Gorenje: Že nove, nižje številke o odpuščenih

Rozmari Petek Rozmari Petek
28.04.2020 19:55

Za vse v Gorenju ni kriva koronakriza, je jasen minister Počivalšek, ki se spominja, da je bila postavitev tovarne televizorjev ena prvih obljub Hisensa.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andrej Petelinsek
V odpovednem roku si bodo zaposleni lahko prislužili priporočilno pismo in s tem majhno prednost pri zaposlovanju v bodoči tovarni televizorjev. 
Andrej Petelinšek

Manj kot teden dni po šokantnih napovedih, da bodo v Skupini Gorenje morali zaradi posledic koronavirusa zmanjšati število zaposlenih za 2200 ljudi, v Velenju in Ljubljani pa za kar 1000 ljudi, so se številke že dvakrat spremenile. V petek so na svetu delavcev predstavili celo višje številke, delo naj bi zgolj v Velenju izgubilo (ali pa bi bili v sklopu dezinvestiranja prodani) tudi do 1500 ljudi. Danes pa je uprava na sestanku s sindikatom sporočila že nove številke - v celotnem evropskem delu bo od 9309 zaposlenih 1250 presežnih delavcev, v slovenskem delu pa bo od trenutno 5580 zaposlenih presežnih 828 delavcev. In sicer v Gorenju v Velenju 544 namesto napovedanih 700, v novem ljubljanskem podjetju Hisense Gorenje Europe 155 od napovedanih 300, dodatno pa načrtujejo zmanjšanje zaposlenih še v invalidskem podjetju IPC, in sicer za 84 ljudi, ter v Gorenje Gostinstvu za 45 ljudi. Ob tem ponovno poudarjajo, da bodo poskušali pri zmanjšanju števila zaposlenih uporabiti čim več drugih, mehkih metod. Še vseeno to za Velenje pomeni velik udarec, s katerim bi izgubili okoli deset odstotkov delovnih mest.

Lin: Nehvaležno nalogo moramo opraviti

"Pred nami je svetovna gospodarska kriza in zagotoviti moramo, da bo družba preživela. Da bi nadomestili izgubo prihodka, je treba storiti dvoje: prodati več z večjo maržo ter znižati stroške," pravi dr. Lan Lin, predsednik Hisense International. "To je težko delo. Letos je treba za ohranjanje zdravega poslovanja po vsej skupini zmanjšati število zaposlenih. To nehvaležno nalogo moramo opraviti in prihraniti vsak cent, ki ga lahko." V prvi polovici leta zaradi padca povpraševanja na trgu in posledičnega padca naročil pričakujejo 41 milijonov evrov izgube. Sicer so uvedli ukrep čakanja na domu za 450 zaposlenih, tako računajo, da bodo do konca maja upravičeni do skupno 5,2 milijona evrov državne pomoči, kar ne bo dovolj za preživetje podjetja, dodajajo.

Kje je tovarna televizorjev?

"Jaz odgovorno mislim, to sem jim tudi povedal, da ni koronakriza edini vzrok, da so se lotili teh ukrepov sedaj. Zame je takšna časovnica povsem nesprejemljiva, ker smo sprejeli protikoronapaket 1, s katerim omogočamo ohranitev delovnih mest, in ker je sprejet protikoronapaket 2, s katerim bomo omogočili podjetjem, da ponovno zaženejo proizvodnjo. V takem primeru pač pričakujem, da se bodo v Hisensu drugače postavili do tega problema," je v Velenju dejal gospodarski minister Zdravko Počivalšek, ki se je sestal tako s sindikati in občino kot s predstavniki podjetja Hisense. "Dogovorili smo se, da bomo v naslednjih 14 dneh z ekipami z obeh strani pogledali ta njihov načrt prestrukturiranja v luči možnosti, na kakšen način lahko stvari kljub vsemu zmanjšamo. Bil bi pa najbolj vesel, če bi realizirali obljubo, ki so jo dali ob nakupu Gorenja - že takrat je bilo znano, da je eden od razlogov za novo tovarno televizorjev v Gorenju ta, da se bo lažje prestrukturirala osnovna zaposlitvena struktura v samem Gorenju." "Nobenega dvoma ni, da bomo kljub tem spremembam nadaljevali proizvodnjo v Velenju," zagotavlja Lin. "V Velenju bomo kljub vsemu letos izvedli za več kot 50 milijonov evrov investicij, večinoma v razvoj novih izdelkov in tehnične izboljšave. Po drugi strani pa si Hisense Gorenje zelo močno prizadeva za vzpostavitev nove tovarne televizorjev v Velenju. To je še vedno naša zaveza, ob ustrezni ravni učinkovitosti. To tovarno želimo postaviti še letos. Po zadnjih dveh zelo težkih mesecih sem prepričan, da si bomo ob takojšnji uvedbi vseh nujnih ukrepov lahko opomogli in nato tudi rasli," je še zatrdil Lin. Kljub obisku ministra namreč postopek ugotavljanja presežnih delavcev nadaljujejo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta