Današnje padavine so v Strugah sprožile plaz. Vendar se po besedah župana Luč Klavdija Strmčnika ni sprožil največji plaz na desni strani Savinje, na kateri je tudi večina naselja, temveč se je gorvodno sprožil še nov plaz. Še drugače, ob trenutnem plazu, ki grozi naselju Struge in zaradi katerega ljudje še danes ne vedo, ali se bodo lahko sploh kdaj vrnili domov, se je sprožil nov, manjši plaz. "Očitno je tudi tam teren plazeč," je opisal župan. "Gmota ni dosegla Savinje, zato je pretok reke še normalen," je dodal. Na vprašanje, če sledi evakuacija tam še živečih štirih družin (gre za tiste, ki jim poplave niso spodjedle temelje), je odgovoril, da najverjetneje danes še ne, "saj trenutno ne dežuje več. Skrbi pa nas, kaj bo jutri, ko se spet obetajo nalivi."
Strah je trenutno v naselju velik. Če se ob tem sproži tudi največji plaz, bodo prebivalci znova ogroženi. "Če tole dol pride, nas pa nese," je komentiral Božo Robnik, ki skupaj s sosedi vsak dan spremlja, kaj se dogaja s plazom. "Sosed mi je povedal, da je včeraj na delu večjega plazu zabil kole, ki so se premaknili za pol metra. Nekaj se tam dogaja. Najbrž bo sledila evakuacija teh štirih družin," dodaja.
Končna ocena neposredne škode zaradi avgustovske ujme skoraj tri milijarde evrov
Vlada je na današnji seji potrdila končno oceno neposredne škode na stvareh zaradi posledic avgustovske ujme, ki skupaj znaša 2,98 milijarde evrov. Največ je k skupnem znesku prispevala škoda na vodotokih, ki znaša 1,32 milijarde evrov.
Kot so po seji vlade sporočili iz vladnega urada za komuniciranje, ocena neposredne škode na kmetijskih zemljiščih znaša 70,12 milijona evrov, v gozdovih 1,67 milijona evrov, na delno in povsem uničenih stavbah pa 381,23 milijona evrov.
Delne škode na stavbah je po oceni vlade za 117,63 milijona evrov, na gradbeno-inženirskih objektih 488,47 milijonov evrov, na vodotokih 1,32 milijarde evra, na gozdnih cestah 42,81 milijona evrov, na državnih cestah 72,73 milijona evra, na javni železniški infrastrukturi 9,85 milijona evra, na živalih 1,28 milijona evrov, na kulturni dediščini pa 90,71 milijona evrov (od tega zneska je 6,18 milijona evrov že vključenih v oceno škode občinskih komisij).
Škode na opremi in zalogah v kmetijstvu ter ribištvu je po vladni oceni za 5,2 milijona evrov, škode v gospodarstvu za 380,85 milijona evrov, škode na strojih, opremi ter zalogah v društvih in ustanovah pa za 2,6 milijona evrov.
Končna ocena neposredne škode po pojasnilih presega 0,3 promila načrtovanih prihodkov državnega proračuna za leto 2023, s čimer je dosežen limit za uporabo sredstev državnega proračuna v skladu z zakonom o odpravi posledic naravnih nesreč.
Vlada je ob tem pooblastila državno komisijo, da lahko izjemoma potrdi ponovno oceno škode pri posameznem oškodovancu v roku šestih mesecev po potrditvi te ocene, če so ugotovljena nova dejstva, zaradi katerih je bila ocena neposredne škode bistveno višja ali nižja, hkrati pa je oškodovanec predhodno storil vse, da bi bila škoda ocenjena v skladu s predpisano metodologijo.
Potrjeno ponovno oceno škode komisija nato pošlje ministrstvom za naravne vire in prostor, za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, za infrastrukturo, gospodarstvo, turizem in šport ter ministrstvu za kulturo.
S ponovno oceno škode morajo ministrstva seznaniti tudi vlado ob predložitvi programa za odpravo posledic nesreče.
Upravi RS za zaščito in reševanje je vlada danes naložila, da omenjenim ministrstvom digitalno prenese zapisnike in drugo dokumentacijo o oceni neposredne škode.
Z namenom oblikovanja končnega seznama upravičencev na stanovanjskih objektih pa mora uprava tudi pozvati lokalne skupnosti, da v roku sedmih dni izvedejo ponovni pregled vpisanih obrazcev za škodo na stanovanjskih objektih ter posredujejo morebitne manjkajoče obrazce.
Vlada je na današnji seji potrdila tudi stroške ocenjevanja škode zaradi posledic avgustovske ujme, ki so jo opravile občinske komisije in uprava za zaščito in reševanje. Ti skupaj znašajo 84.922 evrov, pokrili pa se bodo iz proračunskih rezerv.
Šefic pozval k evakuaciji prebivalcev po sprožitvi dela plazu v Strugah pri Lučah
Državni sekretar, pristojen za obnovo po ujmah, Boštjan Šefic je pozval k evakuaciji prebivalcev iz Strug pri Lučah po tistem, ko je danes del grozečega plazu, ki je nastal po avgustovski vodni ujmi, zgrmel v Savinjo, so sporočili iz Ukoma. Odlaganje odločitve o evakuaciji zaradi napovedanega dežja v noči na petek predstavlja varnostno tveganje.
Državni sekretar in vodja službe za obnovo po poplavah in plazovih Boštjan Šefic je po današnji sprožitvi dela plazu govoril z županom Luč Klavdijem Strmčnikom in mu naročil, da nemudoma preselijo na varno vse, ki so še v svojih hišah in jim zagotovijo začasno nastanitev, so sporočili iz vladnega urada za komuniciranje (Ukom).
O sprožitvi dela plazu je bila obveščena tudi direkcija za vode, njeni predstavniki in geologi pa so že prisotni na mestu posutja. Po županovih besedah je Savinja še vedno široka od 10 do 15 metrov in je plaz ni blokiral.
Prizadeti krajani Strug v petek pričakujejo strokovnjake, da jim posamezno predstavijo, kako sanirati v ujmi poškodovane objekte. Pojasnili jim bodo tudi, kako bo potekala cenitev poškodovanih objektov, na podlagi katere se bodo potem ljudje sami odločili, ali se bodo preselili, vložili sredstva v nadomestno gradnjo oz. se odločili kako drugače.
Novembra naj bi se skupaj s podbetonirjem hiš, da ne bodo še bolj propadale in se delala še večja škoda na objektih, ki že kažejo prve razpoke tudi v notranjosti, uredil tudi vodovod.