenem stanju, naročil obveščevalno dejavnost. OVS je 3. aprila v zvezi s tem zaslišala 25 vojakov.
Erjavec: Interpelacija neutemeljena in brez pravne podlage
Karl Erjavec ocenjuje, da je napovedana interpelacija neutemeljena, prazna in brez pravne podlage. Po njegovem mnenju gre za politično dejanje, usmerjeno v poslabšanje položaja v SV in v poskus oslabitve vlade. Prepričan je, da interpelacija ne bo uspešna, saj da ni ravnal nezakonito.
Erjavec je vse očitke v današnji izjavi na ministrstvu ponovno zavrnil in dejal, da napovedano interpelacijo obžaluje. Po njegovih navedbah stroka meni, da je OVS v tem primeru ravnala v skladu z zakonom in predpisi. Zbirala je informacije o dogodku, ko naj bi Škerbinc pred postrojem in na svojem kolegiju razpravljal o zdravstvenem stanju načelnice generalštaba. Poročilo o tem je že pripravljeno in je minister z njim seznanjen, vendar pa je tajno in ga ne razkriva. Ermenčeva se bo na tej podlagi odločala o nadaljnjih ukrepih.
Razrešitev Škerbinca pa se želi po Erjavčevem mnenju izkoristiti za politizacijo tega primera. "Od obstoja SV, vselej so imenovali in razrešili poveljnike poveljstva sil brez obrazložitve," je poudaril in dodal, da je bil tudi Škerbinc imenovan ter razrešen brez obrazložitve.
Povedal je, da je ob nastopu funkcije SV prejel v zelo težkem položaju, saj zadnjih 10 let ni bilo vlaganj, investicij, plače so se znižale in vzdušje ni bilo najboljše. Zato se je tudi odločil za imenovanje nove načelnice generalštaba ter ji dal proste roke, da si izbere najožjo ekipo, ki bo sposobna popraviti položaj v SV. "Moja želja je, da bi povrnili SV na položaj, ki ga je že dosegala," je pojasnil in spomnil, da je SV v času njegovega prvega ministrovanja obrambnemu resorju že dosegala visoke standarde. Ob ponovnem nastopu te funkcije je bilo po njegovem mnenju nujno, da področje osveži.
Spomnil pa je, da se je porušilo zaupanje med Ermenčevo, ki ji v celoti zaupa, in Škerbincem. Predlagala je njegovo razrešitev, kar je Erjavec storil 5. aprila. Zato se minister čudi očitkom Sindikata vojakov Slovenije, ki trdi, da je bila ta razrešitev nezakonita. "To kaže ali na pomanjkanje strokovnosti predsednika sindikata Gvida Novaka ali pa na to, da želi zadevo zavestno politizirati," je ocenil Erjavec. Sindikat je namreč v ponedeljek sporočil, da je minister izgubil njihovo zaupanje, stranke pa je pozval k interpelaciji ministra. Slednji meni, da je to ravnanje zunaj zakonitega delovanja sindikata, saj ne gre za sindikalno aktivnost, ampak za zlorabo sindikata, ki da je stopil na politično polje.
Minister je priznal, da je razočaran, da se je SV v desetih letih tako močno spolitizirala. Prav tako ne razume ravnanj "brigadirja, ki zaseda najvišja častniška mesta v SV, da išče zatočišče pri sindikatu". "Mesto poveljnika poveljstva sil pomeni formacijsko mesto in pri slednjih sindikat nima pristojnosti," je izpostavil Erjavec.
Napovedal je, da bo na interpelacijo pravočasno odgovoril, ko bo vložena in bo z njo seznanjen. Današnja izjava namreč temelji zgolj na informacijah iz medijev.
Pripravil je tudi že poročilo o dogajanju, ki ga od njega pričakuje premier Marjan Šarec. Erjavec predvideva, da ga bodo Šarcu posredovali v sredo, zatem pa tudi vrhovnemu poveljniku obrabnih sil Borutu Pahorju in predsedniku odbora DZ za obrambo Samu Bevku poslal v sredo. "Odgovoriti moramo na netočnosti in zavajanja, zlasti od sindikata," je dejal minister. Po njegovih navedbah bodo poslali pripombe tudi na sklepe parlamentarne komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb, ki Erjavcu očita zlorabo položaja in OVS.
V komisiji ima sicer večino opozicija. "Če opozicija meni, da je luna zelena, bodo tudi sprejeli tak sklep, tako kot so sprejeli sklep, da je OVS zlorabila zakon," je bil slikovit Erjavec.
Za premierja Marjana Šarca je napovedana interpelacija proti ministru za obrambo Karlu Erjavcu pričakovana. Kot je dejal v izjavi za medije, do petka pričakuje ministrova pojasnila in "iz tega bo razvidno, kaj je na stvari in kaj ni".
"Oni so mojstri tega, tako da verjamem, da nas ne bodo razočarali," je v izjavi za medije ob robu seje sveta za konkurenčnost na ministrstvu za gospodarstvo glede napovedi poslanske skupine SDS dejal Šarec.
Po njegovih informacijah je Erjavec le izvršil zahtevo načelnice Generalštaba Alenke Ermenc, ki je poveljnika poveljstva sil SV Miho Škerbinca imenovala in nato zahtevala tudi njegovo zamenjavo.
Vprašal se je tudi, ali je sindikat tisti, ki lahko zahteva interpelacijo. "Vemo, kakšne so njegove pristojnosti. Mislim, da je šlo to pa vendarle nekoliko predaleč," je dejal. "Če sindikati vse vodijo, potem tudi vlade ne potrebujemo," je še dodal.
Odzivi
Knovs je z nasprotovanjem članov DeSUS in LMŠ sprejel sklep, da OVS ni imela zakonske podlage za zaslišanje vojakov. Soglasno pa so potrdili sklep, da se Knovs strinja z vodstvom OVS, da v tem primeru ni šlo za zbiranje informacij za predkazenski postopek, zato opravljeno nalogo lahko štejejo kot klasično obveščevalno dejavnost OVS.
DeSUS
"Sklepe so sprejeli nadobudni mladi obramboslovci, ki ne morejo učakati določenih zadev," je danes dejal vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša, ki je prepričan, da bo DeSUS tudi po interpelaciji edina stranka koalicije, ki še ni izgubila nobenega ministra. Po njegovih ocenah namreč "ni nobene temeljne obrazložitve za to, da bi obtoževali ministra za posle, ki sodijo v njegove kompetence". Tako kot Erjavec je Jurša poudaril, da OVS ni ravnala zunaj okvirov svojega delovanja. Če bo razlog za interpelacijo Škerbinc, pa po Jurševih ocenah "SDS ščiti svojega visokega častnika".
LMŠ
Vodja poslancev LMŠ Brane Golubović je napovedal, da bodo počakali na vložitev interpelacije in na odziv ministra, zatem pa se odločili kot koalicija. Prav tako bodo počakali na poročilo, ki ga je od Erjavca zahteval premier, vendar v LMŠ po Golubovićevih navedbah verjamejo, da je minister ravnal v skladu z zakonodajo.
Ocenil je še, da vse kaže na politizacijo vojske, kar je žalostno. "V sodobnih vojskah se vojaško umazanega perila ne pere v javnosti, mi pa smo v zadnjih tednih priča prav temu," je dejal.
SD in SMC
V SD danes napovedane interpelacije ne komentirajo. Da bi jo podprli v SMC, je po prvih ocenah vodje poslanske skupine Igorja Zorčiča zelo malo verjetno. Je pa dejal, da ta interpelacija ni nič neobičajnega za SDS, "pravzaprav so letos celo nekam pozni". O samem ravnanju Erjavca se v SMC še niso opredelili, zanje pa bo bolj kot sklepi Knovsa pomembno poročilo Erjavca premierju.
SAB
Poslanec SAB Marko Bandelli, ki je ministrski položaj moral zapustiti po pozivu Šarca, je danes glede ravnanja pri interpelaciji dejal, da bodo najprej počakali na dejstva, nič pa ni izključeno. "Predsednik vlade je z zahtevo mojega odstopa postavil zelo visoke standarde," je spomnil Bandelli, ki od Šarca zdaj pričakuje enake vatle tudi pri drugih.
Nekatere stranke so ob tem kritične do Sindikata vojakov Slovenije, čigar zaupanje je Erjavec izgubil in zato poziva k interpelaciji.
Za Juršo je ravnanje sindikata noro in nepojmljivo, ob čemer se sprašuje, kdo v svetu ima sploh sindikat znotraj vojske. Prav tako je poziv sindikata čez meje dopustnega ravnanja za SMC, saj da gre za vpletanje v zakonodajno vejo oblasti. "Sami bomo odločali o tem, ali bomo kakšno temo obravnavali. Še posebej od vojske ne potrebujemo nobenih sugestij," je poudaril Zorčič.
NSi
Vodja poslanske skupine NSi Jožef Horvat pa ocenjuje, da je stvar izjemno resna: "Če sindikat pravi, da je njihov minister izgubil zaupanje, je zadeva zaključena." Bolj kot vedno znova spremljajo negativne ocene pripravljenosti SV, bolj namreč zaupajo sindikatom SV, je pojasnil Horvat in dodal, da bo moral Erjavec razmisliti, kako naprej.
Horvat je napovedal, da bodo v NSi interpelacijo preučili in zatem zavzeli stališče. Če bodo povabljeni k sopodpisu in če bodo ocenili, da je besedilo ustrezno, bodo podpise prispevali. Ni se konkretno izrekel glede ravnanja Erjavca, spomnil pa je na poročanje podpredsednika Knovsa, da je minister zlorabil OVS. "Zloraba pomeni, da mora minister oditi," je dodal Horvat.
V Levici se danes še niso odzvali.