V raziskavo so vključene analize sedmih zaporednih povprečnih dnevnih vzorcev odpadnih voda na prisotnost biomarkerjev kokaina, amfetamina, metamfetamina, ekstazija in kanabisa. Prvič so tovrstno analizo izvedli leta 2005 v Italiji. Sicer pa strokovnjaki pri opravljanju analiz ne iščejo zgolj ostankov drog, ampak tudi drugih psihoaktivnih snovi, denimo pomirjeval, alkohola in nikotina.
Ljubljana je leta 2017 v prvi četrtini držav po porabi kokaina
Rezultati raziskave so pokazali, da je največ ostankov kokaina v odpadnih vodah v mestih na zahodu in jugu Evrope, še posebej izstopajoča so mesta v Belgiji, na Nizozemskem, v Veliki Britaniji in Španiji. Pri amfetaminih podatki kažejo povečanje njihove uporabe. Našli so jih predvsem na Češkem in Slovaškem, kjer so bili prisotni že v preteklih letih, novost pa so Ciper, vzhodni del Nemčije, Španija, Švedska in Finska. Kot so zapisali v poročilu, so v raziskavi ugotovili, da uporaba kokaina in ekstazija strmo narašča ob koncih tedna.
V raziskavo so bila zajeta tudi slovenska mesta - Ljubljana, Maribor, Domžale in Kamnik. In kakšni so rezultati? Ti za leti 2017 in 2018 kažejo, da ima prestolnica med slovenskimi mesti, ki so bila vključena v raziskavo, najvišje vsebnosti biomarkerjev prepovedanih drog v Sloveniji. Ljubljana je bila leta 2017 v prvi četrtini držav po porabi kokaina in ekstazija in v spodnji polovici za amfetamin in metamfetamin.
Podatki za lansko leto kažejo, da se preostala tri slovenska mesta uvrščajo v sredino lestvice. Kot je pokazala raziskava, se Ljubljana glede uporabe ekstazija uvršča malo nad evropsko povprečje. Maribor in Domžale - Kamnik, ki sta na lestvici skupaj, pa krepko pod povprečjem. Ljubljana in Domžale - Kamnik sta v letu 2018 pod povprečjem z vsebnostjo kanabisa. Za amfetamin in metamfetamin so vsa slovenska mesta, vključena v raziskavo, pod povprečjem.
Rezultati kažejo še, da je med prebivalci Ljubljane, Maribora, Kamnika in Domžal najbolj razširjen kanabis, na drugem mestu je kokain, amfetaminskih drog je manj.