Še en poskus, da bi zmanjšali število odpuščenih v Gorenju, se je izjalovil. Ker število naročil v Gorenju ponovno raste, je svet delavcev ob podpori sindikata sklical izredno sejo delavcev, da bi z lastniki še enkrat prevetrili situacijo in ob novih naročilih vendarle zmanjšali število odpuščenih. A se slednje ni zgodilo. "Rekli so, da ne glede na naraščanje naročil svojih odločitev ne bodo spreminjali. Le da tokrat razlog za odpovedi ni več covid-19, temveč poslovni razlogi," opisuje prvi sindikalist Žan Zeba. Kot poudarja, so sejo sklicali z dobrimi nameni, saj je med odpuščenimi nekaj zelo dobrih, ključnih kadrov. "Takšne nam bo konkurenca hitro vzela in jih, ko jih bodo spet potrebovali, ne bo nazaj. Ker kdo bi pa raje kot redno službo izbral delo preko agencije. Tako se je pred leti zgodilo tudi v programu notranje opreme. Odhajali so najboljši, ko so v Gorenju ponovno dobili naročila, pa ni bilo več nikogar, ki bi pritisnil na gumb. Mislili smo tudi, da bi morda z odpuščanji lahko počakali tudi zato, ker sedaj po novih zagotovilih januarja odpirajo tovarno televizorjev in bi te ljudi lahko tam zaposlili. Tako jim ne bi bilo treba izplačati odpravnin. A nas nočejo poslušati. Že res, da je to stvar lastnika, a mi s predlogi nismo želeli nič slabega," dodaja Zeba.
Hisense: odpuščanja po planu
"Povečanje proizvodnje v juliju je posledica izpadlih naročil, ki jih nismo realizirali v marcu in aprilu (tovarne so bile tri tedne ustavljene), ter prihajajočega kolektivnega dopusta konec julija in v prvi polovici avgusta, na letni ravni pa bodo naročila po sedanjih ocenah še vedno nižja kot v lanskem letu," pa odgovarjajo iz uprave Gorenja oziroma Hisensa. "Porast naročil za julij torej izvira iz zaostalih (neizpolnjenih) naročil v marcu in aprilu ter iz krajšega julija/avgusta, ko imamo zaradi kolektivnega dopusta precej manj delovnih dni. Na odpovedi iz poslovnega razloga to nima vpliva, rezultat je še vedno negativen, tudi letna raven naročil bo po prvih ocenah nižja od lanske," poudarjajo. Zato je število tistih, ki bodo prejeli odpovedi (program presežnih delavcev bo predvidoma sprejet do konca tedna, prihodnji teden pa naj bi začeli vročati odpovedi) v obratu Velenje, še vedno okoli 322, številki prvotno napovedanih odpuščenih, to je 544, pa se bodo poskušali približati z upokojevanjem in drugimi mehkimi metodami.
Če bodo pridni v času odpovedi, dobijo priporočilo
Hkrati poudarjajo, da je vodstvo Skupine Hisense dokončno potrdilo vzpostavitev in zagon tovarne televizorjev v Velenju. Odprli jo bodo konec tega leta, proizvodnja pa naj bi se začela v januarju 2021.
"V povprečju bo v tovarni zaposlenih 350 ljudi, v prvem letu bodo tam izdelali 1,5 milijona televizijskih aparatov, v naslednjih fazah pa vse do štiri milijone letno," opisujejo. Čeprav bodo potrebovali skorajda ravno toliko ljudi, kot jih bo sedaj na tako imenovani trdi način izgubilo delo, bodo delavce za novo tovarno iskali na trgu. Sedanji zaposleni, ki bodo takrat že nekdanji delavci Gorenja, pri tem ne bodo imeli zelo velike prednosti, temveč zgolj manjšo, a le, če bodo v odpovednem času dobro delali in si s tem prislužili priporočilno pismo.
322
delavcev bodo odpustili
Danih obljub je bilo že veliko
"S priporočilnim pismom ali brez, najboljši bodo pri konkurenci, ki se zaveda, da agencijski delavci niso enako motivirani za delo kot lastni, dobili delo. Tudi brez priporočila. Sploh pa datum postavljanja tovarne televizorjev nenehno prestavljajo. Teh govoric je že toliko, da bomo sedaj raje počakali, da tovarna res začne delati. Obljub, danih v prevzemnem prospektu, je bilo veliko, pa se niso uresničile," spomni Zeba. Več podrobnosti kot to, da bo tovarna televizorjev januarja začela delati, tudi v Hisensu – Gorenju ne dajejo. Ve se le, da po novem ne bo šlo za novogradnjo, temveč naj bi linijo vzpostavili v obstoječih proizvodnih halah. "O podrobnostih glede tovarne pa več, ko se bodo začela dela," so nam odgovorili na vprašanje, katero halo bodo spremenili v tovarno televizorjev.