(FOTO) Slovenija je prepletena z adrenalinskimi oziroma pustolovskimi parki, kjer lahko preizkušate svojo spretnost in drznost

Saša Britovšek Saša Britovšek
11.07.2020 06:15

Registriranih je štirinajst delujočih plezalnih parkov. Veliko jih je bilo zgrajenih kot dopolnitev že obstoječe turistične ponudbe.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Jeklenica v Črni na Koroškem 
Boris Keber

Če si želite dan preživeti v enem od domačih pustolovskih parkov, boste imeli pri izboru precej dela. Razen če se za začetek odločite za vam najbližjega. Slovenija je namreč prepletena z adrenalinskimi oziroma pustolovskimi parki, kjer lahko preizkušate svojo spretnost in drznost. V trenutnih okoliščinah so adrenalinska doživetja parkov ena od bolj priljubljenih prostočasnih aktivnosti, ker se izvajajo na prostem in ker med skupinami ali posameznimi obiskovalci ni bližnjih stikov. A kako izbrati? Je vsak park enako varen, primeren za določeno fizično zmogljivost in kdo to določa?
Z nazivom pustolovski park označimo plezalne strukture, kjer se udeleženci lahko spretno gibljejo z drevesa na drevo ali pa med umetnimi stebri, ne da bi sestopili z višine. Običajno so postavljeni v gozdovih, kjer drevesa povezujejo plezalni elementi, kot so viseči mostovi, viseče ali vertikalne mreže in zanke, različne lestve, vrvi in podobno. Včasih je z njimi povezan tudi spust po jekleni vrvi. Prvi plezalni park je pred dvajsetimi leti nastal na Ljubelju in z njim je nastala besedna zveza adrenalinski park. Za tem so podoben park postavil na Pohorju, v Bohinju, mariborski Betnavi. Danes je največji lansko leto popolnoma obnovljeni Pustolovski park Bled, podobno velika sta postojnski in Pustolovski park Geoss.

Kako je nastal adrenalinski park

Adrenalinski park je besedna zveza, ki je ne najdemo drugod po svetu in v tujih jezikih. Pred dvajsetimi leti si jo je s svojimi domačimi izmislil podjetnik Matija Koren, ko so razmišljali, pod kakšno blagovno znamko bi predstavljali svojo novo dejavnost na Ljubelju. S časom je adrenalinski park postal generičen izraz za vse vrste plezalnih parkov in se začel splošno uporabljati. Prvi plezalni park je nastal dober kilometer pred mejnim prehodom Ljubelj leta 2000, ko se je zasadilo seme danes vedno bolj priljubljenih družinskih aktivnosti. V začetku so bili plezalni parki resda bolj namenjeni odraslim uporabnikom, a v želji, da bi jih približali družinam, se je celoten format začel prilagajati tudi otrokom. "Takrat se je naziv adrenalinski park spremenil v doživljajski ali pustolovski park. Kar je že slišati bolj družini oziroma mlajšim prijazno. Pustolovščine pa ljubimo vsi!" se začetkov spominja Koren, ki pravi, da so na začetku preprosto razmišljali, kako bi lahko družine v svoje prostočasne dejavnosti ob kolesarjenju, pohodništvu ali plavanju vključile še kaj drugega. Naj bo to obisk plezalnega parka. Slovenci smo jih zelo dobro sprejeli in od takrat obisk še vedno raste. Podjetje Koren Sports iz Tržiča pa ob svojih drugih dejavnostih ostaja eno od dveh podjetij, ki v Sloveniji postavljata, servisirata in vzdržujeta adrenalinske oziroma pustolovske parke. Pod njihovim varnim okriljem so med drugimi parki na Bledu, v Bohinju, pri Bukovniškem jezeru, Celjski koči, v Betnavi, Menina ter planiška jeklenica. Drugo podjetje, ki gradi plezalne parke, je Vevrca iz Zgornje Besnice.

Da bi plezalne parke približali družinam z otroki, so jih iz adrenalinskih preimenovali v pustolovske in aktivnosti prilagodili mlajšim obiskovalcem. Tako je v Pustolovskem parku Betnava.
Andrej Petelinšek

Ocenite svoje zmogljivosti

Med tistimi, ki so jih gradili v Vevrci, je tudi Pustolovski park Geoss. "Ko smo pred desetimi leti izgradili naš park, je imel štiri proge in bil eden od štirih v Sloveniji. Skozi leta in z upoštevanjem želja strank smo park širili in večali. Danes imamo celo najvišjo progo v Sloveniji, postavljeno na petindvajsetih metrih, dolga je tristo metrov," nam je povedal Miloš Kimovec, ki je idejo za pustolovski park dobil v Franciji, ko pa je podoben park obiskal v Avstriji, je bil nepopisno navdušen. Pol leta kasneje je z očetom in svakom ob vasi Slivna v bližini geometričnega središča Slovenije odprl svoj Pustolovski park Geoss. Tam se za večanje zagotovo ne bodo odločili, saj kot je povedal naš sogovornik, le okoli dvajset odstotkov obiskovalcev uspe narediti vse izzive in preplezati vse proge. Dejavnost namreč zahteva precej dobro fizično pripravljenost. Najbolje je, da vsak sam določa koliko in katerih prog se bo lotil glede na svojo kondicijo.

Otroci v Pustolovskem parku Betnava
Andrej Petelinšek

Atraktivna turistična ponudba

V Sloveniji je uradno registriranih štirinajst delujočih plezalnih parkov. Veliko jih je bilo zgrajenih kot dopolnitev že obstoječe turistične ponudbe. Nanje naletimo v športnih parkih, turističnih kampih, ob planinskih kočah, zdraviliščih in podobno. V teh primerih gre za manjše parke, ki so ponudbo kraja ali lokacije tako približali določenim ciljnim skupinam in z njo vabijo šole, zaključene skupine, aktivne družine, tudi podjetja za vedno bolj popularne teambuildinge.

Adrenalinski park je bil nekoč tudi na Trikotni jasni na Pohorju.
Andrej Petelinšek
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta