Financiranje STA: Direktor Ukoma Urbanija ovadil predstavnico Pravne mreže in odvetnico Pirc Musar

STA, VČ
10.06.2021 13:10
Pravna mreža za varstvo demokracije je v sodelovanju z odvetniško družbo Pirc Musar & Lemut Strle na ljubljansko tožilstvo vložila kazensko ovadbo zoper Uroša Urbanijo zaradi nespoštovanja zakonskih obveznosti do STA. Urbanija pa v svojih ovadbah zdaj trdi, da je bil krivo in naklepno ovaden za kazniva dejanja, ki jih ni storil.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Uroš Urbanija
Ukom

Direktor vladnega urada za komuniciranje (Ukom) Uroš Urbanija je v sredo na Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani vložil kazensko ovadbo proti predstavnici Pravne mreže za varstvo demokracije Katarini Bervar Sternad in odvetnici Nataši Pirc Musar. Očita jima, da sta ga 17. maja letos krivo ovadili zaradi domnevnega oškodovanja STA.

Z ovadbo nad ovadbo

Pravna mreža za varstvo demokracije je namreč pred slabim mesecem v sodelovanju z odvetniško družbo Pirc Musar & Lemut Strle na ljubljansko tožilstvo vložila kazensko ovadbo zoper Urbanijo zaradi nespoštovanja zakonskih obveznosti do STA. Med drugim so mu očitali, da je izrabil svoj položaj, prestopil meje uradnih pravic in ni opravil uradne dolžnosti, s čimer je agenciji povzročil večjo škodo.

Urbanija pa očita Bervar Sternadovi in Pirc Musarjevi, da sta kot univerzitetni diplomirani pravnici naznanili sum kaznivega dejanja proti njemu, kljub temu da sta ob vložitvi ovadbe vedeli, "da oseba, zoper katero sta kazensko ovadbo vložili, kaznivega dejanja ni storila", je razvidno iz besedila vložene ovadbe, ki je objavljeno na spletni strani Ukoma. Tako sta "zavestno in naklepno vložili kazensko ovadbo, ki nima nobene pravne podlage," piše v dokumentu.

Kot navajajo na spletni strani Ukoma, je kazensko ovadbo s podobnimi očitki zoper Urbanijo decembra 2020 že vložil Sindikat novinarjev Slovenije, a je bila zavržena, saj je Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani ugotovilo, da Urbanija pri svojem delu v odnosu do STA ni storil nobenega uradno pregonljivega dejanja.

Sindikat je ovadbo vložil še pred sprejetjem sedmega protikoronskega zakona, ki ustanovitelju še bolj eksplicitno nalaga plačilo javne službe STA tudi v primeru, da pogodba med Ukomom in STA ni sklenjena.

Tako sporočilo za javnost, objavljeno na spletni strani Ukoma, kot ovadba, ki mu je bila priložena, se dotikata tudi pravnega razmerja med STA in Ukomom. "STA ne more delovati zgolj po določbah zakona o STA, temveč mora pri svojem opravljanju gospodarske dejavnosti upoštevati celotno slovensko zakonodajo in predpise, ki jo, tako kot vse preostale gospodarske subjekte v Republiki Sloveniji, zavezujejo," še piše v priloženi ovadbi.

"Napad je najboljša obramba"

V Pravni mreži po Urbanijevi ovadbi pravijo, da so storili tisto, za kar so ocenili, da je bilo potrebno, zadeva pa je sedaj v rokah pristojnih organov. Odvetnica Nataša Pirc Musar nad ovadbo ni presenečena. "Na neki način gre za ustaljen način delovanja v teh časih, sledeč krilatici, da je napad najboljša obramba. Vložena ovadba govori sama zase," se je odzvala. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta