Finančna uprava (Furs) je včeraj poslala na pošto še drugi sveženj informativnih izračunov dohodnine. Poštarji jih bodo prinesli na domove v prihodnjih dneh 590.109. To je dobra tretjina vseh letošnjih informativnih izračunov dohodnine, ki nam jih davkarija pripravlja, mi pa jih le prekontroliramo. Tako je že dvanajsto leto zapored. Zato smo že skoraj pozabili, mlajši pa si sploh ne predstavljajo, kakšno paniko je včasih okoli 31. marca povzročalo napovedovanje dohodnine, z iskanjem nočne pošte vred.
Če je vse v redu, vam ni treba storiti ničesar
Seveda se mora s pisanjem napovedi tudi zdaj vsako leto spoprijeti še nekaj tisoč posameznikov. V dohodninskem letu 2017 jih je bilo 12.109, ker Furs podatkov o njihovih dohodkih zaradi različnih razlogov ni imel in jim ni pripravil informativnega izračuna. Kogar v prihodnjih dneh v nabiralniku ne bo čakala modra Fursova ovojnica, pa bi ga morala, naj se torej pozanima, kje se je izračun zataknil, še prej pa, ali so mu ga sploh pripravili. Le svojo davčno številko vpiše v iskalnik na spletni strani finančne uprave in bo dobil odgovor. Kdor bo le čakal, pa naj ve: če do 15. junija na dom ne bo prejel Fursove ovojnice, mora ne glede na višino lani prejetega dohodka sam napisati dohodninsko napoved in jo oddati do 31. julija. Splača se torej pozanimati.
Fursova novost je eVročanje
V drugem svežnju informativnih izračunov bo prejelo informativni izračun le v elektronski obliki 3755 posameznikov, kar je 0,6 odstotka vseh. V sistem eVročanje preko eDavkov so se prostovoljno vključili sami.
Ugovarjajte, tudi kadar bi vam molk koristil
Morebitne napake pri zneskih, a le, če so razlike več kot en evro, manjkajoči podatki o lanskih dohodkih iz tujine, tudi drugače uporabljena olajšava za vzdrževane družinske člane, kot si želite sami, in še kaj kličejo po ugovoru. Če odkrijete napako oziroma pomanjkljivost, zaradi katere poračun dohodnine ni pravilen, tudi če gre vam v korist, morate ugovarjati. Če bi namreč napako odkrili Fursovci prej, kot bi jo prijavili vi sami, bi vas lahko doletelo od 250 do 400 evrov globe, ker bi storili davčni prekršek. Zadnji rok za ugovor je 1. julij, obrazec ugovora je objavljen na spletnih straneh finančne uprave. Potem naj zavezanci le počakajo, da jim odgovorijo oziroma izdajo odločbo o odmeri dohodnine. Vračila preplačane dohodnine ne bo, položnice z doplačilom pa jim seveda do takrat tudi ni treba plačati. V odločbi jim bodo določili novi rok za morebitno doplačilo dohodnine.
Iz tabele je razvidno, da so bile v tokratno dohodninsko poračunavanje vpletene tri četrtine prebivalcev Slovenije in da zavezancem država dolguje precej več dohodnine kot zavezanci njej.