To je civilizacijski sklep in "sporočilo miru", je po seji vlade, na tiskovni konferenci vodij vseh treh koalicijskih strank po dveh letih ministrskega zbora, ki ga vodi, povedal premier Robert Golob. Vlada priznava Palestino kot neodvisno in suvereno državo v mejah, kot jo določa resolucija OZN (meje iz 1967), oziroma v mejah, kot bi jih določila bodoča mirovna pogajanja sprtih strani, je povedal premier.
Sporočilo priznanja ni usmerjeno proti nikomur, niti proti državi Izrael, je poudaril. Prepričan je, da bodo temu sledile še druge države, ker je napočil trenutek, ko mora ves svet delovati v eni smeri, ki bo vodila v mir in rešitev v smislu dveh držav.
Odločitev je sporočilo slovenske vlade obema stranema, da "želimo čimprejšnje in takojšnje končanje spopadov" in prav takšno izpustitev talcev, je še poudaril Golob.
Izrael izrazil upanje, da bo DZ zavrnil priznanje Palestine
Odločitev slovenske vlade, da parlamentu priporoči priznanje Palestine, je nagrada palestinskemu islamističnemu gibanju Hamas med drugim za umore in posilstva ter škoduje odnosom med slovenskim in izraelskim narodom, je na družbenem omrežju X danes zapisal izraelski zunanji minister Izrael Kac. Izrazil je upanje, da bo državni zbor zavrnil predlog.
"Odločitev slovenske vlade, da slovenskemu parlamentu priporoči priznanje palestinske države, nagrajuje Hamas za umore, posilstva, pohabljanje trupel in obglavljanje dojenčkov ter krepi iransko os zla in škoduje tesnemu prijateljstvu med slovenskim in izraelskim narodom. Upam, da slovenski parlament to priporočilo zavrne," je zapisal Kac. Ob tem je v svoji objavi označil profil prvaka opozicijske SDS Janeza Janše.
Državni sekretar Volk: Zdaj se delo šele začenja
Še pred začetkom seje vlade je zunanja ministrica Tanja Fajon izrazila željo, da bi danes na vladi potrdili predlog sklepa za priznanje Palestine. Medtem sprejeti sklep bo državni zbor potrjeval prihodnji torek popoldne na izredni seji, je sporočila predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič. S tem bi bil proces priznanja Palestine zaključen. Odločitev vlade bo še prej, v ponedeljek, obravnaval odbor DZ za zunanjo politiko."Jaz sama že dolgo časa ne vidim več razlogov za odlašanje, vojna se stopnjuje, v Gazi pogajanj ni, če nič drugega, je tu ključen pritisk," je dejala Fajon.
Pristojni odbor DZ se bo sestal v ponedeljek
"Plenarna seja državnega zbora bo v torek ob 16. uri," je danes na novinarski konferenci povedala predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič, ki je predstavila pričakovano časovnico postopka priznanja palestinske države. Po njenih besedah bo šlo za izredno sejo DZ.
Povedala je še, da se bo pristojni odbor DZ, to je odbor za zunanje zadeve, sestal v ponedeljek. Na torkovi seji DZ pričakuje daljšo razpravo, ob tem pa je izrazila mnenje, da bo "po končani razpravi sprejet sklep, da se Palestino prizna kot samostojno in neodvisno državo".
Večjih postopkovnih ovir na poti do priznanja Klakočar Zupančič ne vidi. Omenila je, da sicer "obstajajo manevri, ki bi se jih lahko posluževali tisti, ki jim ta sklep vlade ni pogodu", vendar predvideva, da se ne bodo zgodili.
Gre za možnost predloga za posvetovalni referendum, ki odločanje DZ odloži za 30 dni. "Sama menim, da takšno zavlačevanje postopka ne bi bilo konstruktivno in da bi tisti, ki bi se tega manevra poslužil, državljanom dajal sporočilo, da bomo še naprej gledali množične poboje v Gazi in hude kršitve humanitarnega in mednarodnega prava. Rezultat na koncu, po preteku 30 dni, pa bo isti," je dodala predsednica DZ.
Državni sekretar v kabinetu predsednika vlade Vojko Volk pa je pred sejo vlade opozoril, da se s potrditvijo sklepa delo šele začenja. "Delo na tem, da se doseže premirje in da se izpustijo talci in da se ustvari kritična količina držav Evropske unije in po možnosti arabskih držav, posebej zalivskih, da pripravimo začetek mirovne konference," je povedal pred sejo.
Janša: To je predvolilno zavržno izkoriščanje mrtvih palestinskih otrok
Poslanec NSi Jožef Horvat je dejal, da njegova stranka ne bo podprla priznanja, hkrati pa mu tudi ne bo nasprotovala. Namen vlade za priznanje Palestine ni zmanjšanje trpljenja Palestincev, je poudaril in dodal, da se priznanje tempira s prihajajočimi evropskimi volitvami. "Slovenska zunanja politika slabo in nezadostno izkorišča možnosti, ki jih ima kot nestalna članica Varnostnega sveta Združenih narodov," je na tiskovni konferenci ob polovici mandata vlade Roberta Goloba dejal Horvat.
Prepričan je, da pričakovanja, ki jih je vlada predstavila na začetku procesa priznanja Palestine, niso bila izpolnjena. "Spopadi se niso končali, talci niso bili izpuščeni, Slovenija pa tudi ne bo priznanja Palestine izpeljala v okviru večje skupine držav članic EU," je dodal.
Da je predlog vlade za priznanje Palestine 10 dni pred volitvami zavržno izkoriščanje mrtvih palestinskih otrok v politične namene, pa je v odzivu na današnji sklep vlade o priznanju Palestine kot neodvisne in suverene države na omrežju X zapisal predsednik SDS Janez Janša.
Podobno je popoldne ponovil v kratki izjavi novinarjem. "Odločitev vlade, da v tem trenutku v teh razmerah prizna neobstoječo Palestino, je zgolj izkoriščanje mrtvih palestinskih otrok za politične namene v času tik pred volitvami in nagrada terorizmu," je dejal.
Sicer pa je Janša danes na seji odbora DZ za notranje zadeve menil, da to dejanje dolgoročno škoduje slovenskim interesom. Edini, ki bo odločitev slovenske vlade pozdravil, bo po njegovem mnenju palestinsko islamistično gibanje Hamas.
Opozoril je, da je vlada polna besed o jedrni Evropi, o tem, da se mora Slovenija zgledovati po Nemčiji in Franciji, zdaj pa se zgleduje po neuvrščenih državah. Spomnil je tudi, da sta francoski predsednik Emmanuel Macron in nemški kancler Olaf Scholz pred dvema dnevoma na skupni novinarski konferenci dejala, da priznanje Palestine v tem trenutku ne rešuje ničesar in da za to ni pravi trenutek. Kot je dodal, je tudi danski parlament zavrnil priznanje Palestine.
Janša je med drugim izrazil prepričanje, da danes zaradi sklepa vlade zvonijo telefoni na zunanjem ministrstvu in v uradu predsednika vlade. Slovenija je članica Varnostnega sveta ZN na predlog zaveznikov iz Nata in EU ter v tem organu predstavlja vzhodnoevropsko skupino, ne pa "neuvrščenih ali Karibov ali arabskih držav", je dodal. "Kar zdaj poslušamo, češ da zdaj rešujemo svet, enostavno ne drži," je opozoril predsednik SDS.