Gradbeno-rušilni okoljski načrti

Andreja Kutin Lednik
11.05.2020 05:00

Ne le, da bo narava ostala brez zagovornikov za dve leti, načrtovane so tudi spremembe redne zakonodaje. Presoje, kako bodo razni projekti vplivali na okolje - s tem pa tudi na zdravje ljudi -, bodo, kot kaže, kmalu redkost.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Po novem predlogu naj bi presojali le vplive vetrnih elektrarn z najmanj 20 napravami višine 50 metrov ali več.
EPA

Oblast v času epidemije pospešeno spreminja prostorsko in gradbeno zakonodajo. Ne le z interventnim zakonom, ki ima omejen rok trajanja, ampak so na mizi tudi druge spremembe. Denimo predlog uredbe, ki močno znižuje pogoje, kdaj je treba preučiti, kakšne vplive bo imel neki investicijski projekt na okolje, torej izpeljati postopek presoje vplivov na okolje. Samo za oris, za vetrno polje do 20 vetrnic predhodni postopek ne bo potreben.
Predvideni so tudi zrahljani pogoji za postavljanje visokonapetostnih vodov za prenos električne energije ter komasacije pod 50 hektarji. Poleg tega se na predlog Slovenske nacionalne stranke v zakon o varovanju narave vključujejo tudi pravila, ki jih je uvedel interventni koronazakon in ki izključujejo iz postopkov dobršen del javnosti. Parlamentarni odbor za okolje bo o prenosu teh zaostrenih pravil iz interventne v redno zakonodajo odločal jutri, ko so v Ljubljani tudi napovedani protesti. Od 47 nevladnih organizacij s statusom delovanja v javno dobro na področju varstva narave bi po novih pravilih status obdržale le še štiri organizacije, ki se s prostorskimi postopki praviloma ne ukvarjajo.

Olajšave za investitorje, težave za strokovnjake

Direktor enega najstarejših in največjih naravovarstvenih društev pri nas, Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS) Damijan Denac: "Priča smo več korakom, v katerih se zmanjšuje možnost vključevanja javnosti v postopke, tako na področju statusa delovanja v javnem interesu, ki ga po kriterijih, ki so popolnoma nelogični, izgublja DOPPS. Delujemo že 40 let, imamo več kot 1000 članov, upravljamo tri naravne rezervate in imamo 30 zaposlenih, a po kriterijih, ki so zdaj veljavni, ne delujemo v javnem interesu, pa čeprav delamo za ekosistemske koristi, ki so javne." Zdaj čakajo na odločitev ustavnega sodišča in pričakujejo, da je taka sprememba zakonodaje protiustavna.

​Zavod za varstvo narave: Zakon ne posega na naše področje dela

A ne nazadnje načrtovane spremembe iz postopkov ne izključujejo le nevladnih organizacij, ampak tudi državne službe, saj po mnenju mnogih posegajo tudi na področje Zavoda za varstvo narave. A tam se ne strinjajo: "Pri interventnem zakonu nismo sodelovali. Spremembe zakonodaje na Zavodu RS za varstvo narave (ZRSVN) spremljamo. Po pregledu interventnega zakona smo mnenja, da ta ne posega neposredno na naše področje dela glede postopkov."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta