Na Agenciji za komunikacijska omrežja in storitve (AKOS) je danes potekal posvet o prihajajočih javnih razpisih in dražbi za podelitev frekvenc za mobilne tehnologije. Operaterjem elektronskih komunikacij so predstavili trenutno stanje in predvidene aktivnosti pri pripravi javnih razpisov ter pristojnosti pri uvajanju novih tehnologij 5G.
Odločitev je v rokah vlade
"Podpiramo razvoj in uvedbo novih mobilnih tehnologij v korist državljanov. Pri tem pa se zavedamo pomembnosti vprašanj o vplivih novih tehnologij na okolje in zdravje ljudi, ki jih zastavlja javnost. Pri uvajanju 5G in podobnih tehnologij smo pristojni, da operaterjem elektronskih komunikacij z odločbami, izdanimi na podlagi javnega razpisa, podelimo ustrezne frekvence. Operaterji pa nato v določenem časovnem obdobju, okoli 3-5 let, zgradijo in upravljajo omrežja. Postopek podeljevanja radijskih frekvenc, namenjenih uvajanju 5G tehnologije, še ni bil uveden," pravijo o svojih pristojnostih na agenciji, ki jo vodi Tanja Muha. Odločitev o morebitnem moratoriju na podelitev frekvenc oziroma odločitev o morebitni zaustavitvi uvajanja 5G tehnologije v Sloveniji je v rokah vlade, so še poudarili.
Skrbijo jih učinki na ljudi in naravo
Medtem pa je pred zgradbo agencije na pobudo Gibanja za človeku prijazno tehnologijo nekaj manj kot sto državljanov protestiralo proti izvajanju aktivnosti AKOS glede tehnologije 5G brez pravnih podlag. "Moti nas, da je AKOS danes že sklical sestanek z operaterji, ne glede na to, da je minister za javno upravo decembra s seje vlade umaknil sprejem strategije, ki bi bila pravna osnova za to, da AKOS nadaljuje s kakršnimikoli postopki, povezanimi s tehnologijo 5G," je dejal eden od pobudnikov protesta Gregor Kos. Poudaril je, da je Slovenija edina država v Evropi, kjer "še ni potekala javna predstavitev, kaj sploh pomeni tehnologija 5G". Kos je napovedal, da bodo konec meseca vložili predlog zakona za moratorij na uvajanje tehnologije 5G, zahtevali bodo, da se uvajanje zamakne za dve leti, ko bodo že znane izkušnje drugih držav. "Verjamemo, kljub temu da je zelo težko dokazati neposreden vpliv tehnologije na zdravje v relativno kratkem roku, da bodo že znani učinki na zdravje ljudi, naravo in okolje."
Medicinska stroka mora biti zraven
Karel Lipič iz Zveze ekoloških gibanj Slovenije, ki že 28 let deluje na področju sevanj in opozarja, da je zakonodaja na tem področju zastarela in neustavna, je izpostavil, da bo uvedba tehnologije 5G še povečala sevanje v prostoru. "Mi načeloma nismo proti tehnologiji 5G, smo pa za to, da se umešča v prostor tako, da ne škodi kvaliteti življenja in bivanja. 5G je tehnologija, ki je po eni strani skoraj nujna, po drugi pa je zelo pomembno, kako jo umeščamo v prostor. Če jo bomo tako, kot smo daljnovode, bazne antenske postaje in wifi, potem bo stvar zgrešena. O tem ne morejo presojati samo tehniki, ampak tudi medicinska stroka, Nacionalni inštitut za javno zdravje mora biti nujno prisoten," je poudaril Lipič.