Na nedavnem protimigrantskem shodu v Črnomlju se je zbralo le nekaj sto ljudi, pa še ti so bili pripeljani z drugih koncev Slovenije. Ali to ne dokazuje, da je bil shod organiziran zgolj v predvolilne namene in da ne gre za dejansko skrb za prebivalstvo ob meji?
Bogovič: "Situacije na meji ne smemo podcenjevati. Če država ne zna zavarovati zunanje evropske meje, to lahko vpliva na padec schengna. Dogodki zadnjih dni (ugrabitev 79-letnega domačina, op. p.) dokazujejo, da je treba na resen problem odgovoriti na resen način, ne se izmikati in olepševati situacije. Ne smemo tiščati glave v pesek, v EU so do tega spoznanja že prišli in oblikovali Frontex, ki skrbi za varovanje zunanjih meja EU. Minimaliziranje problema migracij je prispevalo k vzponu populizma v EU."
Bi vi zaščitili južno mejo tako, kot je to storil madžarski premier Viktor Orban?
Bogovič: "Osnova obstanka EU je, da se meje zavarujejo na način, da nelegalni migranti ne morejo vstopiti v državo. Kako bo to vlada dosegla, je odvisno od nje same."
{embed_youtube}https://youtu.be/ImPROzHrcX4{/embed_youtube}
Kakšna je vaša rešitev problema nezakonitih migracij, če ne z žico in ograjo?
Mesec: "Če se najprej vrnem k Črnomlju. To, kar smo videli tam, je bilo klasično predvolilno strašenje. Ljudje temu več ne nasedajo, kar je pokazala tudi udeležba. Tam se je zbralo od 200 do 300 ljudi. Vprašajmo se, kaj ostane, če od te številke odštejemo vse strankarske veljake, ki so bili tam. Dodal pa bi tole: desnica se ves čas sklicuje na krščanske vrednote, čeprav jih prav ona neprestano tepta. Kje so humanost, strpnost in dostojanstvo? V rasizmu, hujskaštvu in strašenju gotovo ne! Tu je zanimiv paradoks: tisti, ki v resnici branimo te krščanske vrednote, smo danes evropski levičarji. Glede migracij se je treba vprašati, zakaj ti ljudje prihajajo v Evropo. Evropska politika je pomagala ekonomsko in vojaško razbiti stabilnost, mir in blaginjo na celotnem območju od Maroka do Irana, zato je treba mednarodno razvojno pomoč produktivno usmeriti v te regije, da bodo ljudje tam lahko dobro živeli."
Franc Bogovič, politik
Preden je bil leta 1998 prvič izvoljen za župana Krškega, je diplomirani agronom vodil družinsko podjetje, ki ga je ustanovil leta 1990. Četrti županski mandat mu je prenehal leta 2011, ko je bil že drugič izvoljen za poslanca državnega zbora na listi SLS. Dobro leto je bil minister za kmetijstvo, leta 2013 pa je postal sedmi predsednik stranke SLS. Za evropskega poslanca v mandatu 2014-2019 je bil izvoljen s preferenčnimi glasovi, z osmega mesta na listi SLS-NSi.
Luka Mesec, politik
Biti poslanec je njegova prva redna služba. V parlament je bil izvoljen leta 2014 na listi Združene levice, ki je bila sestavljena iz treh strank, med njimi Iniciative za demokratični socializem, katere koordinator je bil Mesec. Tudi zdaj je koordinator Levice. V času študija na Fakulteti za družbene vede je bil aktiven tudi v študentski organizaciji in Delavsko-punkerski univerzi.
Začetek predčasnega glasovanja
Pred nedeljskimi volitvami za evropske poslance se že danes odpirajo volišča, na katerih bo glas mogoče oddati predčasno. Med 7. in 19. uro bo do četrtka odprtih 59 volišč, večinoma na sedežih okrajnih volilnih komisij. (dr)