Današnji dan se je začel z veliko stisko v javnih službah, ki omogočajo nujno pomoč in vzdrževanje podpore najranljivejšim v času epidemije koronavirusa. Vlada Janeza Janše je cel dan napovedovala pošiljke zaščitnih mask, ki sicer najbolj izpostavljenim zdravstvenim delavcem ne bodo v zaščito, so pa te napovedi v stisko spravile štabe civilne zaščite in lokalne oblasti.
Manko zaščitne specializirane opreme
V kranjskem zdravstvenem domu so zjutraj sporočili, da imajo na vstopni točki za testiranje s koronavirusom zdravstveni delavci le še nekaj specializiranih (respiratornih) mask. Zgolj kirurške maske, katerih dobavo je napovedal gospodarski minister Zdravko Počivalšek, zanje niso primerne. V zdravstvenem domu so bili zato pripravljeni, da točko zaprejo, a jim je dopoldanska dostava z ministrstva za zdravje, ki ga vodi Tomaž Gantar, nato le zagotovila dodatna zaščitna sredstva, da bodo normalno delali vsaj do konca tedna.
Pozabili na humanitarne organizacije in zavode
Parlamentarni odbor za delo je danes obravnaval predlog zakona o interventnih ukrepih na področju plač in prispevkov. Predlog zakona, o katerem bo DZ odločal danes, je dopolnjen, da vključuje tudi pravico samozaposlenih, da zaprosijo za odlog plačila socialnih prispevkov za april, maj in junij letos za dve leti. To samozaposleni ocenjujejo za nezadostno. Predlog zakona kljub drugačnim obljubam in predlaganemu amandmaju Levice ne predvideva, da bi bili med upravičenci koriščenja interventnih pomoči tudi društva, zavodi in ustanove. Ti zaposlujejo po podatkih centra za nevladne organizacije več kot 9300 delavk in delavcev. Če zakon ne bo dopolnjen, se bo s tem v diskriminatoren položaj postavilo tudi številne organizacije, ki prav tako nudijo množično medčloveško pomoč na terenu.
Kazni za kršitelje novega odloka
Medtem je danes tako na seji vlade kot pred njo obrambni minister Matej Tonin pozval podjetja, naj občinskim štabom civilne zaščite sporočijo svoje potrebe po zaščitni opremi, na katero pa se je še vedno tudi popoldne čakalo. Na posledice takega poziva je že dopoldan opozoril vodja ljubljanske civilne zaščite Robert Kus. Slovenski tiskovni agenciji je pojasnil, da prejmejo neštete klice o tudi nedefiniranih potrebah po zaščitni opremi, četudi nimajo zaščitne opreme niti za nujne potrebe v zavodih, kjer so zaposleni v neprestanem stiku z ljudmi. Tu gre predvsem za lekarne ali službe za oskrbo na domu. Vlada sicer zagotavlja, da bo maske prioritetno namenila zdravstvenim ustanovam in domovom za ostarele, nato trgovinam in lekarnam. Po seji vlade je Tonin dodatno pojasnil, da naj bi letalo z 1,5 milijona zaščitnih mask že pristalo v Nemčiji, s tovornjaki pa naj bi nato prispele v Slovenijo.
Odpoved pravici do veta?
Vlada je danes vložila tudi predlog zakona o interventnih ukrepih na javnofinančnem področju, ki med drugim vladi daje pooblastilo, da sama prerazporeja sredstva proračuna. Zakon naj bi sprejemali danes po nujnem postopku. Predsednik državnega sveta Alojz Kovšca pa je napovedal, da bodo svetniki ob vsakem interventnem zakonu glasovali, ali se vnaprej odrekajo pravici do veta.