Občanom so na pomoč priskočili gasilci, ki so strehe prekrili s folijo, je povedal župan Rogatca Martin Mikolič. Dejal je tudi, da je toča prizadela tudi poljščine in vinograde, medtem ko meteorne vode tokrat niso zalivale objektov. Samo v občini Rogatec so dobili gasilci 28 klicev na pomoč.
Po navedbah uprave za zaščito in reševanje je v sredo vzhodni in severovzhodni del Slovenije okoli 16.30 zajelo močno neurje z obilnimi padavinami, točo in močnim vetrom. Do sedaj so zabeležili okoli 100 dogodkov, največ na območju Pomurja, kjer je poleg vetra klestila toča, pri tem pa je bilo poškodovanih večje število ostrešij objektov.
V Pomurju toča, velika kot jajce
Sredino popoldansko neurje v Pomurju je najbolj prizadelo širše območje ob reki Muri. Ob poškodovanih strehah, zalitih kleteh in podrtih drevesih je največ škode na poljih, vrtovih in sadovnjakih, aktivirane so bile številne gasilske ekipe.
Neurje s točo in vetrom je največ škode povzročilo v širokem pasu ob Muri od Apač in Gornje Radgone prek Vučje vasi in Bakovcev do Lendave. Toča je bila ponekod velika kot jajce.
Zavarovalnica poziva k prijavi škode na daljavo
V Zavarovalnici Triglav po neurju lastnike poškodovanih vozil in nepremičnin spodbujajo k prijavi škode na daljavo. Strankam, ki so utrpele poškodbe na vozilih, svetujejo, da izpolnijo predprijavni spletni obrazec, s čimer se bodo izognile gneči na cenilnih mestih in si zagotovile svoj termin za ogled poškodb na vozilu.
Po besedah Metke Barbarič s soboškega kmetijsko-gozdarskega zavoda je o škodi v kmetijstvu še prezgodaj govoriti, saj je ponekod pridelek povsem uničen in ga bo treba zasejati na novo, ponekod na drevesih ni ostalo niti listje, po drugi strani pa so v nekaterih krajih dobili le nekaj kapelj dežja. Bolj prizadete so poljščine, ki so proti koncu zorenja, medtem ko si komaj posajene ponavadi po takih dogodkih precej opomorejo.
Uprava za zaščito in reševanje je največ prijav dogodkov iz regije zabeležila v občini Radenci. Tamkajšnji župan Roman Leljak je sporočil, da si je ogledal posledice neurja in da bo potrebi sklical občinski svet, da bi z dopolnitvijo proračuna zagotovili dodatni denar. Kot pravi, je škode za okoli 300 tisoč evrov.
Gasilci so med drugim posredovali v občini Gornja Radgona, kjer je zemeljski plaz zasul cestišče, v občini Križevci so prekrili poškodovane strehe na več objektih, na območju soboške občine so prečrpavali meteorno vodo z ulic in iz stanovanjskih objektov.
V lendavski občini so očistili okoli 250 metrov cestišča, prekrili poškodovano streho, štiri strehe so prekrili tudi v Veržeju. Toča je močno ovirala tudi promet na pomurski avtocesti.
Tudi pri sosedih klestila toča
Hudo neurje je prizadelo tudi sever Hrvaške, močna neurja s točo so povzročila ogromno škodo tako na objektih kot na kmetijskih zemljiščih in uničila skoraj polovico hrvaške proizvodnje cvetja. Po poročanju hrvaških medijev je neurje prizadelo območje ob meji s Slovenijo v Krapinsko-zagorski županiji, več občin in mest v Varaždinski županiji in del Međimurske županije.
Najbolj sta bili prizadeti območji Hum na Sotli v Krapinsko-zagorski županiji in Veliki Bukovac v Varaždinski županiji, kjer vzgojijo 40 odstotkov hrvaškega cvetja. Po neurju ni ostal nepoškodovan niti en rastlinjak, tamkajšnji prebivalci pa pravijo, da takšnega neurja ne pomnijo.