Gorenje lani s 111-milijonsko izgubo

Srečko Klapš Srečko Klapš
25.03.2019 09:30

Skupna čista izguba Skupine Gorenje za preteklo leto znaša 111,2 milijona evrov, od tega 37,3 iz poslovanja in 74,4 milijona evrov iz "enkratnih in izrednih vplivov".

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
12. april 2013, Maribor - dr. Bogomir Kovac -
Igor Napast

Skupina Gorenje je danes zjutraj na spletni strani Ljubljanske borze objavila letno poročilo za leto 2018, v katerem je potrdila govorice zadnjih dni, da bo Gorenje preteklo leto končalo z več kot sto milijoni evrov izgube, natančneje s 111,2 milijona evrov. V Gorenju pojasnjujejo, da je nižja prodaja vplivala tudi  neugodno na nespremenjen obseg fiksnih stroškov, ki jih na kratki rok ni bilo mogoče prilagoditi nižji dinamiki prodaje od načrtovane.
"V letu 2018 smo tako beležili 37,3 milijona evrov čiste izgube. Upoštevajoč še vpliv enkratnih in izrednih dogodkov pa bi čista izguba v letu 2018 znašala 111,2 milijona evrov." Teh je bilo za 74,4 milijona evrov, v Gorenju pa jih pripisujejo "prilagoditvam, predpostavkam in metodologijam ocenjevanja v skupini Hisense, ki je bistveno spremenila nekatere računovodske ocene, ki so drugačne od tistih pred prevzemom".
Skupina Gorenje je sicer lani ustvarila 1,184 milijarde evrov prihodkov od prodaje, od tega 1,074 milijarde ali 91 odstotkov v osnovni dejavnosti gospodinjskih aparatov. Rasli so na trgih vzhodne Evrope (največ na Madžarskem, v Ukrajini, Bolgariji in na Češkem) in trgih, kjer prodajajo izdelke blagovne znamke Asko. "Manj prihodkov kot leto prej smo ustvarili v zahodni Evropi, kjer smo občutili vpliv močne konkurence, zlasti v državah Beneluksa, in tudi pritiske na stroške dela. Zaradi nižje prodaje je na rezultat poslovanja zelo neugodno vplival tudi nespremenjen obseg fiksnih stroškov, ki jih na kratki rok ni bilo mogoče prilagoditi nižji dinamiki prodaje od načrtovane."
Hisense je kljub veliki luknji, ki jo je našel v bilancah Gorenja, konec leta 2018 s 100 milijoni evrov finančne injekcije poskrbel za finančno podporo in Gorenju zagotovil ustrezno dolgoročno finančno stabilnost in solventnost. "Vsaj 100 milijonov evrov internega financiranja bo lastnik ohranil, dokler bo kazalnik čistih finančnih obveznosti v razmerju do EBITDA presegal raven 3," so še zapisali v Gorenju.
Hisense, ki je Gorenje nedavno preoblikoval v družbo z omejeno odgovornostjo, je postavil tudi novo upravo. Glavna direktorja sta Lan Lin in Chao Liu, nekdadnji predsednik uprave Gorenja Franjo Bobinac pa je direktor in predsednik kolegija direktorjev Gorenja.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta