Konec maja se bo po odločitvi Gorenja Hisense zaključila proizvodnja pomivalnih korit, umivalnikov in sanitarne opreme v srbskem Zaječarju, ki je zaposlovala 102 delavca. Podjetje je bilo v lasti Gorenja od leta 2011, ko so odkupili likvidirano družbo Porcelan. Kljub naložbam v vrednosti več kot 10 milijonov evrov, vloženih v opremo in infrastrukturo v zadnjih devetih letih, ta tovarna ni več mogla dosegati ustreznega poslovanja in dobičkonosnosti, sporočajo sedaj. "Odločitev o zaprtju proizvodnje sanitarne opreme ni povezana s pandemijo koronavirusa, temveč je del stalne strateške usmeritve k osnovni dejavnosti in odprodaji netemeljnih dejavnosti. Hkrati je tovarna poslovala z znatno izgubo," pojasnjujejo svojo odločitev v Gorenju Hisense.
Kljub temu, da bodo vsi zaposleni dobili odpovedi in s tem odpravnine (pogoje so s sindikatom natančno dorekli, dodajajo), naj bi kmalu spet dobili delo. Hisense je namreč trenutno v zaključni fazi pogajanj z dvema zainteresiranima partnerjema, ki bi bodisi odkupila bodisi vzela v najem prostore in proizvodne zmogljivosti ter razširila svojo dejavnost, torej, ne bi nadaljevala dosedanje proizvodnje. "To bi pomenilo, da bi s svojim prihodom odprla več delovnih mest, kot smo jih imeli (in se jih bo zaprlo) v Gorenje Home Zaječar," še poudarjajo v Gorenju.
"To je odlična ekipa zaposlenih, zato je bila odločitev za umik iz proizvodnje za nas zelo težka," je dodal Vlado Krebs, direktor Gorenje Home Zaječar in še sam poudaril, da pri tem ne gre za posledico pandemije koronavirusa, temveč znatnih izgub, ki jih ima ta tovarna, kot tudi strateške odločitve Gorenja, da se osredotoči na osnovno dejavnost gospodinjskih aparatov in se umakne iz vseh drugih dejavnosti. V prejšnjih dveh letih je Gorenje v skladu s strategijo o postopnem izstopu iz netemeljnih dejavnosti že prodala mariborsko podjetje za predelavo odpadkov Gorenje Surovina in njegove podružnice podjetju Eko Surovina, pa tudi podjetje Gorenje Tiki iz Stare Pazove in deleže v nekaterih drugih podjetjih, ki ne sodijo v temeljno dejavnost proizvodnje in prodaje gospodinjskih aparatov.
Še vedno pa v Srbiji ostaja tovarna v Valjevu kot center proizvodnje hladilnih naprav Hisense Gorenje za Evropo, "v prihodnjem obdobju pa tam načrtujemo tudi povečanje obsega proizvodnje in razširitev zmogljivosti," še obljubljajo v Gorenju Hisense.