Kdaj ste se zavedli, da je vaše poslanstvo utiranje družbene odgovornosti v vse pore naše družbe?
"Na podlagi lastnih izkušenj, saj sem imela med 25. in 30. letom kar nekaj alergij z astmo in se začela spraševati, ali z menoj ni vse v redu - ali pa z okoljem, v katerem živim. Prišla sem tudi do spoznanja, da ne vemo, kaj kupujemo v trgovinah, kaj pijemo in jemo. In ugotovila sem tudi, da ni vse, kar zaužijemo, zapisano na embalažah. Odločila sem se, da raziščem to področje, z nekaj zamude sem na to temo tudi diplomirala in prišla do spoznanja, da je bila v Sloveniji na področju družbene odgovornosti v primerjavi z Evropo še črna lisa. Prve ideje sem črpala iz kodeksa etike v oglaševanju in se obrnila na mariborsko občino, ali bi bili pripravljeni soustanoviti inštitut, ki bi širil družbeno odgovornost. Z oddelka za gospodarstvo so mi odgovorili, da v proračunu nimajo denarja za to. S takratnega gospodarskega ministrstva pa, da naj kar zaženemo tak projekt v okviru civilne pobude - in če bo dober, ga bodo v prihodnje uvrstili v svoje programe in ga sofinancirali prek javnih razpisov, sicer pa ne. In tako še danes delujemo, čeprav smo aktivnosti razširili še na programe za mladino in izobraževanja. Za strateško vzpodbujanje družbene odgovornosti tako še danes ni denarja v državnem in občinskih proračunih."
Morda je celo bolje, da ostajate še naprej neodvisni inštitut?
"Morda. Tudi zaradi tega, ker koncept družbene odgovornosti terja, da v ta proces vključimo vse sfere družbe - tako v zasebnem in javnem sektorju - ter jih integriramo skozi izdelke, storitve in procese. Res pa je, da je del nalog, ki jih v družbi in za družbo opravljamo, dozorel do te mere, da bi potrebovali krovno oziroma nacionalno organizacijo, ki bi lahko procese družbene odgovornosti tudi regulirala. Menimo, da bi to nalogo lahko prevzelo ministrstvo za gospodarstvo. Z vladnimi predstavniki smo mnenja na to temo soočili lani junija na forumu o družbeni odgovornosti - 43 predstavnikov je takrat dalo tudi predloge, kako bi lahko tak nacionalni svet za družbeno odgovornost deloval. Za zdaj, tudi zaradi menjave vlade, še ni zaživel. Glede na to, da ima Slovenija v dokumentu Strategija razvoja Slovenije do leta 2030 zapisano tudi vzpodbujanje družbene odgovornosti, menim, da je napočil čas za oblikovanje akcijskega načrta, ki bi to strateško in operativno urejal na ravni države."
"Za strateško vzpodbujanje družbene odgovornosti tako še danes ni denarja v državnem in občinskih proračunih"
"Družbena odgovornost nič ne stane, le nekaj dodatnega dela je treba vložiti, prinese pa velike koristi"
"Skrivnost je v majhnih pozornostih, ne v velikih darilih"
Koliko je Anita Hrast družbeno odgovorna?
"Da po 14-ih letih vztrajam v inštitutu, ki sem ga ustanovila za širjenje koncepta družbene odgovornosti. Če bi ustanovila podjetje, bi morda imela v tem času več denarja, a sem zadovoljna, saj sem do sedaj še vsak mesec prejela plačo. Da skušam ozaveščati sebe in druge na tem področju, da ločujem odpadke, varčujem z energijo, skrbim za okolje in družbo ..."
Morda vozite električni avtomobil?
"Žal še ne, imam deset let staro osebno vozilo in nameravam nekaj narediti v tej smeri. Tudi s kolesom se žal premalo vozim. Hodim pa peš, a bi tudi to lahko več."
Kje bi vašo družbeno odgovornost lahko še izboljšali?
"Na področju osebne odgovornosti, še posebno na področju telesne in športne aktivnosti, tudi prehranjevanja. Morda me v prihodnje čaka tudi post. Tudi na ekonomski podstati bi morala več narediti za svojo varnost, ko bom v pokoju."
Ste tudi osebno dejavni na področju humanitarnosti?
"Darujem ob kakšnih nesrečah družinam v stiski, tudi prosilcem na ulici, pogosto kupim izvod brezdomskega časopisa Kralji ulice. V nekatere akcije se vključujemo tudi preko inštituta, kdaj tudi koga, ki ne zmore plačati kotizacije za naše seminarje, tega plačila oprostimo."
Za nami so lokalne volitve, so naši župani družbeno odgovorni?
"Vsakdo bi moral odgovarjati za svoja dejanja, je pa res, da oblast spremeni človeka. Ko je šel naš nekdanji sodelavec dr. Andrej Fištravec v politiko, smo mu rekli, da bo vse odvisno od ekipe, ki si jo bo izbral, saj ni dovolj, da je sam dober človek. Kar si je izbral, je pač imel. Za Maribor pa si želim, da bi ga vodil učinkovit in pošten župan, in upam, da bo Saši Arsenoviču to uspelo."