Center za rehabilitacijo in hidroterapijo psov Dogs4motion po skoraj dveh letih delovanja uspešno pluje naprej. Postopoma v Sloveniji, zlasti pa v domači koroški regiji, širiti glas o fizioterapiji psov in uresničiti dolgoletno ambicijo po lastnem centru je bila še pred časom le vizija mladih Korošcev Jane in Primoža Gamsa. "Prvotni plan je bil, da lastni center za rehabilitacijo in hidroterapijo psov odpremo v petih letih, pa smo po spletu okoliščin lahko to naredili že devet mesecev po odprtju podjetja. Tako smo novembra 2018 že imeli otvoritev," nepričakovano hitri potek zgodbe danes razlaga Gams, ki v mladem podjetju upravlja administrativni del, strokovnega pa prepušča doktoricama veterinarske medicine in diplomantkama Univerze v Tennesseeju Jani Gams in Evi Čepin.
Vse moči so usmerili v splet
Čas koronakrize so obrnili sebi v prid in kljub fizičnem zaprtju dosegli širši krog ljudi. "Delo smo poskusili čim bolje prenesti v spletno pomoč našim rednim strankam. Tako smo jim pomagali preko spletnih konzultacij, da so rehabilitacijo lahko nadaljevali doma in ni bilo izpada," pojasnjuje Gamsova in pravi, da so pristopale nove stranke, ki niso želele izgubiti prvih dni ali tednov po operacijah. Uperjanje moči v splet je sicer v podjetju Dogs4motion redna praksa, pri čemer se poslužujejo različnih aktivnosti. Nedavno so izvedli dva webinarja, za strokovno in za širšo javnost, pod vodstvom Čepinove in Marka Novaka s Klinike Loka za male živali. "Vzporedno vodimo še spletne programe za izboljšanje kondicijske priprave športnih in delovnih psov," o produktu, s katerim poslujejo globalno, razlaga Gamsova.
Kdo so pacienti
V centru Dogs4motion obravnavajo pse po ortopedskih, nevroloških ali drugih operacijah, ki prizadenejo organizem in vplivajo na gibanje, reflekse ali splošno kondicijo. Ukvarjajo se s psi s kroničnimi težavami, ki niso primerni za operacijo, a ne zmorejo denimo hoje po stopnicah. "Poleg tega so starejši psi, ki jim pešajo določene nevrološke povezave, manj aktivni, in takoj ko so manj aktivni, gre vse skupaj rapidno navzdol, kljub temu da so še vitalni,'' razlaga doktorica veterinarske medicine Jana Gams. Širši populaciji so najmanj znani športni psi: ''To so pravi pasji atleti. Enako kot pri človeških športnikih so tekmovanja in treningi naporni tudi za pasje telo. In tako kot imajo ljudje kondicijske priprave, fizioterapevta, načrt prehrane in strukturiranje treninga, se to pojavlja tudi v pasjem svetu."
Ob fizioterapiji še športni trening
Stacionirani v Dobji vasi so v regiji in širše zdaj dodobra prepoznani. "Naslednji cilj je doseči zavedanje med veterinarji. To je hudo težka naloga," razlaga sogovornik, ki pravi, da si v splošnem še niso povsem priborili zaupanja veterinarske stroke, da so fizioterapevtske metode učinkovite. V centru, opremljenem po vzoru najsodobnejših rehabilitacijskih centrov v Ameriki in Evropi, je osrčje sicer podvodna steza.