Slovenska industrija jekla (SIJ), ki je v tričetrtinski lasti ruske družine Zubicki, četrtino pa ima v lasti Republika Slovenija, se je septembra nenadoma in brez pojasnila odločila, da prekine več mesecev trajajoča pogajanja za prodajo deleža v Perutnini Ptuj (PP) s francoskim podjetjem LDC, največjim perutninarjem v EU. Ruski lastniki so se glede na geopolitična in ekonomska trenja med Rusijo in Ukrajino precej nepričakovano in presenetljivo odločili, da se za prodajo PP dogovorijo z Ukrajinci, konkretneje podjetjem MHP. Za izpeljavo posla, katerega vrednosti ne razkrivajo, potrebujejo še soglasje Javne agencije RS za varstvo konkurence (AVK).
Francozi: Ukrajinske obljube so pravljice
Član upravnega odbora LDC Philippe Gelin je danes na tiskovni konferenci predstavil sporne vidike rusko-ukrajinskega posla s PP. Gelin meni, da MHP izkorišča luknjo v pravilih EU in močno presega kvoto za brezcarinski izvoz v EU, ki znaša 20 tisoč ton piščančjih prsi in 20 tisoč ton neizkoščičene perutnine letno. Po podatkih LDC se je uvoz perutnine iz Ukrajine v EU v prvih sedmih mesecih letos glede na enako obdobje lani povečal za 75 odstotkov, na okoli 76 tisoč ton.
Francozi obljubljajo realna vlaganja v PP v višini 15 do 20 milijonov evrov na leto
Bo posel izpeljan kljub ruskim sankcijam za Ukrajince?
Poleg tega mora o vlogi MHP za prevzem PP odločiti AVK. Ukrajinski prevzem PP pa utegnejo zaplesti tudi ruske gospodarske sankcije proti Ukrajini, ki so bile uvedene 1. novembra. Med ukrajinskimi podjetji in posamezniki, proti katerim je Rusija nedavno uvedla nove sankcije, je tudi skupina MHP, prav tako lastnik podjetja, sicer ukrajinski oligarh Jurij Kosiuk s tesnimi vezmi pri ukrajinskem predsedniku Porošenku. "Ruske sankcije so omejene zgolj na sredstva in premoženje, ki jih ima oseba ali pravni subjekt v Rusiji oziroma prepovedujejo prenos kapitala iz Rusije s strani take osebe ali pravnega subjekta. Torej to ne bo imelo nikakršnega vpliva na posel med SIJ in MHP," so medtem sporočili iz SIJ-a.