V UKC Maribor so zaradi okužbe sedmih zdravnikov, ki so se okužili na sestanku službe nujne medicinske pomoči 24. junija, znova na najvišji stopnji pripravljenosti. Gre za zdravnike prehospitalne enote Zdravstvenega doma dr. Adolfa Drolca, ki pa delajo na mariborski urgenci v istih prostorih kot osebje bolnišnične urgence. Direktor UKC Maribor Vojko Flis: "V ustanovi smo sprejeli vse potrebne varovalne ukrepe, potrebna bo ponovna reorganizacija, ker je iskanje stikov zahtevno. Trije od okuženih zdravnikov so delali na urgenci, a bolj pomemben podatek je, da so imeli stike z ljudmi tudi sicer in tisti ljudje so imeli nove stike dalje. In vse te stike je domala nemogoče izslediti, čeprav smo delali cel popoldan in celo noč."
Testiranja bodo še ponovili
Izvor okužbe še ni znan, Flis na vprašanja novinarjev v pogojnikih govori o službeni poti enega od zdravnikov v Črno goro, v zdravstvenem domu pa umirjajo žogo: "Od potrjeno sedmih okuženih zdravnikov s covidom-19 se je le en zdravnik udeležil srečanja v Črni gori in to v času, ko je bila ta covid varna država, torej na zelenem seznamu. Na srečanje je bil povabljen kot sodelavec v ekipi strokovnjakov Centra za evropsko prihodnost v okviru mednarodnega razvojnega sodelovanja Slovenije."
Ste obiskali urgenco v petek, nedeljo ali ponedeljek?
"Vse spremljevalce in bolnike, ki so bili v urgentnem centru v petek, 26. junija, med 7. in 12. uro, v nedeljo, 28. junija, med 7. in 19. uro ter v ponedeljek, 29. junija, med 7. in 16. uro, pozivamo, da se opazujejo. Takojšnja testiranja so predvidena za zdravstvene delavce ter za kronične in onkološke bolnike, sicer o testiranju odloči osebni zdravnik. Če se pojavi nahod, kašelj, bolečina v žrelu, povečana telesna temperatura, bolečine v mišicah ali slabo počutje, je treba kontaktirati osebnega zdravnika," pravi Danilo Maurič, strokovni direktor ZD dr. Adolfa Drolca.
Najtežji je kadrovski primanjkljaj
Nastaja pa zaradi odrejenih osamitev velika kadrovska zagata v obeh ustanovah. Skupno so po podatkih NIJZ izključili 21 zaposlenih. "To bo vplivalo na nujno medicinsko pomoč v mestu, kjer zdravniki delajo tudi v reševalnih vozilih. Zdravstvenemu domu bo UKC Maribor skušal pomagati s svojimi zdravniki. Med zdravniki UKC Maribor za zdaj ni okuženih, tisti, ki so bili v stiku, pa so v osamitvi," pravi Vojko Flis. "Razmere so bolj nepregledne kot meseca marca, ko sta prišla dva zaposlena iz Italije, stikov zaposlenih je bilo takrat neprimerno manj kot zdaj, ko se je pahljača razširila. V UKC Maribor še vedno veljajo vsi ukrepi iz časa epidemije. Ta je bila preklicana samo administrativno, mi pa smo ves čas opozarjali, da to na virus ne vpliva. Odpiramo covid oddelek, za zdaj bolnikov, ki bi potrebovali bolnišnično zdravljenje, še nimamo, a seveda bo treba počakati še vsaj sedem dni, da bomo videli, kako se bodo okužbe gibale, ter seveda, kako se bo razvijala bolezen pri okuženih." Nobeden od okuženih nima hujših simptomov bolezni, pravi Danilo Maurič. Izpad kadra bodo blažili z zaposlenimi iz urgentnih služb Slovenska Bistrica, Ptuj, Lenart, če bi se širjenje okužb nadaljevalo, bi prosili za pomoč druge ustanove oziroma državo. Da bi se okužba prenesla na bolnike, je po mnenju Mauriča malo verjetno, saj so zaposleni ves čas stika z bolniki v popolni zaščitni opremi.
Okužbe po nekaterih občinah Podravja:
42 Maribor (2 novi)
16 Slovenska Bistrica (2 novi)
4 Miklavž na Dravskem polju (1 nova)
3 Ptuj (1 nova)