(FOTO) Poškodovanih 7 policistov, pridržanih pa 9 oseb. Koga naj bi obravnavali kot organizatorja dogodka?

A.L., M.R., STA
16.09.2021 09:39
Policisti so po sredinih nasilnih izgredih v Ljubljani zaenkrat pridržali devet ljudi, kriminalistična preiskava pa še intenzivno poteka, je pojasnil generalni direktor policije Anton Olaj. Policija sicer ugotavlja, da so bili napadalci organizirani, v izgredih pa je bilo lažje poškodovanih sedem policistov in en udeleženec. Kot je na današnji novinarski konferenci pojasnil Olaj, policisti pregledujejo posnetke in zbirajo obvestila, potekajo tudi ogledi krajev sredinih dogodkov.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Stranka Resnica je nastala v okoliščinah epidemije koronavirusa, njen predsednik Zoran Stevanović pa postal prepoznaven tudi po protestih proti pogoju PCT. Prepričan je, da tudi glede številnih drugih vprašanj v Sloveniji obstaja precejšnja množica, katere mnenje je drugačno od prevladujočega in ki jo lahko Resnica nagovori. 
Jaka Gasar/dnevnik
Jaka Gasar/Dnevnik

Na sinočnjem protestnem shodu proti uveljavitvi pogojev PCT v Ljubljani je, kot smo že poročali, prišlo do incidentov. Potem ko se je množica približala vhodu v parlament in je v poslopje priletelo nekaj pirotehnike, je policija ljudi pregnala s solzivcem. Ko so nekateri začeli vanjo metati pirotehniko, pa je aktivirala še vodni top. V policiste naj bi letele celo granitne kocke. Več policistov je bilo poškodovanih, nad središčem prestolnice je krožil tudi policijski helikopter. 

Po neuradnih informacijah N1 policija kot organizatorja nasilnega protesta obravnava Zorana Stevanovića. Kot soorganizatorja pa po informacijah N1 policija obravnava tudi enega od vodij navijaške skupine Green Dragons. 

Zoran Stevanović
Jaka Gasar/Dnevnik

Odzivi po dogodku se vrstijo, v Pravni mreži za varstvo demokracije opozarjajo, da slovenska ustava in mednarodno pravo človekovih pravic varujeta zgolj pravico do mirnega zbiranja, nasilništva pa ne. To v eni od odločb izpostavlja tudi ustavno sodišče, so zapisali. “Pravica do mirnega zbiranja in javnih zborovanj varuje vsa zbiranja, razen kadar je namen njihovih organizatorjev ali udeležencev izvajanje oziroma spodbujanje nasilja ali zanikanje temeljev demokratične družbe."

Jaka Gasar/Dnevnik

Zavračajo vsako uporabo nasilja za doseganje individualnih ali kolektivnih ciljev, hkrati pa opozarjajo na nedopustnost poskusov oblasti, da nasilni dogodek uporabi kot sredstvo za diskreditacijo in zmanjšanje pomena mirnih protestov za demokratično družbo. "Tako vlado RS kot nasprotnike protikoronskih ukrepov pozivamo k iskanju rešitev za izhod iz epidemije v okvirih, ki jih ponuja slovenski pravni red."

Jaka Gasar/Dnevnik

Na Twitterju je svoje pristavil tudi Urban Purgar, odgovorni urednik t. i. Nacionalne tiskovne agencije (NTA) in pripadnik t. i. rumenih jopičev, od nedavno pa tudi odstopljeni predsednik in član Društva za promocijo tradicionalnih vrednot. Ta je v zapisu sporočil, da se sinočnjega protesta ni udeležil, kljub temu pa se mu omejevanje s preverjanjem pogoja PCT zdi pretirano. Protestnikom je izrazil podporo in zatrdil, da bo naslednjič zagotovo zraven.

Raper Zlatko
Jaka Gasar/Dnevnik

Kako je potekal protest?

Jaka Gasar/Dnevnik

Nekajkrat je prišlo do stopnjevanja napetosti, zbrani so skandirali nekatera navijaška gesla, v poslopje parlamenta so protestniki usmerili tudi nekaj pirotehnike, množico je preletaval policijski helikopter.

Nekaj po 20. uri je policija uporabila solzivec in udeleženci shoda so se bili primorani umakniti izpred parlamenta in so se razkropili po ljubljanskih ulicah. Pozneje pa se jih je nekaj vrnilo na ploščad pred parlamentom in proti policiji so začela leteti pirotehnična sredstva. Policija je aktivirala še vodni top, skupina udeležencev shoda pa je nanj in na policiste začela metati različne predmete, glede na pričevanje enega od udeležencev celo granitne kocke. Te je bilo videti po cesti in ob zelenih površinah pred DZ.

Večer

Okoli 21. ure je policija prek megafona ljudem sporočila, da je shod razpuščen in zahtevala, da se umaknejo do Prešernove na eni ali do Slovenske ceste na drugi strani.

Starostniki v ruskem mestu Krasnojarsk med brezplačnim tečajem rolanja, ki se ga je pred nekaj leti okoli 70 upokojencev med 55. in 73. letom udeležvalo dvakrat tedensko. 
Reuters

S policijske uprave Ljubljana so sporočili, da je na shodu "prišlo do množične kršitve javnega reda in miru, kjer so protestniki v policiste in stavbo DZ metali steklenice, granitne kocke in pirotehniko, zato je bil shod s strani policije razpuščen".

Matjaž Rušt/Dnevnik

"Osebe so bile večkrat pozvane, naj zapustijo Trg republike, vendar tega ukaza niso upoštevale, zato so policisti množico s Trga republike razgnali. Posamezne skupine so se nato na območju centra Ljubljane uprle in niso upoštevale ukazov policije, naj se razidejo, prav tako je prišlo do napadov na policiste, v katere so posamezniki metali granitne kocke in druge predmete, ter uporabljali pirotehniko," so navedli na ljubljanski policijski upravi.

Jaka Gasar/Dnevnik

Okoli 22. ure so policisti uspeli vzpostaviti javni red in mir in pregnati protestnike, ki so v središču mesta še nadaljevali s kršitvami javnega reda in miru. V skupinah so se zbrali in napadali policiste s steklenicami in granitnimi kockami, so pojasnili.

Policisti so med intervencijo uporabili več različnih prisilnih sredstev, med drugim tudi plinska sredstva, penaste naboje, ter vodni top, so še sporočili z ljubljanske policijske uprave.

Večer

Dodali so,da je bilo tekom varovanja zaznanih več kršitev javnega reda in miru, ter kaznivih dejanj, obravnava vseh dogodkov pa še poteka. Poškodovanih je bilo več policistov, več službenih vozil policije in stavba državnega zbora. Nekaj oseb je bilo pridržanih, podatka o poškodovanih osebah, ki so se udeležile shoda, pa še niso zabeležili.

Generalni direktor policije Anton Olaj je na Twitterju pozval k strpnosti in zapisal, da je "nasilje na protestih nedopustno".

Odzval se je tudi notranji minister Aleš Hojs, ki je tvitnil, da gre za ponovitev novembrskih nasilnih izgredov. "Takrat so na nasilne proteste vabili poslanci strank Levica in SD, tokrat njihove izpostave," je zapisal in dodal, da z nasiljem in vandalizmom udeleženci kažejo, kako se levi fašizem izvaja v praksi. Obregnil se je tudi ob novinarje osrednjih medijev, ki da si bodo "zopet pilatovsko umivali roke" in izrekel čestitke policiji.

Na protestu so bili sicer kritični do zahtevanih pogojev PCT za opravljanje in uporabo tako rekoč vseh dejavnosti. Kritični so bili do vlade in aktualnega sklica državnega zbora, ki da ne uživata več zaupanja ljudi, zato so jih med skandiranjem pozvali k odstopu. "Hočemo nazaj svoje življenje, hočemo svobodo," je bilo slišati na protestu.

Epidemiološka slika v državi se sicer slabša. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje je v državi trenutno 11.238 aktivnih primerov okužbe. V bolnišnicah po podatkih vlade zdravijo 347 covidnih bolnikov, od tega 75 na intenzivni negi. Samo v torek je umrlo šest covidnih bolnikov.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta