Uroš Kuzman je 35-letni doktor matematike, docent na ljubljanski Fakulteti za matematiko in fiziko, pa tudi stand up komik, ki trenutno navdušuje v predstavi Profesor Kuzman mlajši. V njej niza svoje izkušnje s šolo, kjer je bil sam zelo uspešen, med drugim je bil štirikratni državni prvak v logiki, na fakulteti je imel v indeksu z eno izjemo - devetko - same desetke. Kot stand up komik se je najbolj uveljavil, ko je pisal šale za oddajo Na žaru, kjer se je šalil na račun Jana Plestenjaka in Boruta Pahorja. Ob tako rekoč že dveh karierah je Kuzman dolgoletni prostovoljni vodnik pri Planinski zvezi Slovenije, kjer zadnja leta organizira družinske planinske tabore, nekaj časa pa je z zastavljanjem ugank sodeloval v oddaji Ugriznimo znanost.
Ko ste ustvarili gledališko predstavo Profesor Kuzman mlajši, ste jo nameravali ponoviti tridesetkrat, zdaj ste jo že več kot stokrat.
"Za mano bo že 150. ponovitev in to nas je vse presenetilo. Skozi oči preproste tržne logike nisem bil neka persona, ki bi lahko bila blagovna znamka, saj nisem bil veliko prisoten v medijskem svetu. A zgodba in iskrenost ter preprostost predstave, ki ni velika produkcija, so prepričale ljudi. Tematika o šoli je dobra."
Ker je "šola skupna travma vseh Slovencev, kot glasba Čukov; vsak prej ali slej naleti nanjo", kot ste enkrat dejali?
"Komedije se lahko lotiš zelo teoretično. Veliko mehanizmov in priporočil je, kako generirati šalo, kako združiti denimo dva podatka, da izpadeta komično. A s komedijo je podobno kot z etudami pri glasbi: lahko poslušaš nekoga, ki jih vadi, ponavlja, preigrava, ampak samo včasih se zgodi, da se te tista glasba res dotakne. Od golega pisanja šal moraš priti do nečesa, kar je ljudem blizu. Teh tem ni veliko. Očitna so moško-ženski odnosi, ker se z njimi vsak sreča, potem pa se počasi konča. Šola in proces izobraževanja sta gotovo blizu vsem in na šolo, če res nismo imeli slabe izkušnje, imamo vsi nostalgične spomine, ko se spomnimo prijateljev in lepih stvari. Prijetno se je smejati na ta račun."
Kako pričakujete, da bodo vaši otroci v šoli pridni, če pa doma niso?
Komik si želi biti kot Božiček, ki ima na hrbtu polno vrečo daril. Ni važno, ali pride do njega triletnik, sedemletnica ali nekdo s fakultete. Za vsakega ima nekaj, kar mu je všeč
A zdaj se pa ne moremo nič več naučiti, ne da nekaj označimo z markerjem ali narišemo miselni vzorec?
OD ENA DO PET
Kako dolga je pot iz Velenja, kjer živite, do Ljubljane? V vaših koncih kar nujno potrebujete tretjo razvojno os?
"Če greš od doma izven prometne konice, traja kako urico, če v konici, pa nihče ne ve. Sam malo izkoriščam akademsko svobodo in grem kasneje od doma, pridem nekoliko kasneje na fakulteto in se tudi kasneje vračam. Tretje razvojne osi bi bili kar veseli. Za Velenjčane sicer ne bo bistvene razlike, na boljšem bomo kakih deset minut. Če je kdo šel iz Ljubljane na Koroško, pa ve, da ga od avtoceste čaka še dodatna ura. Korošcem bo v veliko pomoč, veliko se jih dnevno vozi na tej relaciji."
Ukvarjate se tudi z glasbo. Glasba in matematika sta menda dober par.
"Matematika je po svoje tudi umetnost. Že študij je boemski, služba je boemska, če si teoretični matematik. Nekdo, ki ga to zanima, lahko najde veliko vrednosti in lepote v matematiki in glasbi. Od matematike do glasbe ali druge umetnosti ni tako velik miselni preskok kot pri kaki drugi dejavnosti."
Zakaj se vam zdi pomembno hoditi v hribe?
"Malo je dejavnosti, ki jih lahko počneš celo življenje, planinstvo je ena od njih. Za hribe morajo ljudje res imeti isti interes in tisti, ki tega interesa nimajo, hitro odpadejo. Ko najdeš prijatelje, so to res lahko dobri prijatelji. Na Planinski zvezi Slovenije pravijo, da planinstvo ni šport, ampak način življenja, in s tem se strinjam. Ljubezen do gora krepi pozitivno miselnost in vztrajnost."
Če bi dan imel 48 ur ...
"V letu 2019 bi rekel, da bi poskusil dvakrat več vsega, za 2020. pa, da bi poskusil dvakrat več počivati."
Najbolj nenavaden vstop v novo leto.
"Zadnja leta sem bil za silvestrovo z družino, letos bom prvič igral. Samo enkrat sem se še kot študent odločil za silvestrovanje na prostem. V Ljubljani smo šli ven ob devetih, in ker je bilo zelo mrzlo, smo komaj čakali, da odštejejo polnoč. Potem smo hoteli v kak klub, a ker nismo nič rezervirali, nismo prišli nikamor. Ob treh zjutraj sem prišel trezen domov in šel spat. To je bilo največje razočaranje."