V Grahovem ob Bači in v Zgornji Savinjski dolini so sprožili sirene za večjo pozornost prebivalstva na poplave in plazove. V prihodnjih urah bodo poplavljali predvsem vodotoki s povirji v Kamniško-Savinjskih Alpah, v hidrološkem opozorilu, objavljenem ob 9. uri, opozarja agencija za okolje (Arso).
Posamezne manjše reke in hudourniški vodotoki na zahodu, severu in v osrednji Sloveniji, predvsem vodotoki s povirji v Kamniško-Savinjskih Alpah, bodo v naslednjih urah poplavljali. Poplavljale bodo tudi zaledne in padavinske vode, so zapisali pri Arsu.
Neurje povzročilo težave na območju Bohinja in Železnikov
Na Gorenjskem je dopoldansko močno deževje največ težav povzročilo na območju Bohinja in Železnikov. V Železnikih je bregove prestopila Selška Sora, v Bohinjski Bistrici pa več potokov. Zaradi poplav je zaprtih več cest, zalilo je tudi nekatere objekte. Voda sicer že počasi upada.
Medtem ko je noč na Gorenjskem minila relativno mirno, pa so obilne padavine zlasti na območju Sorice in Podbrda povzročile precej težav ne le na primorski temveč tudi na gorenjski strani. V Selški dolini je na več mestih prestopila bregove Selška Sora, poplavilo je tudi več mostov in cest, tako proti Zalemu Logu pod Sušo kot proti Smolevi, pa tudi v soteski proti Škofji Loki.
Kot je povedal poveljnik občinskega gasilskega poveljstva Matjaž Podrekar, je poleg cest zalitih tudi nekaj objektov, zlasti kleti. Voda je obkrožila tudi objekt podjetja Lotrič Meroslovje v Selcih, kjer sicer večje nevarnosti ni bilo, so pa vseeno začasno iz prostorov evakuirali zaposlene. Sedaj se stanje že umirja, saj nivo vode upada.
Gasilci imajo precej dela s prečrpavanjem vode tudi na območju Bohinja, zlasti Bohinjske Bistrice. Kot je povedal poveljnik Prostovoljnega gasilske društva Bohinjska Bistrica Silvo Režek, je bregove prestopilo več potokov, ki jih gasilci skušajo spraviti nazaj v struge. Poplavilo je nekatere objekte, zlasti garaže in kleti. Težave imajo tudi s fekalno kanalizacijo.
Vendar pa, kot je poudaril Režek, razmere niso tako hude kot v sosednji Baški grapi. Ekipa bohinjskih gasilcev se bo tako skušala čez hribe prebiti na primorsko stran. "Videli bomo, kaj lahko naredimo, verjetno pa je na tistem območju ogromno plazov," se boji Režek.
Kar nekaj težav je neurje povzročilo sicer tudi v zgornji bohinjski dolini, kjer je bil problematičen predvsem veter, ki je odkrival strehe, zlasti v Srednji vasi.
Poplavljene površine se bodo čez dan povečevale v srednjem in spodnjem toku Vipave. Na območjih pogostih poplav se lahko razlijejo tudi Sava v srednjem toku, Drava v spodnjem toku in Kolpa.
Na Gorenjskem zaenkrat brez večjih težav zaradi vremena
Na Gorenjskem so se zaradi slabe vremenske napovedi temeljito pripravili na morebitne težave. Civilna zaščita je bila vso noč pozorna na dogajanje. Vendar pa, kot je povedal poveljnik Civilne zaščite za Gorenjsko Klemen Šmid, večjih intervencij zaradi vremena vsaj zaenkrat niso imeli. Ponekod so sicer imeli hude nalive.
"Kakšnih posebnosti ni, noč je minila mirno. So pa res vodotoki polni, tako da upamo, da tudi dopoldne ne bo nič posebnega," je dejal Šmid.
Tudi iz Škofje Loke poročajo, da je noč minila brez večjih posebnosti. Poljanska in Selška Sora nista prestopili bregov. Trenutno se polnijo manjši hudourniški pritoki, ekipe pa še naprej spremljajo stanje, saj se padavine še niso povsem umirile. Na nekaterih nižje ležečih cestah ob Luši je voda že na cesti, zato je ta preventivno zaprta.
Iz kranjskega regijskega centra za obveščanje Uprave RS za zaščito in reševanje so sporočili, da je bil danes med 8. uro in 8.30 na Zgornji Sorici zabeležen močan naliv, saj je v pol ure padlo več kot 20 litrov dežja na kvadratni meter. Enako močan naliv je bil med 9. in 9.30 zabeležen tudi na Krnu.
Kot so opozorili, se lahko v prvi polovici dneva predvsem v zahodni in severni Sloveniji še pojavljajo nalivi podobnih intenzitet, ob katerih lahko narastejo hudourniški vodotoki.
Na Gorenjskem trenutno vreme povzroča nevšečnosti predvsem v prometu. Zaradi poplavljenega cestišča pri Veštru je zaprta cesta Češnjica-Škofja Loka, zjutraj pa je bila zaradi podrtih dreves zaprta cesta Bohinjska Bistrica-Jezero.
Največ padavin v Otlici
Meteorologi za danes napovedujejo deževno vreme, pojavljale se bodo posamezne nevihte in močnejši nalivi, napovedan je močan veter. Zato je Arso za velik del države za danes do sredine dneva izdal rdeče vremensko opozorilo.
Vremenske razmere povzročajo težave tudi v prometu
Slabe vremenske razmere v večjem delu Slovenije ovirajo promet, poroča prometnoinformacijski center, ki svetuje, naj vozniki prilagodijo vožnjo stanju na cestah. Prav tako naj vozniki računajo na daljši čas potovanja. Nekatere ceste so zaprte zaradi podrtega drevja, plazov in poplavljenih cestišč.
Zaradi podrtega drevja so zaprte ceste Petrovo Brdo-Podrošt, Rovtarica-Vresje in Rudno-Rovtarica.
Zaradi plazov so zaprte ceste Bača pri Modreju-Petrovo Brdo, pri Klavžah, Idrija-Tolmin, Bača-Dolenja Trebuša, na več odsekih sta zaprti cesti Čepovan-Most na Soči in Kneža-Podbrdo. Plazovi ovirajo tudi promet na cestah Bresternica-Sveti Juri, pri Zgornjem Slemenu in Kanal-Lig-Mišček-Neblo, med Kanalom in Čolnico.
Ceste so zaradi poplavljenih cestišč zaprte na relacijah Luče-Solčava, pri igli, Tolmin-Most na Soči, pri galeriji Pod ključem, obvoz je urejen čez vas Ušnik. Poplavljene so tudi ceste na relacijah Češnjica-Škofja Loka, pri Veštru, in Stahovica-Kamniška Bistrica. Na lokalni cesti Cerklje na Gorenjskem-Velesovo pa promet poteka izmenično.
Ponoči je največ padavin padlo v Otlici, do okoli 125 milimetrov, podobno na Voglu, v Zadlogu so namerili okoli 100 milimetrov, blizu tej številki je tudi Bovec, v Idriji je padlo okoli 90 milimetrov padavin, v Logarski dolini pa je ponoči padlo okoli 80 milimetrov padavin, je povedal dežurni prognostik na Arsu Uroš Strajnar.
Plaz nad vasjo Struge pri Lučah se je ponoči po podatkih lokalnih oblasti še nekoliko premaknil, o večjih težavah zaradi vremena pa z območja za zdaj ne poročajo.
Kljub dežju noč v Strugah pri Lučah in Braslovčah minila mirno
Kljub dežju je noč v Strugah pri Lučah in Braslovčah minila dokaj mirno. Župan Luč Klavdij Strmčnik je povedal, da se je plaz v Strugah spet nekoliko premaknil, a je reka Savinja še vedno pretočna. Župan Braslovč Tomaž Žohar pa je dejal, da Savinja ni prestopila bregov, nekaj težav je bilo samo z meteorno vodo.
Strmčnik je tudi dejal, da Savinja ves material, ki ga prinese plaz, odnaša naprej. Občina je v sredo in četrtek zaradi plazu evakuirala vse prebivalce naselja Strug, je zatrdil župan.
Strokovnjaki pa opozarjajo, da bo v primeru, če bo plaz v celoti zgrmel v Savinjo, zaprl strugo reke in bi se naredil jez. Nevarnost pa vidijo v tem, da bi se morda ta jez potem porušil, v tem primeru bi nastal rušilni val, ki bi pustošil vse do Ljubnega ob Savinji. Ta val bi bil lahko problematičen, dokler je struga Savinje ozka, pri Ljubnem pa se struga razširi in potem bi se moč tega vala precej zmanjšala.
Strmčnik sicer danes v Strugah pričakuje obisk strokovnjakov, ki bi krajanom posamezno predstavili, kako sanirati v ujmi poškodovane objekte. Pojasnili jim bodo tudi, kako bo potekala cenitev poškodovanih objektov, na podlagi katere se bodo potem ljudje sami odločili, ali se bodo preselili, vložili sredstva v nadomestno gradnjo oz. se odločili kako drugače.
Novembra naj bi skupaj s podbetonirjem hiš, da ne bodo še bolj propadale in se delala še večja škoda na objektih, ki že kažejo prve razpoke tudi v notranjosti, uredili tudi vodovod.
Žohar je še pojasnil, da jim je meteorna voda to noč povzročala težave, prišlo je do zalitja nekaterih kletnih objektov. Izrazil je upanje, da bo Savinja ostala v svoji strugi in da jim napovedani orkanski veter ne bo povzročil posebnih težav.
Župan Gornjega Gradu Anton Špeh je povedal, da jim preglavice delajo hudourniki, ki so poplavili določena območja, reka Dreta pa je poplavila nekaj cest. Tudi župan Nazarij Matej Pečovnik je povedal, da je Dreta zalila nekaj travnikov in njen vodostaj kar naprej narašča. "Če bo nehalo deževati, se bodo razmere umirile, v nasprotnem pa se nam spet obeta poplava, " je še dejal Pečovnik.
Tudi republiški center za obveščanje trenutno o večjih težavah ne poroča. Na prometno-informacijskem centru za državne ceste pa voznikom svetujejo, da prilagodijo vožnjo stanju na cestah ter naj računajo na daljši čas potovanja. Trenutno sta zaradi podrtega drevja zaprti cesti Črna vas-Podpeč pri Lipah in Bohinjska Bistrica-Jezero. Cesta Tolmin-Most na Soči pa je pri galeriji Pod ključem zaprta zaradi poplavljenega cestišča. Obvoz je urejen čez vas Ušnik.
Morje je že poplavilo
Ob visoki plimi že poplavlja morje. Po podatkih centra za obveščanje so v Piranu sireno javnega alarmiranja oz. opozorilo na nevarnost zaradi visokega plimovanja morja sprožili ob 6.09, v Izoli pa ob 6.22. V Piranu je morje prestopilo rob obalne črte in zaliva Prešernovo in Kidričevo nabrežje. Prebivalce zato prosijo, da poskrbijo za svoje premoženje.
Po napovedih Arsa bo lahko morje danes med 6. in 11. uro poplavilo tudi v večjem obsegu, in sicer v višini okoli 50 centimetrov. Gladina morja bo najvišja okoli 9. ure.
Arso je za danes zaradi napovedanih močnih padavin in vetra za večji del države izdal rdeče vremensko opozorilo. Rdeče opozorilo zaradi padavin velja za severovzhodni, severozahodni in jugozahodni del države, rdeče opozorilo zaradi vetra pa za danes dopoldne za severozahod in jugozahod. Za preostali del države je izdano oranžno opozorilo.
Po napovedih meteorologov bo zgodaj popoldne dež od zahoda ponehal, delno se bo razjasnilo. Vreme se bo tako popoldne umirilo, sobota bo vremensko že lepša.
Ob izdanem rdečem vremenskem opozorilu je od četrtka zvečer v pripravljenosti za morebitno aktivacijo tudi Slovenska vojska. V pripravljenosti v različnih vojašnicah po državi je več kot 200 pripadnikov Slovenske vojske, je ta objavila na družbenem omrežju X.