Vlada je namreč na včerajšnji seji za kandidata imenovala dolgoletnega bivšega zunanjega ministra Dimitrija Rupla. Zunanje ministrstvo je zadolžila, da izpelje postopek za najavo kandidature.
Gutierrez je na Twitterju zapisal, da je zelo zaskrbljen nad tem, pri tem pa je podal še povezavo na javno pismo, ki sta ga Rupel in nekdanji ustavni sodnik Peter Jambrek poslala britanskemu časniku Guardianu.
V pismu sta se odzvala na zapis novinarja Shauna Walkerja, ki je zapisal, da v Sloveniji ni več svobode medijev, ker premier Janez Janša izkorišča koronakrizo v politične namene, hkrati pa obračunava z domačimi novinarji. Walker je tudi zapisal, da je Janša zaveznik skrajno desnega madžarskega premierja Viktorja Orbana in da rad objavlja tvite v stilu ameriškega predsednika Donalda Trumpa.
Pod naš tvit o tem članku na Twitterju pa je Gutierrez še zapisal: "Zaskrbljen? Ja, sem. Gospod Rupel se ne zdi najbolj goreč zagovornik svobode medijev!"
Sicer je proces izbora novega predstavnika za svobodo medijev pri Ovse odprt do petka. Trenutno je na tem položaju nekdanji francoski minister za evropske zadeve Francoz Harlem Desir, in sicer od leta 2017, piše na spletni strani Ovseja.
Položaj predstavnika Ovseja za svobodo medijev je ena od osrednjih institucij Ovseja. Njegove dejavnosti obsegajo opazovanje položaja medijev v 57 sodelujočih državah Ovseja in spoštovanja zavez Ovseja na področju svobode izražanja in svobode medijev.
To vključuje prizadevanja za zagotovitev varnosti novinarjev, razvoj medijskega pluralizma, spodbujanje dekriminalizacije obrekovanja, boj proti sovražnemu govoru, nudenje strokovnih mnenj glede regulacije medijev in zakonodaje ter spodbujanje svobode interneta. Predstavnik Ovseja za svobodo medijev organizira konference in druge dogodke na temo aktualnih vprašanj medijske svobode, na katerih sodelujejo novinarji, predstavniki civilne družbe in vlad ter akademiki.
Vlada: Rupel eden ključnih slovenskih intelektualcev
Vlada je zapisala, da je Rupel eden ključnih slovenskih intelektualcev, ki je s svojim političnim, družbenim in ustvarjalnim delom sooblikoval slovensko osamosvojitveno pot, vpisal Slovenijo na mednarodni politični in kulturni zemljevid ter s svojim delom bistveno vplival na oblikovanje svobodnega, demokratičnega in pluralnega medijskega prostora.
Kot prvi slovenski zunanji minister si je prizadeval za mednarodno priznanje Slovenije, leta 1992 je bil poslanec v državnem zboru, od leta 1994 do 1997 je bil župan mesta Ljubljana, leta 1997 pa je postal veleposlanik Republike Slovenije v ZDA. Mesto zunanjega ministra je ponovno zasedel med letoma 2004 in 2008. Leta 2005 je bil predsedujoči Ovseju, v prvi polovici leta 2008 pa je predsedoval Svetu za splošne zadeve in zunanje odnose EU. Sedaj predava na Fakulteti za državne in evropske študije in na Evropski pravni fakulteti v Novi Gorici. V preteklosti je bil tudi dekan Fakultete za slovenske in mednarodne študije Nove univerze in rektor Nove univerze.