(INTERVJU) Igor Kaučič: Janšo lahko doleti le razrešitev s funkcije

Matej Simič
03.04.2021 06:00
Z ustavnim pravnikom o ustavni obtožbi predsednika vlade: kako močno sredstvo je to, kdo ga običajno uporablja in kako je s časovnimi okviri.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Dr. Igor Kaučič: "Ustavno sodišče nima rokov, v okviru katerih bi moralo o ustavni obtožbi odločiti."
Andrej Petelinšek

Kakšno sredstvo je ustavna obtožba v primerjavi z drugimi sredstvi, ki so na voljo poslancem?

"Ustavna obtožba je eno najbolj resnih sredstev za ugotavljanje pravne odgovornosti predsednika republike, vlade ali ministrov. O pravni odgovornosti za protiustavne ali protizakonite akte predsednika vlade ne odloča državni zbor kot politično telo, temveč ustavno sodišče. Druga sredstva, denimo interpelacija ali nezaupnica, ugotavljajo politično odgovornost.

Predsednik vlade je lahko odgovoren za dejanja, ki so v njegovi neposredni pristojnosti, ni pa odgovoren za politična dejanja ali za ravnanja svojih podrejenih. Pogosto pravimo, da mora biti kršitev ustave ali zakona storjena naklepno ali pa iz velike malomarnosti."

Kako lahko poslanci uporabijo sredstvo ustavne obtožbe?

"To je običajno orodje opozicijskih poslancev. Skupina vsaj desetih poslancev vloži predlog ustavne obtožbe v državni zbor. V vlogi morajo biti natančno opisane in očitane kršitve ustave ali zakona. In kar je zelo pomembno, treba je predložiti dokaze o kršitvah.

Državni zbor ima od vložitve 60 dni časa, da predlog obravnava. Če ga v tem času ne obravnava - ne glede na razlog -, se šteje, da je predlog zavrnjen. Za sprejetje predloga je potrebna absolutna večina, torej najmanj 46 poslancev. Če je doseženih dovolj glasov, gre ustavna obtožba pred ustavne sodnike."

To se še nikoli ni zgodilo. Kakšen je postopek, če se tokrat?

"Imamo nekaj predhodnih možnosti. Najpomembnejša je, da ima ustavno sodišče (US) takoj po prejemu obtožbe možnost odločati o suspendiranju predsednika vlade. Za tako pomemben in daljnosežen ukrep, kot je odvzem funkcije, je zahtevana dvotretjinska večina ustavnih sodnikov.

Pri odločanju o obtožbi ima US tri možnosti. Prva je ugotovitev, da obtožba ni utemeljena, druga pa, da je obtožba utemeljena. Pri slednji se lahko US odloči na dva načina. Lahko ugotovi odgovornost premiera in ga razreši s funkcije. Druga možnost pa je posebnost, ki je redna sodišča ne poznajo. US lahko ugotovi premierjevo odgovornost, vendar mu ne odvzame funkcije. To pomeni, da je kršil zakon, vendar ta kršitev ni tako pomembna, da bi ji morala slediti razrešitev s funkcije. Pri odločitvi o ustavni obtožbi US nima rokov, v okviru katerih bi moralo odločiti. Znano je po tem, da odloča dolgo. V tem času se lahko denimo zgodi, da predsednik vlade odstopi ali mu poteče mandat. V vseh primerih, ko predsednik vlade v času postopka izgubi funkcijo, se postopek ustavi."

Kakšne so predvidene sankcije za predsednika vlade v primeru ugotovljene kršitve?

"Gre za pravno obliko odgovornosti. Sankcija je lahko samo ena - razrešitev. Lahko pa vzporedno ali naknadno zoper predsednika postopek sproži tudi redno sodišče. V tem primeru gre za ugotavljanje kazenske odgovornosti. US lahko z odločitvijo v takem primeru počaka, saj gre za združena postopka. Predsednik vlade je lahko normalno obtožen, ker nima imunitete."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta