Golte, Mariborčanom najbližje Alpe čakajo obiskovalce

Rozmari Petek Rozmari Petek
07.08.2019 16:21

Pri domačinih poskušajo preobrniti dolgoletni negativni sloves, druge ozavestiti, da sploh obstajajo, ob tem jim načrte večkrat prekriža že zgolj slaba vremenska napoved.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Mitja Terče: "Zima še vedno ostaja glavni generator, kjer podjetje naredi dve tretjini svojih prihodkov."
Rozmari Petek
Tudi uspešna poletna sezona na Golteh ne bo dovolj, da se podjetje reši finančnih težav.
Rozmari Petek

Čeprav je smučišče Golte staro skoraj 40 let, se v zadnjem obdobju še najbolj izrazito trudijo povečati svojo prepoznavnost. Zadnja desetletja so namreč Golte bile bolj ali manj poceni (celo zastonj) smučišče za domačine iz Zgornje Savinjske doline in predvsem Šaleške doline. Njihov največji lastnik, Premogovnik Velenje, je kapacitete polnil z znižanimi cenami smučarskih vozovnic, poleti pa so ta biser sredi krajinskega parka skorajda popolnoma zanemarili. Tako so takratni šaleški veljaki (nekateri še imajo v lasti določene apartmaje) na planoti na vzhodnem obrobju Kamniško-Savinjskih Alp, ki ponuja krasne poglede, uživali blažen mir.
Z likvidnostnimi težavami Premogovnika Velenje, povezanimi z gradnjo bloka 6 sosednje Termoelektrarne Šoštanj, so se težave začele kazati tudi na Golteh. Skorajda že vsakoletne dokapitalizacije niso bile več mogoče, tako je večinski delež podjetje leta 2017 kupil Sandi Brezovnik, častni konzul Ukrajine. Že takrat so sicer mnogi ugibali, da tega ne kupuje sam, temveč v navezi z ukrajinskimi poslovneži, kar se je kmalu zatem tudi izkazalo. Današnja večinska lastnika sta Ukrajinca Oleksandr Voronin in Volodimir Vjetošnov, preostalo slabo polovico si delita Brezovnik in Anatolij Bondarenko, na čelo družbe pa so pred slabim letom postavili Mitja Terčeta, ki je največji pečat pustil kot direktor celjske energetske družbe ECE. Temu je po letih spanja uspelo vnesti mnogo novosti, s katerimi računa, da bo družbo Golte pripeljal iz rdečih številk na zeleno vejo. Še drugače: da bodo s sinonima za težave presedlali "bližje nebesom", kot se glasi njihov novi slogan.

Popestrili ponudbo, izpostavili prednosti

"Golte so Mariborčanom najbližje Alpe. Uro vožnje imajo do nas, Ljubljančani še manj. Imamo najdaljšo gondolo v Sloveniji, s katero v desetih minutah premostiš skoraj tisoč metrov. Pa najvišji alpski vrt v Sloveniji. Imamo 17 kraških jam, ki si jih sedaj obiskovalci lahko tudi ogledajo. Prenovili smo tematske poti in kolesarske poti, odprli zip line, omogočamo plezanje na plezalni steni, izposojo električnih koles, možnost padalstva v tandemu, popestrili smo kulinarično ponudbo (šef kuhinje Dušan Veršec je kuhal tudi za nekdanjega predsednika Janeza Drnovška); precej domače hrane kupimo od domačinov, nekaj, denimo kruh in kislo mleko, delamo sami," našteva Terče, ki je s poletno sezono precej zadovoljen. "Zabeležili smo za 50 odstotkov več prevozov z gondolo in prenočitev kot v lanski poletni sezoni. Je pa dejstvo, da smo močno odvisni že od vsake vremenske napovedi, četudi je vreme potem drugačno, kot je bilo napovedano.

Mitja Terče: "Zima še vedno ostaja glavni generator, kjer podjetje naredi dve tretjini svojih prihodkov."
Rozmari Petek

Poletne sezone ne more reševati zimska

A še tako uspešna poletna sezona (na praznik Marijinega vnebovzetja pričakujejo vrhunec) ne bo dovolj, da se podjetje reši finančnih težav. Lani so ob slabih dveh milijonih prihodkov zabeležili skoraj 630 tisoč evrov izgube. "Zima še vedno ostaja glavni generator, kjer podjetje naredi dve tretjini svojih prihodkov. Če ne bi bila letošnja zima tako slaba, bi se iz rdečih številk že izvlekli. Tako pa smo imeli podpovprečen obisk, saj nam brez tehničnega snega ne bi uspelo obratovati več kot dan ali dva. To pa pomeni večje stroške zasneževanja, manj delujočih prog ter s tem manjši obisk. Že februarja je bilo v dolini pretoplo, kar je ljudem pobralo željo po smuki. Sicer smo na gosta zaslužili več, a na žalost je bilo za 15 odstotkov manj gostov od dolgoletnega povprečja. Zato kljub poletni 50-odstotni rasti in ob spomladanskem večjem obisku - jeseni in spomladi gostimo predvsem podjetja in ponujamo kongresni turizem - to še ne zadostuje. Računamo, da po dobrem poletju in z odprtjem dodatnih 20 apartmajev (že pred minulo zimsko sezono so jih odprli 12, op. p.) prihaja dobra zima in da bo to pomenilo konec težav Golt. Vsaj likvidnih. Ne bo pa dovolj, da reši tudi vse razvojne projekte, ki jih načrtujemo," pravi Terče.

O "kičasto" lepi službi

Za uresničitev razvojnih projektov tudi do sedaj zelo razumevajoči lastniki ne bodo dovolj, še razmišlja Terče. "Radi bi naredili dve novi sedežnici, povečali število snežnih topov in dobili dodatno tehnično zasneževanje na dveh progah, za kar bi potrebovali tudi novo manjše jezero. Vse to bi stalo okvirno okoli sedem milijonov evrov, zato pri tem računamo tudi na državno pomoč. Pripravljala naj bi se shema, po kateri naj bi država sofinancirala to infrastrukturo, ker v bistvu od tega ne bi imeli več le mi, temveč vsi okoli nas. V Avstriji so izračunali, da se sedemkrat toliko denarja, kot se zapravi za smučarsko vozovnico, zapravi še okoli smučišča. Zato države to na nek način podpirajo. Seveda ne v velikih smučarskih centrih, v manjših pa. Veseli nas, da je država končno našla posluh. Enajst let je namreč minilo, odkar je bila narejena zadnja takšna nova naprava v Sloveniji. Povprečna starost žičniških naprav na avstrijskem Tirolskem je 15 let, v Sloveniji več kot 30, mi pa gremo proti 40 letom."
Ko bodo enkrat razvojni načrti izpeljani, na Golteh še vedno ne bo pretirane gneče, kar je pravzaprav ena večjih prednosti Golt. "Tudi zato bi radi dobili nove proge. In tudi zato delamo nove tematske poti, da lahko ljudje tu vedno najdejo mir in se spočijejo ob pogledih na okoliške hribe. Ko bo to zaključeno, bom pa res imel že prav kičasto lepo službo. Pisarna na 1410 metrih, kjer je poleti vsaj deset stopinj hladneje kot v dolini - kaj bi lahko bilo lepšega," prida direktor, ki sam dvakrat na teden peš pride iz doline v službo in ob tem obrede še vse njihove koče in oskrbnike. "Ne, da bi jih preverjal, temveč da vidim, kaj potrebujejo in kaj potrebujejo naši gosti. Zadovoljen gost je namreč tisti, ki privabi nove goste."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta