Sam prihod novega ameriškega veleposlanika v Slovenijo, konkretno na brniško letališče, je za majhno Slovenijo dogodek takšnega ranga, da ga pospremijo tudi televizijske kamere. Ne nazadnje gre za prihod najpomembnejšega veleposlanika v diplomatskem zboru v Sloveniji. ZDA so namreč z naskokom najmočnejša in najvplivnejša država v evroatlantskem zavezniškem prostoru, ki mu pripada tudi Slovenija. Novo veleposlanico Lyndo Blanchard pa je Slovenija pričakovala več kot eno leto, vse od takrat, ko je Slovenijo ob izteku mandata julija lani zapustil karierni diplomat Brent Hartley.
Zavzemala se bo za privatizacijo in deregulacijo v Sloveniji
Uradne biografije predstavljajo Blanchardovo kot uspešno podjetnico in mednarodno humanitarko. V njih je najprej izpostavljeno, da je soustanoviteljica in nekdanja direktorica razvojne fundacije 100X, ki se posveča ustvarjalnim rešitvam za izkoreninjenje revščine in njenih negativnih posledic za izboljšanje življenja otrok po svetu. A bistveno bolj pomemben je podatek, da je soustanoviteljica podjetja za upravljanje investicij in nepremičnin B & M Management Company, ki je vredno več kot milijardo dolarjev. Blanchardova je sicer mati sedmih otrok, štiri izmed njih je posvojila v tujini. Pri izobrazbi pa se lahko pohvali z diplomo iz matematike in računalništva z Univerze v Auburnu.
Pot v Slovenijo, ki je trajala eno leto
Ameriški predsednik Donald Trump je sebi in republikanski stranki zvesto Blanchardovo izbral za veleposlanico v Sloveniji že junija lani, nato pa se je njeno imenovanje, ne po njeni krivdi, vleklo precej časa. Postopek imenovanja se je namreč konec minulega leta ustavil zaradi izteka mandata senata ZDA, v začetku letošnjega leta je znova stekel, končal pa se je prejšnji mesec.
Stavijo na njene podjetniške izkušnje
Ajša Vodnik, izvršna direktorica AmChama Slovenija, o izzivih, ki so pred novo ameriško veleposlanico v Sloveniji: "Ključni izziv je, da ZDA in EU razumejo, da so še naprej največje investicijske in trgovinske partnerice. Tukaj si želimo, da bi bila pogajanja manj pogojevana z ultimati in da bi šlo za pogovore z argumenti, kjer ni razprave o novih carinah. Vsak ameriški veleposlanik v svoji državi lahko pomembno doprinese k temu razumevanju dobrih odnosov. Opažamo vedno več interesa slovenskih podjetij za izvoz v ZDA pa tudi za investicije v ZDA, kar bi veljalo okrepiti. Predhodnik Hartley je bil velik strokovnjak za varnostna vprašanja, gospod Mussomeli je imel spet svoj pristop. Z vsakim od veleposlanikom do sedaj smo dobro sodelovali, pa so bili vsi različni. Vsak ima določene naloge, ki mu jih naloži administracija. Glede na to, da je gospa Blanchardova podjetnica, bo lahko marsikaj povedala iz svoje izkušnje, ne pa samo to, kar ji je naročeno."