(FOTO) S shoda pred GZS: "Da lahko preživimo, delam tudi na črno"

Kristina Božič
05.12.2018 16:14

Sindikati različnih konfederacij, prekarcev, delavcev v javnem in delavk v zasebnem sektorju, upokojenci in študentke so se pred stavbo gospodarske zbornice zbrali z jasnim sporočilom: Prišli smo po višje plače!

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Robert Balen

Delavke, ki delajo v hotelu s petimi zvezdicami Metropol na portorški obali, so stale bolj zadaj v množici delavcev pred Gospodarsko zbornico Slovenije. 24 sindikatov Zveze svobodnih sindikatov Slovenije se je ob podpori konfederacije sindikatov Pergam zbralo pred stavbo, kjer so želeli delodajalce opozoriti, da ne bodo pristali na odpovedovanje kolektivnih pogodb, s čimer je bilo zagroženo, in da zahtevajo višje plače.

Robert BaleLjubljana, pred GZS. Opozorilni shod v organizaciji Zveze svobodnih sindikatov Slovenije in Konfederacije sindikatov Slovenije Pergam, na k
Robert Balen

Vsi za vse

Sindikati so s svojim shodom izrazili tudi podporo predlogu zakona o minimalni plači, ki je v parlamentarni obravnavi in bi postopoma v naslednjih treh letih zagotovil dvig minimalne plače nad minimalne življenjske stroške, potrebne za preživetje. A bolj kot o tem je bilo med delavci, bodočimi, sedanjimi in upokojenimi, slišati govora o solidarnosti in povezanosti delavstva v skupnem boju. Pred transparentom z vprašanjem "Ali moramo vsi v tujino?" je bil večji z jasno zahtevo: "Hočemo delitev dobička za vse zaposlene."

Predsednica ZSSS Lidija Jerkič je napovedala nadaljnji boj za višje plače v zasebnem sektorju, pri čemer je priznala, da to nikakor ne bo preprosto.
Robert Balen
Robert Balen

Brez nič ne bo nič

Delavka v državni upravi z 31 leti delovne dobe je imela jasen razlog, zakaj je prišla na shod. "Tu sem za višje plače," je dejala znanstvenica, da gre za izraz delavske solidarnosti. "Kar opažam, je, da ljudje ne verjamejo več v državo," je opozorila.
V znak podpore vsem delavkam in delavcem je na protest prišla tudi Slavica Rebernak, ki dela v vrtcu. Opisala je svoje delovno okolje, v katerem obstaja podpora tudi delavcem, ki so najnižje plačani in v najbolj prekarnem položaju. "Na žalost so mnogi navkljub napredovanjem in dolgi delovni dobi še vedno na minimalni plači. To je sramota," je dejala v sivem, hladnem dopoldnevu. "Veste, delodajalci so pozabili, da so bogati zato, ker imajo delavce," je pojasnila, da so v svoj prid krizo obrnili predvsem delodajalci.

Robert Balen
Robert Balen
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta