Po Večerovi objavi javnega pisma tik pred vzpostavitvijo nove avtobusne povezave v središču Ljubljane, se je sedaj oglasil tudi župan Zoran Janković. Zatrdil je, da bo linija, namenjena potnikom železniškega prometa, ki povezuje do nedavnega opuščeno železniško postajo SŽ Šiška in glavno železniško postajo, "absolutno ostala". "Pritoževanje je zame nerazumno. Gre za 15 voženj na dan. Sam sem bil tam včeraj ob 18. uri. Nobenega problema," je v torek povedal Janković in dodal: "To, da se zdaj pritožujejo, je zame nerazumno."
Stanovalci Frankopanske ulice pa menijo, da je uvedba omenjene avtobusne linije "nerazumljiva, neracionalna in nevarna". Pri tem navajajo, da takšna prometna ureditev onemogoča normalno funkcioniranje in varno gibanje, hkrati pa da "z vsakim dnem dihajo slabši zrak". Želijo si, da bi avtobusi vozili po "najkrajši možni poti", torej le po Ruski ulici, kar pomeni, da bi obračali pri Pivovarni Union, kjer je po njihovem mnenju za to dovolj prostora. Ob tem opozarjajo, da se po Frankopanski ulici in Medvedovi cesti vozijo tudi kolesarji, prav tako tam hodijo tudi šolarji in starši, ki otroke vozijo v vrtec.
V zvezi s to problematiko je župan Janković sicer dobil tri pisma. V torek je dejal, da je skupina stanovalcev dobila odgovore, eno gospo je poklical in sta se "lepo pogovorila", drugo gospo pa bo poklical, če bo dobil njeno telefonsko številko. A o podrobnostih pojasnil, ki so jih dobili pošiljatelji pisem, župan ni govoril. Skupina stanovalcev Frankopanske ulice je vprašanja poslala tudi na Ljubljanski potniški promet (LPP)
Kaj so spraševali stanovalci Frankopanske ulice?
Skupina stanovalcev Frankopanske ulice je vodstvu Ljubljanskega potniškega prometa in predstavnikom medijem poslala naslednja vprašanja:
1. Zakaj LPP ni izvedel obveščanja okoliških prebivalcev ter javnosti (Medvedova, Frankopanska) o novi načrtovani liniji LPP: železniška postaja SŽ Šiška – Centralna SŽ postaja?
2. Kakšne vrste avtobusov ste planirali na omenjeni liniji? (mali? veliki?, krpan?)
3. Koliko avtobusov bo vozilo: ob katerih dnevih in ob katerih urah?
4. Kakšen je vaš komentar: da je Medvedova cesta šolska pot, da je cesta je v souporabi motornega prometa in kolesarjev, na relaciji od SŽ Šiška do križišča Frankopanska/Celovška je 12 prehodov za pešce?
5. Zakaj niste uredili prevoza na način, da avtobus pride po Ruski do postaje SŽ, obrne na Pivovarniški ulici ter ponovno po Ruski proti Centru? V čem je smisel, da se po daljši poti vozi po Medvedovi in Frankopanski (in na tej poti ni nobene postaje), če pa bi lahko naredil krajšo pot?
6. Ste preverili, kakšna je situacija na križišču Frankopanska–Celovška (enosmerna cesta, kolesarska steza na obeh straneh cestišča? Se vam zdi ta pot bolj varna in primerna, kot pa da bi vaši avtobusi naredili obrat na Pivovarniški ulici?
7. Ste preverili, da so na Frankopanski ulici 3 garažne hiše s skupaj skoraj 1.000 parkirnimi mesti?
8. Se vam zdi pošteno do potnikov SŽ, da jih bo LPP avtobus po nepotrebnem prevažal po ulicah stare Šiške in bo s tem njihovo potovanje v Center Ljubljane še bolj zamudno?
9. Ste se o takšni rešitvi (obračanje na Pivovarniški) kaj pogovarjali z vodstvom Pivovarne Union?
10. Ste se o takšni rešitvi (obračanje na Pivovarniški) kaj pogovarjali z vodstvom SŽ?
.
Zakaj vlaki ne vozijo več do glavne železniške postaje?
Vlaki na linijah Ljubljana-Jesenice ter Ljubljana-Kamnik Graben ne vozijo več do glavne železniške postaje, ker so na območju Dunajske ceste zaradi gradnje novega nadvoza postavili delno zaporo tirov. Namesto štirih bodo zgradili pet novih tirov, prostor pa bo tudi za šestega. Predvidena je še poglobitev Dunajske ceste. Ta bo zaradi rušenja nadvoza predvidoma popolnoma zaprta od 4. do 7. januarja, nato pa bo na tej cesti delna zapora. Ker gre za eno najbolj prometnih vpadnic v Ljubljani, gre pričakovati, da bodo nastajali veliki prometni zamaški.
Ker je bilo doslej potnikov na vlakih razmeroma malo, bodo po novem vozili le še enojni avtobusi, med drugim napoveduje Janković. "15 voženj bodo vsi zdržali," je še poudaril ljubljanski župan in dodal, da bo deževno vreme razkrilo resnično potrebo po avtobusnih prevozih, saj se je v zadnjih dneh večina potnikov do avtobusne postaje na Celovški cesti odpravila peš.
Stanovalec Frankopanske ulice: Popolnoma nelogična poteza
Na Večer se je obrnil tudi stanovalec iz Frankopanske ulice Gašper Lešnik: "Mestna občina Ljubljana se je odločila za popolnoma nelogično potezo. Traso mestnega avtobusa so speljali po Medvedovi in Frankopanski ulici, in sicer po območju, kjer je hitrost omejena na 30 kilometrov na uro. Upravičen protest stanovalcev župan označuje kot nerazumno potezo. A že pred novo ureditvijo so bile ozke ulice na tem območju slabo prevozne, preobremenjene. S prihodom omenjenega avtobusa bo promet še bolj zgoščen. Bolj logično bi bilo, da bi Mestna občina Ljubljana uredila prehod čez železniško progo do Bežigrada. Župan kot predstavnik mesta bi moral stremeti k prehodu na nizkoogljčno prihodnost, a prej imam občutek, da počne ravno nasprotno."
LPP: Avtobusne linije od jutra do večera
Z LPP so nam medtem odgovorili, da obračanje avtobusov v Ruski ulici, kot to želijo "ogorčeni prebivalci Frankopanske", ni mogoče, saj da je premalo "manevrskega prostora". "Zato je najbolj optimalna rešitev, da avtobus nadaljuje svojo pot po Medvedovi cesti, zavije na Frankopansko ulico in nazaj na Celovško cesto," so pojasnili. Dodali so, da so avtobusi prilagojeni prihodom in odhodom vlakom. Vozijo v intervalu od 15 do 30 minut, med 7.20 in 21.10.