(INTERVJU) Gorazd Bende: "Za najboljše, tiste, ki sledijo razvoju, še bolje, če ga soustvarjajo, ni bojazni"

Srečko Klapš Srečko Klapš
15.06.2020 06:31

Direktor Zavoda poslovno proizvodna cona Tezno v Mariboru: "Tudi v podjetjih smo zajeli sapo in dokončno ugotovili, da prihodnosti in napredka ne moremo graditi le na večjih proizvedenih količinah. Za drugačne rezultate bo treba drugače delati."

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Gorazd Bende: "Mlade smo (pre)zadolžili za naslednje generacije, zato bi jim bilo prav dati možnost, da tudi o čem odločajo. Njihov nahrbtnik je namreč, še preden bodo dobili prvo službo, že precej težek." 
Igor Napast

Z Gorazdom Bendetom smo se pogovarjali v njegovi pisarni na Cesti k Tamu, v prostorih nekdanjega Tama, v katerem je začel svojo pot. Po njegovem stečaju je vodil družbo MPP Gonila, kasneje je bil prvi direktor Cimosa Tam Ai, hkrati pa se je pričelo tudi z njegovo pomočjo formiranje cone Tezno, katere upravljanje vodi že šestnajsto leto. Danes v njej deluje okoli dvesto podjetij z nad tri tisoč zaposlenimi. Na pogorišču Tama imajo tovarne nemški, italijanski in kitajski kapital, življenjsko energijo pa mu dajejo številna domača mala in srednja podjetja. Tudi prvi pogovori o prihodu Magne v Slovenijo so omenjali cono Tezno, a je bila ta premajhna za njihove gabarite. Bendetu danes ni žal, da avstrijsko-kanadske multinacionalke ni na njegovem dvorišču, saj se ji nameravajo s širitvijo cone na zahod približati, je dejal hudomušno, ko je še vedno z elanom na steni prestavljal parcele kot na šahovnici.
Kakšne rane pušča ta, upajmo, iztekajoča se kriza zaradi koronavirusa?
"Gotovo je pomenil koronavirus krizo pri skrbi za zdravje ljudi in v zdravstvenem sistemu, za gospodarstvo pa bi rekel, da prihaja do ključnih sprememb, ki so se že nakazovale prej. Kriza ima namreč začetek in konec, ta sprememba pa bo trajala do nove pomembnejše prelomnice. Lahko bi rekel, da gre za klofuto narave procesu globalizacije in vsiljeni logiki potrošništva. Tako kot po 11. septembru 2001 v ZDA in po letu 2008, ko se je začela kriza s propadom banke Lehman Brothers, tako se bo tudi po koronavirusu spremenilo naše obnašanje. Denimo socialna distanca je imela pravzaprav nasproten učinek, saj nas je bolj povezala. Tudi v podjetjih smo zajeli sapo in dokončno ugotovili, da prihodnosti in napredka ne moremo graditi le na večjih proizvedenih količinah. V vsakem poslovnem načrtu za prihodnje leto je bila doslej največkrat zapisana beseda rast. Tako kot na osebni ravni prihaja tudi v podjetjih do redefinicije vrednot. Za drugačne rezultate bo treba drugače delati. Le v nekaj mesecih smo preizkusili različne fleksibilne načine organizacije dela. Ob tem lahko podjetja prihranijo nekaj stroškov in jih namenijo za kadre in razvoj. Po drugi strani pa se je pokazalo, da so v večini primerov ljudje bolj fleksibilni, da ne rečem svobodni, in tudi, kar je cilj, bolj učinkoviti."

Gorazd Bende: "Da smo si na jasnem: tista podjetja, ki so bila že doslej v težavah, bodo to krizo težko prebrodila. 
Igor Napast
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta