Koliko 8. marec še pomeni politični in družbeni boj za enakopravnost in enakovrednost žensk? Ker zdi se, da je vse bolj zreduciran na kupovanje rož in obiske stand up komedij.
"Čeprav na papirju izgleda, da smo prišli do enakopravnosti in enakovrednosti, še nismo tako daleč in je prav, da dan žena še vedno obeležujemo. To je opomnik, da so bile ženske, ne tako dolgo nazaj, v veliko slabšem položaju, kot smo me. In da moramo izkoristiti možnosti, ki so nam dane. Me pa žalosti, ko vidim, da so v medijih ženske neprimerno slabše zastopane ali da bo v novi vladi bolj malo ministric. Zdi se, da včasih gremo nazaj. Zase rečem, da nisem feministka, temveč borka za enakost spolov. Ne želim, da bi imele ženske prednost, želim samo, da nas ne ovirajo pri tem, kar počnemo."
Od ena do pet
1. Do kakšnih ugotovitev ste prišli v programu Hidden No More, kjer ste se družili s 50 znanstvenicami iz celega sveta?
"Da se vse srečujemo z enakimi težavami. Prva je usklajevanje družine in dela, druga je stekleni strop in tretja sindrom vsiljivca. Tudi jaz sem dolgo razmišljala, kakšno srečo sem imela, da sem diplomirala, da sem doktorirala, dobila službo ... Živela sem s tem, da sem imela srečo, takrat pa sem se naučila, da to ni rezultat sreče, ampak mojega dela."
2. Kako vas sprejemajo študentje?
"Medtem ko kolega pri predmetu nimata težav z avtoriteto, mene na začetku leta gledajo z nezaupanjem. Preverjajo, kaj govorim, nekateri me začnejo hitro tikati, me premerijo. Vendar si do konca semestra uspem zgraditi zaupanje in spoštovanje."
3. Vaša doktorska tema je bila, kako s sodobnimi napravami olajšati življenje starejšim. So ti pripravljeni uporabljati tehnologijo?
"Vse je odvisno od tega, kako jim tehnologijo prikažeš. Ne smeš reči,' tu imaš super tehnologijo, uporabljaj jo', ampak vedno pokazati njen namen. Raziskavo sem delala v domovih za ostarele, med ljudmi, starejšimi nad 65 let. Če so videli, da imajo od tehnologije korist, so se bili pripravljeni učiti. Velikokrat sem bila tudi presenečena, kako hitro."
4. Se napoveduje kakšna tako korenita revolucija kot je bil širokopasovni internet?
"Trenutno je največ priložnosti na področju navidezne, virtualne resničnosti, ki smo jo doslej najbolj uporabljali pri igricah, se pa da uporabiti tudi v koristne namene - recimo v industriji in v zdravstvu. Namesto, da se zdravnik uči na pravem človeku, bi lahko vaje izvajal preko navidezne resničnosti. Druga tehnologija, ki zelo obeta je tako imenovan Internet stvari."
5. Slovenska družba temelji na poslušanju ali razmišljanju?
"Na poslušanju in to se najbolj opazi v predavalnici. Zadovoljimo se s tem, kar smo slišali, dodatnih vprašanj običajno ni, vendar je tako nastavljen ves izobraževalni sistem."
"Medtem ko kolega pri predmetu nimata težav z avtoriteto, mene na začetku leta gledajo z nezaupanjem. Preverjajo, kaj govorim, nekateri me začnejo hitro tikati, me premerijo"
" Diskriminacije ne občutim. Sem pa na naši fakulteti glasna, velikokrat opozarjam na stvari, a nisem samo kritična, temveč tudi ponudim rešitev problema. In to je po mojem ključno"
"Maribor je v stanju duha, ko glasno naredi 'tri, štiri', ko pride do 'zdaj', pa se ustavi. Škoda, saj je potencial tega mesta zelo velik"
"Res me zanima, ali bodo službo obdržali tudi moji sodelavci, če se zgodi, da ne bomo imeli projekta, ki bi kril plače, kot je bilo v primeru Urše Opara Krašovec"
"Eden mojih profesorjev, ki ga zelo cenim, je dejal, da se ljudje sploh ne zavedajo, da so bolj izobraženi ljudje bolj podli"