Oba sta že evroparlamentarca, a ne ostajata pri prejšnjih strankah. Zakaj kandidirata pri strankah, pri katerih kandidirata in so za vaju novi, Desus in SAB, obe sicer članici družine liberalcev (ALDE)?
Šoltes: "Varna starost in dostojno življenje v poznih letih nimata strankarskega predznaka. Z njima sem se ukvarjal prej in se bom tudi naprej. Danes je na politični sredini čas za povezovanje. Sam sem ga zmožen in to štejem za prednost. Moramo prevzeti odgovornost za prihodnost Evrope, ne pa puščati, da bi o njej odločali skrajneži."
Mlinar: "Na te volitve sem šla zgolj zaradi povabila Alenke Bratušek. Že dolgo se poznava in si zaupava. Zame je tudi velika čast, da kot koroška Slovenka kandidiram v Sloveniji. Alenka vodi liberalno stranko, kot je tudi stranka Neos v Avstriji, za katero ne bom več kandidirala."
Neos ste v Avstriji celo pomagali ustanoviti. Zakaj ste ga zapustili?
Mlinar: "No, saj Neosa nisem zapustila, še vedno sem predsednica njegove Akademije. Da za Neos ne kandidiram več na evropskih volitvah, sem se odločila iz osebnih razlogov pred enim letom."
Marsikdo v Sloveniji je pričakoval, da boste na evropskih volitvah nastopili pod okriljem kakšne bolj zelene, okoljevarstvene stranke, denimo s Povežimo se. Zakaj se to ni zgodilo?
Šoltes: "Moje vrednote se ne spreminjajo. Prej sem bil zelen in tudi ostajam tak. Moji cilji, ko govoriva o zeleni politiki, ostajajo isti, prvi med njimi je gotovo, da iz javnih zavodov umaknemo ceneno in slabo hrano iz sumljivih obratov. So pa tudi druge teme, ki me močno angažirajo, zato ni bilo presenečenje, da sem se povezal s stranko, ki je v osnovi širše orientirana."
Kako ocenjujeta nastop avstrijske državljanke na slovenski kandidacijski listi?
Mlinar: "Nisem slovenska državljanka, a me v Avstriji izrecno poznajo kot koroško Slovenko. V avstrijskem državnem zboru sem zmeraj pozdravila v slovenščini, tudi nastope sem končala v slovenščini. To je vprašanje moje drže, pomeni, da sem to, kar sem. Moji slovenski nagovori so bili namreč vsakič deležni negativnih komentarjev in odklonilnih reakcij. Sicer pa sem velika pristašinja transnacionalnih list, ki pa jih še ni. Te liste bi pomenile, da lahko vsak državljan ali državljanka iz katerekoli države članice kandidira kjerkoli v EU."
Vprašaji nad komisijo in vso EU
Kakšno koalicijo pričakujeta po majskih volitvah?
Mlinar: "Te volitve bodo izrednega pomena. Če dosedanja proevropska večina zavoljo uspeha populističnih strank pade, bomo imeli problem, saj se bo pod vprašajem znašel celoten projekt EU."
Šoltes: "Želel bi si koalicijo, ki bi znala bolje prisluhniti potrebam ljudi, vprašanjem socialne pravičnosti, varovanju okolja in naravnih virov, izzivom starajoče se družbe in odtekanju javnih financ v žepe zasebnikov ali v davčne oaze."
Kdo naj bo šef Evropske komisije?
Mlinar: "Načeloma sem pristašinja sistema špicenkandidatov, to je glavnih kandidatov. Naj to postane oseba, ki ima izkušnje iz izvršilne veje oblasti, kar pa manjka glavnemu kandidatu najmočnejše evropske politične družine, EPP, Martinu Webru. ALDE ima svojo ekipo in Margarethe Vestager. Izkazala se je, ko se je kot komisarka postavila za ljudi in po robu korporacijam, digitalnim velikanom Googlu, Amazonu."
Šoltes: "Strinjam se, taka persona mora imeti izkušnje, da bo krmarila med interesi kapitala, ki dostikrat nastavljajo politiko, in interesi ljudi, ki so velikokrat preslišani. Želim si, da bi bil to človek z mednarodnim ugledom, izkušnjo z opravljanjem kake močne izvršilne funkcije in jasno vizijo za Evropo."
Kdo pa naj bo evropski komisar iz Slovenije?
Šoltes: "Kdorkoli to bo, si želim, da bi bil postopek izbire manj boleč, kot je bil pred petimi leti. In nekdo, ki se bo zavedal, da ni samo evropski komisar, ampak je tudi ambasador Slovenije."
Mlinar: "Treba je imenovati nekoga, ki ima ustrezne izkušnje, zato bi zame bili eksperimenti z nekakšnimi novimi obrazi problematični."
ANGELIKA MLINAR, pravnica
Koroška Slovenka iz Stare vasi pri Žitari vasi je bila med drugim generalna sekretarka Narodnega sveta koroških Slovencev, na listi avstrijskega Liberalnega foruma je bila izvoljena najprej v dunajski deželni parlament, leta 2013 pa še za poslanko v zveznem avstrijskem parlamentu. Ob združitvi z Neosom (Nova Avstrija) je leta 2014 postala evropska poslanka.
IGOR ŠOLTES, pravnik
Med letoma 2004 in 2013 je vodil Računsko sodišče Slovenije. Leta 2014 je bil na listi Verjamem izvoljen za evroposlanca. Z njenega predsedniškega mesta je odstopil, ko lista ni prišla v državni zbor. Je član mednarodne inštitucije Mreže javnonaročilskih organov v državah EU. Nekateri menijo, da je bolj slaven kot vnuk Edvarda Kardelja.
Angelika Mlinar: "Debata s predstavniki superdesničarskih strank je nemogoča, saj je tako, kot da verjamejo, da je Zemlja ploščata."
Angelika Mlinar: "Zame je velika čast, da kot koroška Slovenka kandidiram v Sloveniji."
Igor Šoltes: "Moje vrednote se ne spreminjajo. Prej sem bil zelen in ostajam tak."
Igor Šoltes: "Gospodarska kriza je bila odlično gojišče za govorico groženj in strahu. Enako migrantska kriza."