Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) bo skupaj s podjetji in panožnimi združenji preučila vsebino predloga splošne kolektivne pogodbe za gospodarstvo, ki ji jo je poslalo šest reprezentativnih sindikalnih central, so včeraj sporočili iz zbornice. "Že po prvem branju pa ugotavljamo, da so predlogi reprezentativnih sindikalnih central, povezani s plačami, zelo visoki in niso realno izhodišče," so komentirali. Ter dodali, da je lahko namen predloga splošne kolektivne pogodbe za gospodarstvo le določitev minimalnih plačnih standardov ter drugih pravic in obveznosti v celotnem zasebnem sektorju.
Najnižja bruto plača v gospodarstvu 940 evrov bruto
Kakšna so v predlog bodoče splošne kolektivne pogodbe za gospodarstvo ujeta plačna pričakovanja šestih sindikalnih central? Zbornica podrobnosti ni razkrila, po poročanju Radia Slovenija pa naj bi bili v sicer zaupnem gradivu sindikati plačno lestvico razdelili v devet tarifnih razredov.
Plača v prvem tarifnem razredu bi bila enaka minimalni plači. Delavec, ki opravlja v gospodarstvu enostavna dela in nima dokončane osnovne šole, bi torej dobil za mesec dni dela najmanj 940,58 evra bruto plače. Zdaj so v nekaterih kolektivnih pogodbah, že dolgo opozarja predsednica Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Lidija Jerkič, plačne osnove, ki "dosegajo vsega 350, 400, 500 evrov, in če se bo približala kriza, bomo brez plačnih pogovorov spet padli na te osnove". Zato, dodaja Jerkičeva, v zasebnem sektorju "potrebujemo nov pogovor o plačah, saj sedanji plačni sistem za naše zaposlene ni dober". S predlogom splošne kolektivne pogodbe bi skratka odpravili razkorak med najnižjimi osnovnimi plačami po tarifnih razredih in minimalno plačo, ki jo določa zakon.
"Potrebujemo nov pogovor o plačah, saj sedanji plačni sistem za naše zaposlene ni dober"
Najvišje plače 2900 evrov bruto in več
Kakšne plače naj bi prejemali izobraženi s srednjo šolo? V petem tarifnem razredu naj bi po predlogu sindikatov delavec, ki opravlja bolj zahtevna dela in ima dokončano srednjo šolo, mesečno zaslužil najmanj 1670 evrov bruto plače. Za zahtevna dela delavcev s srednjo poklicno šolo, bi smela najnižja mesečna plača znašati 1413 evrov. Plače v najvišjem, devetem tarifnem razredu, pa ne bi smele biti nižje kot 2920 evrov bruto mesečno. Najvišje mesečne bruto plače, ki bi jih prejemali za izjemno pomembna in najbolj zahtevna dela zaposleni z visoko šolo, magisterijem in doktoratom, bi se torej začele z vsaj 2900 evrov bruto, sindikati pa predlagajo, da bi bili ti zaposleni upravičeni tudi do več dodatkov.
SDS: Dohodnina nižja že za letos
SDS s prvopodpisanim Danijelom Krivcem je včeraj znova državnemu zboru poslal v obravnavo nekoliko spremenjen predlog za spremembo dohodninskega zakona. Z njim bi popravili nesistemsko in necelovito rešitev, zaradi katere so po lanskem dvigu minimalne plače nekateri delavci in družine celo na slabšem kot pred dvigom minimalne plače. SDS predlaga, da bi že pri dohodnini 2019 veljalo: zvišanje splošne olajšave s 3303 evrov na 4000 evrov, usklajevanje olajšav z inflacijo in znižanje stopnje v vseh dohodninskih razredih za 2 odstotni točki ter dvig meje v vseh razredih za 2000 evrov.