Koroški deželni glavar Peter Kaiser (tudi sam je bil v juliju zaradi stika z okuženo osebo v karanteni, a so trije testi pokazali, da ni bil okužen, na seji kolegija deželne vlade pa je sodeloval preko videokonference) je za Večer povedal, da se je dežela zoperstavila novemu koronavirusu zelo zgodaj in še pred drugimi sprožila vrsto aktivnosti za njegovo zajezitev. Številke mu pritrjujejo, saj je bilo število okuženih - v primerjavi s preostalimi avstrijskimi deželami - zelo nizko. Po podatkih ministrstva za socialo so včeraj na Koroškem z več kot pol milijona prebivalci zabeležili le deset aktivnih primerov, kar je najmanj od vseh dežel. Za primerjavo: Dunaj jih je imel včeraj največ, 554, obmejna dežela Štajerska pa 110, s čimer je na četrtem mestu po številu okuženih.
O kreditih za stabilizacijo in naložbe
"Koroška je varna za preživljanje počitnic, zato turizem v primerjavi s posledicami epidemije v drugih državah dela dobro. Seveda bo zaradi 'lockdowna' od marca do maja v letu 2020 število gostov upadlo, ampak zdi se, da lahko preostanek sezone še kaj ujame," meni Kaiser. Pa je dunajska vlada finančno pomagala turistični panogi?
Slovensko-avstrijski Geopark Karavanke: V trendu smo
Kot je znano, imajo 14 občin in partnerji na obeh straneh Koroške ustanovljeno Evropsko združenje za teritorialno sodelovanje (EZTS) Geopark Karavanke, ki je še kot čezmejna delovna skupnost uspel na Interregovih razpisih Na Kult in Nature Game, vrednih skupaj čez štiri milijone evrov. Slovensko-avstrijski geopark leži na geološko pestrem območju in vključuje Peco, Obirske jame, Podzemlje Pece, načrtov pa imajo še precej.
Pa Slovenija?
Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek je ob prvih rezultatih izkoriščenja turističnih bonov predstavil tudi druge ukrepe, ki so na voljo za podporo slovenskemu turističnemu gospodarstvu. Izpostavil je javni razpis za dvig kompetenc vodilnih turističnih destinacij in razvoj turistične ponudbe v vodilnih turističnih destinacijah v letih 2020 in 2021 v obsegu 5,48 milijona evrov, javni razpis za spodbujanje uvajanja okoljskih znakov za turistične nastanitve v obdobju 2019-2020 v višini 105.000 evrov, javni razpis podpore mikro, malim in srednje velikim podjetjem s področja turizma za povečanje snovne in energetske učinkovitosti v višini 21,5 milijona evrov, v pripravi pa sta tudi javni razpis za energetsko sanacijo planinskih koč v višini 5 milijonov evrov in javni poziv za pomoč malim in srednje velikim podjetjem s področja gostinstva in turizma v višini od 13 do 16 milijonov evrov nepovratnih sredstev.