(FOTO) Prvomajski shod v Velenju: "Brez Gorenja ni Velenja!"

Rozmari Petek Rozmari Petek
01.05.2020 14:36

Malo pred poldnevom so Titov trg napolnili predvsem sindikalni zaupniki v Gorenju. Brez govorov, samo z opoldansko sireno, transparenti in potiskanimi majicami so opozarjali na stisko delavcev Gorenja

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andrej Petelinsek

Mirno. Z upoštevano razdaljo se je del zaposlenih v Gorenju malo pred poldnevom zbral na Titovem trgu. Niso bili sami. Na več mestih so dogajanje budno spremljali policisti ter mestni redarji, tu in tam so se na trgu ustavili mimoidoči občani. Točno opoldne so se oglasile sirene, ki jih je Mestna občina Velenje sprožila kot znak podpore delavcem Gorenja, sami delavci (predvsem so bili na trgu zbrani sindikalni zaupniki) pa so razprli transparente z napisi, ki so trkali predvsem na slabo vest tistih, ki so pred dvema letoma dovolili prodajo Gorenja in zaradi katere bo še letos brez dela ostalo 828 ljudi. Govorov, ki pritičejo 1. maju, ni bilo. "Takšnega praznovanja prvega maja še nismo imeli. A je morda vendarle bil od vseh najbolj glasen," je komentiral prvi sindikalist Gorenja Žan Zeba, ki napoveduje, da bodo morda podoben shod pripravili še v Ljubljani. In še, da morda tudi tisti ne bo zadnji, če se stvari vendarle ne bodo začele premikati na vseh ravneh. "Delavci danes nismo želeli delati kravala ali nereda. Želeli smo spoštovati vsa pravila, ki veljajo za čas koronavirusa, ampak trenutek je tak, da smo morali opozoriti vlado, državo, lastnike, upravo, da delavci Gorenja želijo svoja delovna mesta. Ne želijo miloščine! Radi bi delali, zaslužili za svoje preživetje! Vedno smo dokazali, da znamo delati, tudi ko je hudo. Le delo nam naj dajo," je dodala predsednica sindikata Skei v Gorenju Gospodinjski aparati Jasmina Nedič.

​Najbolj zamerijo Bobincu

Skupna nit zbranih delavcev je bilo razočaranje. "Obljubljali so nam, da bo Gorenje postalo eno vodilnih v svetu, ne le v Evropi. Daleč najbolj sem razočarana, da so nas pustili tako daleč. Da se je pomagalo drugim in se pri tem ni odkrivalo, kdo Gorenje spodjeda! Kdo je kriv, da je prišlo do takšne situacije!," je komentirala ena od trenutno še zaposlenih, a na čakanju. "Najbolj sem žalostna, ker smo se mi vseskozi toliko trudili in delali, pa se bo vseeno vse tako klavrno končalo. Najbolj obsojam gospoda Franja Bobinca (nekdanjega predsednika uprave, op. p.), on je največ kriv, ker nas je prodal in uničil podjetje. Lastnik je pač prevzel podjetje, da smo sploh obstali. No, trenutno obstali. Kako bo v prihodnje, ne vemo," je dodala druga. "Skoraj 20 let sem v Gorenju, a kot kaže, te obletnice ne bom dočakal. Tu bi moral sedaj biti gospod Bobinac! On nas je prodal. Sam je sedaj gospod, mi smo pa siromaki," je bil ogorčen tretji sogovornik. "Star sem 53 let. Kje drugje naj najdem službo? Pa sem delal sobote, nočne, vse. Prestavljali so me po potrebi iz ene hale v drugo. Vse od leta 2012, ko so prestavili linijo hladilnikov, nisem napredoval niti za cent. Če nas bo toliko ostalo na cesti, bo to prava socialna bomba za Velenje. Če bo šel počasi navzdol še rudnik, pa elektrarna, potem pa lahko samo še kovčke spakiramo in gremo."
Čeprav je za večino razočaranja med zaposlenimi kriva nekdanja uprava, novim kitajskim lastnikom zamerijo to, da od danih obljub še nič ni. Tudi zato zadnjim napovedim iz prejšnjega tedna, češ, da bodo vendarle vzpostavili še tovarno televizorjev, ne verjamejo nič več. Dvomijo pa tudi v nekatere njihove prodajne poteze. Eno od pošiljk pečic v Nemčijo naj bi se namreč po besedah zaposlenih v celoti vrnila zato, ker je zgolj ohišje bilo Gorenjevo, notranjost pa "Made in China", pravijo. Podoben odziv naj bi imeli tudi s strani kupcev iz Ukrajine. "Nekaj krize, v kateri smo, je že povezano s koronakrizo. Ni pa ta edini krivec," je še pribil sogovornik.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta