"Za zdaj naše krivulje delujejo ugodnejše v primerjavi z večjim delom evropskih držav, kar kaže, da smo ukrepe fizične distance dovolj resno vzeli. Ugodno je tudi, da geografija novih okužb še vedno v veliki meri odraža prva gnezda 'smučarskih' okužb. Vzrok te statičnosti je geografska in prometna razčlenjenost države, ki so jo pravočasne prekinitve prometnih tokov še poudarile," je za RTV Slovenija povedal imunolog dr. Alojz Ihan.
Kar nas čaka po karanteni - trenutni protikoronski ukrepi bodo po njegovem nekaj časa še gotovo trajali -, pa je - življenje z virusom, pravi v daljšem intervjuju, objavljenem na MMC RTV Slovenija. "Če nočemo, da v skrivališčih pred virusom sami sebe zadušimo, se bomo morali premišljeno naučiti živeti z njim ... To pomeni, da normalizacija življenja ne bo enostavna vrnitev v prejšnje življenje. Vsako življenjsko funkcijo, ki jo bomo sklenili oživeti, bomo morali na novo premisliti s stališča virusa, ki bo ostal naša realnost." Od obiska zdravnika, poslovnih sestankov, izmenskega dela, v tovarnah, pouka, javnega prevoza, našteva. "Vse se mora normalizirati, le da to ne bo več nekdanja normalnost, če nočemo katastrofe. Normalizacija torej ni to, da zapremo oči in zaživimo po starem, kar bo, pa bo, to bi bila norost. Normalizacija je razmislek o prioritetah."
Kako si Ihan to predstavlja? "Prioritete v življenju so na primer funkcioniranje zdravstva, funkcioniranje ekonomije, to, da imajo ljudje delo. Če bomo na novo znali normalizirati pouk v šolah, bo ta praksa le še korak do ideje, kako normalizirati javne prireditve. Seveda ne verjamem, da bomo do avgusta že prišli do rockovskih koncertov, kakršni so bili nekoč, ampak sem pa prepričan, da bomo prišli do inovativnih rešitev, kako izvesti rockovske koncerte po novem, ko moramo računati na virus," je povedal na portalu RTV Slovenija.