Konec prejšnjega tedna je sklepe o prenehanju delovnega razmerja, ki temeljijo na dveh členih iz PKP 7, prejelo 36 zaposlenih v policiji in 16 uslužbencev ministrstva za notranje zadeve. In to le nekaj dni po tem, ko je ustavno sodišče sporočilo, da se do njihove končne odločitve zadrži izvajanje členov zakona o delovnih razmerjih in o javnih uslužbencih, ki delodajalcem od 1. januarja omogočajo, da starejšim delavcem, ki izpolnjujejo pogoje za starostno upokojitev, brez navajanja razlogov prekinejo delovno razmerje. Do končne odločitve je sodišče zadržalo tudi že vročene odpovedi pogodb o zaposlitvi. Zahtevo za presojo ustavnosti določb so vložili sindikati.
Hojs odpovedi podpisal dan pred objavo
Sklep o odpovedi delovnega razmerja je presenetil tudi našo bralko, zaposleno na policiji, ki želi ostati neimenovana. Pogoje za starostno upokojitev je izpolnila že lani, a so jo prosili, da ostane, ker jo potrebujejo. "Najprej sem bila odločena, da se upokojim, a sem na šefovo prigovarjanje ostala. Ob plači zdaj dobivam še 40 odstotkov bodoče pokojnine, kar mi pride prav. Prejšnji teden pa sem dobila sklep o prenehanju delovnega razmerja, ki ni začudil le mene, ampak tudi moje nadrejene, saj o tem niso vedeli ničesar. Nihče jih ni predhodno nič vprašal," pravi. Ne ve še, kaj bo storila. Ima namreč osem dni časa, da se pritoži ali preprosto upokoji in vzame deset odpravnin, ki ji pripadajo.
- Odpovedi delovnega razmerja je prejelo 52 zaposlenih v policiji in na ministrstvu za notranje zadeve.
- Sklep je bi sprejet 10. februarja, zaposlenim so ga začeli vročati konec prejšnjega tedna, po odločitvi ustavnega sodišča.
- Policist lahko pogoje za upokojitev izpolni že pri 49 letih, ko ima 30 let delovne dobe in deset let beneficirane.
V Policijskem sindikatu Slovenije so prav tako začudeni. Predsednik Rok Cvetko pravi, da gre za nenavadno ravnanje. "Sklepi so bili res izdani že 10. februarja, a vendarle bi jih lahko preklicali do končne odločitve ustavnega sodišča", je prepričan. Spomnimo, tudi ravnateljem šol je v posebni okrožnici še pred odločitvijo ustavnega sodišča ministrstvo za šolstvo svetovalo, da počakajo do končne odločitve ustavnega sodišča. V policiji in ministrstvu za notranje zadeve pa so sklepe začeli vročati. Poleg 36 uslužbencev policije jih je dobilo tudi 16 zaposlenih na ministrstvu za notranje zadeve. Na pristojnem ministrstvu so pojasnili, da so sklepe o odpovedi delovnega razmerja prejeli uslužbenci, ki so stari 60 let in imajo 40 let pokojninske dobe; oziroma so stari 65 let in imajo najmanj 15 let pokojninske dobe. Ob tem so dodali, da so bili sklepi izdani 10. februarja, notranji minister Aleš Hojs pa jih je podpisal 17. februarja - oziroma dan pred objavo odločitve ustavnega sodišča, ki je izvajanje začasno ustavilo. "Sklepi so bili torej izdani še pred odločitvijo ustavnega sodišča, vročali pa smo jih v skladu z zakonom o upravnem postopku," dodajajo na MNZ. Sklepe, ki so jih dobili zaposleni v policiji, pa je podpisal generalni direktor policije Anton Olaj.
Andraž Teršek: Sklepi so pravno nični
Sklepi o prenehanju delovnega razmerja iz tega naslova so, na temelju začasnega zadržanja pravne podlage za tak ukrep od Ustavnega sodišča RS, pravno nični, pojasnjuje pravni strokovnjak Andraž Teršek. "Če so bili sklepi datumsko prirejeni, je ta datumska sprememba pravno nepomembna. A če je bilo to storjeno, gre vseeno za obstoj razlogov za sum storitve kaznivega dejanja. Državno tožilstvo se zadeve lahko nemudoma loti. Oškodovani pa lahko nemudoma vložijo tožbo na delovno in socialno sodišče. Imajo tudi stvarno utemeljeno pravno podlago za kasnejše vlaganje kazenskih ovadb zoper neposredno odgovorne osebe in odškodninskih tožb."
Prej tri plače odpravnine, zdaj deset
Zdaj v Policijskem sindikatu Slovenije pravijo, da se bodo z vsemi članicami in člani, ki so prejeli navedene sklepe, pogovorili in preverili vsak posamičen primer. Morda se bo kdo navkljub vsemu raje odločil za upokojitev, saj bo v tem primeru dobil občutno višjo odpravnino. Ob upokojitvi uslužbencem v javnem sektorju sicer pripada odpravnina v višini treh plač, v tem primeru pa jih lahko posameznik dobi celo deset. "Časa je sicer zelo malo, osem dni. S pravniki še iščemo odgovore, ali je pritožba na ta sklep potrebna ali ne, a tistim, ki želijo delati naprej, jo bomo pripravili, za vsak slučaj," pojasnjuje Cvetko. Preseneča jih tudi, da so odpoved dobili večinoma zaposleni, ki opravljajo operativne naloge, a prav teh že tako primanjkuje v policiji. Glede na to, da so mnogi med njimi bili v preteklosti upravičeni do beneficirane delovne dobe, so to relativno mladi ljudje in mnogi med njimi se po upokojitvi celo reaktivirajo, ker se ponovno zaposlijo kje drugje. "Policist denimo lahko pogoje za upokojitev izpolni že pri 49 letih, ko ima 30 let delovne dobe in deset let beneficirane," pravi.