Financiranje občin: Le dvig povprečnine bo premalo

Urška Mlinarič Urška Mlinarič
28.04.2020 06:00

Občinam bodo danes na predlog vlade povečali povprečnino s 589,11 evra na prebivalca na 623,96 evra. S tem so zadovoljni, a predlagajo spremembo načina financiranja, več nepovratnih sredstev in nižanje stroškov.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Način financiranja občin bi moral jasno razlikovati med kategorijami občin in nalogami.
Andrej Petelinsek

Že danes bodo v državnem zboru, če bo koalicijski dogovor obveljal, občinam za šest odstotkov dvignili povprečnino. To je znesek, ki naj bi ga občine dobile za zakonsko določene naloge. Vlada je sklenila, da bodo občine namesto 589,11 evra na prebivalca prejele 623,96 evra, pri čemer bo znesek veljal za celo leto. Skupno bodo tako občine prejele dodatnih 70 milijonov evrov. Seveda ni občinskega združenja in ne občinske oblasti, kjer omenjene odločitve ne bi pozdravili. Župani že vrsto let opozarjajo, da jim dodeljena povprečnina ne zadostuje za plačilo nalog, ki jim jih je v zadnjih dveh desetletjih naložila država.

Maribor - Mestna hiša Rotovž - Intervjuji - Portret - Saša Arsenovič (župan MOM) - -
Andrej Petelinsek

Še 47 občin z več nalogami

Občin, ki naj bi tudi po dvigu povprečnine prejele manj, kot so stroški za zakonsko obvezne naloge, je po izračunih Skupnosti občin Slovenije 47, med njimi je tudi Mestna občina Maribor. Omenjene občine so primorane zakonske obveznosti pokriti iz lastnih prihodkov, kar je posledično pomenilo manj investicij in vzdrževalnih del v občinsko infrastrukturo. Tudi zato župani poudarjajo, da dvig povprečnine ne bo zadostoval, da bi prišli na zeleno vejo. Nujno je treba, poudarjajo, spremeniti način financiranja občin, ki bo jasno razlikoval med različnimi kategorijami občin in nalogami, ki jih morajo izvajati, ker enostavno ni mogoče občini z nekaj sto ali tisoč prebivalci naložiti enakih nalog kot mestni občini, katere izvajanje nalog so širšega, regionalnega pomena. Prav tako v občinah pričakujejo, da se bo delež nepovratnih sredstev za sofinanciranje investicij dvignil s sedanjih štirih odstotkov na šest, olajša in dvigne z 8 na 9 odstotkov pa naj se možnost zadolževanja občin.

Ptuj - Splošna bolnišnica Ptuj - Ilustracije - Zdravje - Epidemije - Pandemije - Epidemija - Pandemija - Korona virus - Koronavirus - Covid 19 - bolezen - virusna obolenja - širjenje bolezni - Zaščita - Varnost - Novinarska konferenca pred sprejemom prvih bolnikov s covid-19 in protest zdravstvenega osebja - izjave - Nuška Gajšek (županja MO Ptuj) - Ilustracija - Portret - Tematika -
Andrej Petelinsek
16. september 2015 - Slavko Petovar, zupan obcine Verzej (tags: Murska - Sreda - 16092015 - MURSK03)
Zunec Darja Lukman

Možne likvidnostne težave

Tako Misja kot župan občine Murska Sobota Aleksander Jevšek, ki je obenem tudi predsednik skupnosti občin Slovenije, kot nerazumno odločitev vlade v koronskem interventnem zakonu poudarjata določilo, po katerem bodo občine morale račune poravnati v osmih dneh, medtem ko je za gospodarske subjekte ta rok postavljen na 60 dni. "To lahko povzroči likvidnostne težave," opozarja Jevšek in pričakuje, da bo občina imela največji izpad prihodkov iz naslova nadomestila za uporabo stavbnih zemljišč, kjer so za fizične osebe prestavili rok plačila prav zaradi epidemije, medtem ko gospodarski subjekti odklanjajo plačilo z argumentom, da je kriza. Murska Sobota je prav tako ena od občin, kjer dobijo skupno za kar 2,5 milijona evra manj povprečnine, kot so stroški poplačila obveznih nalog, zato se jim sprememba formule njenega izračuna zdi nujna. Prav tako pa v imenu SOS poudarja, da je nujno, da pristojni državni organi v kriznih razmerah pohitrijo izvajanje že odobrenih projektov EU.
 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta