Hrvaško diplomatsko ignoriranje Slovenije

Uroš Esih Uroš Esih
25.02.2019 16:15

Hrvaški manevri zavlačevanja pri sprejemanju arbitražne razsodbe se kažejo tudi pri tem, koga je južna soseda izbrala za svojega veleposlanika v Sloveniji in kako. Kaj je v ozadju neizbire kandidata za novega slovenskega veleposlanika v med diplomati zelo priljubljenem Zagrebu?

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Daniel Novakovič/STA

Diplomatski odnosi s sosednjo Hrvaško, s katero ima Slovenija mnoga odprta vprašanja, k čemur sicer ne štejemo vprašanja meje, ki je bila določena z razsodbo arbitražnega sodišča, Hrvaška pa še naprej zavrača njeno uresničevanje, so na nizkih obratih. Tako hrvaška kot slovenska stran čakata na odločitev Sodišča EU v primeru slovenske tožbe Hrvaške zaradi kršenja prava EU v povezavi z neuresničevanjem arbitražne razsodbe. Glede na hrvaško taktiko zavlačevanja razsodbe ni pričakovati pred drugo polovico naslednjega leta. V prvi polovici 2020. bo Hrvaška prvič predsedovala Svetu EU, največja mora za južne sosede pa bi bila, če bi sodišče odločilo, da Hrvaška, torej predsedujoča, krši pravo EU. Tudi glede na prakso Sodišča EU, ki se izogiba občutljivim datumom pri objavi rezultatov, je odločitev pričakovati po predsedovanju.

Kaj sporoča hrvaško imenovanje Grigića

Da so diplomatski odnosi med državama na nizki ravni, delno celo zamrznjeni, kaže tudi Hrvaška odločitev, da je v Slovenijo poslala diplomata, ki ne sodi v ligo njenih diplomatov, s čimer bi dali Sloveniji signal, da želijo, tudi s pomočjo tihe diplomacije, aktivno delovati v smeri reševanja odprtih dosjejev. Novi hrvaški veleposlanik v Sloveniji Boris Grigić je poverilno pismo slovenskemu predsedniku republike Borutu Pahorju predal konec januarja. Prejšnja hrvaška veleposlanica Vesna Terzić pa se je poslovila že konec septembra lanskega leta, s čimer je nastal kar štirimesečni premor, ko Hrvaška v Sloveniji ni imela veleposlanika. S tem je Sloveniji poslala jasen signal, da ni zainteresirana za reševanje nakopičenih težav, ampak se je odločila za taktiko zavlačevanja.

​Zakaj Kacin ni bil izbran

Po neuradnih, a zanesljivih informacijah se je na zdaj neuspešnem razpisu za veleposlaniško mestu v Zagrebu prijavil Jelko Kacin, ki je izpolnjeval pogoje in se mu izteka mandat slovenskega stalnega predstavnika pri zvezi Nato v Bruslju. A Kacin prvenstveno ni bil izbran zaradi tega, ker ni imel politične podpore za imenovanje.

Boštjan Udovič

​Kako še lahko Slovenija pritisne na Hrvaško

Po naših informacijah iz diplomatskih vrst se bo verjetno zgodilo, da se tudi Sloveniji, tako kot se ni Hrvaški, ne bo mudilo z imenovanjem novega veleposlanika v Zagrebu. Obstajal naj bi namreč neuradni dogovor na nivoju najpomembnejših akterjev v zunanji politiki, MZZ, urada predsednika republike in kabineta predsednika vlade, da Slovenija počaka z imenovanjem novega veleposlanika v Zagrebu, potem ko bo Knezovi potekel mandat in se bo poslovila. Na ta način bo Slovenija recipročno odgovorila na zgoraj opisane signale, ki jih je uradni Zagreb poslal uradni Ljubljani ob imenovanju njihovega novega veleposlanika. Precej verjetno torej je, da bo nekaj časa slovensko veleposlaništvo v Zagrebu vodil odpravnik poslov.

Jožef Horvat
Nataša Juhnov
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta