Da bi bili potrošniki v prihodnje pravočasno obveščeni o kršitvah kot v primeru dodajanja žveplovega sulfita mletemu mesu, na upravi za varno hrano pripravljajo nov sistem obveščanja. Ker v zakonodaji nimajo pravne podlage, da bi od živilske industrije in trgovcev lahko zahtevali javne objave takšnih kršitev, ga pripravljajo v sodelovanju z njimi. Sestanek z njimi je predviden v prihodnjih 14 dneh, je povedal Janez Posedi, generalni direktor uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, ki priznava, da pričakovanj potrošnikov v primeru dodajanja žveplovega sulfita mesu na upravi niso izpolnili.
Ministrica za kmetijstvo je predstavila ugotovitve komisije o nadzoru in popravljalne ukrepe. Se z njimi strinjate?
"Poročilo, ki še ima oznako interno, ni povsem nepristransko, saj komisija, ki je opravila notranji nadzor, ni pogledala, kaj se je dogajalo v službi za stike z javnostjo na ministrstvu za kmetijstvo. Verjetno tudi zato, ker je ena od članic komisije sodelovala pri komuniciranju o tej zadevi. Pričakoval bi, da bi se izločila, pa se ni. Z vsemi ugotovitvami se ni nujno strinjati. Govor je o nepravočasnem ali nepopolnem obveščanju javnosti, tudi zavajanju potrošnikov. To na upravi za varno hrano zavračamo. Potrošnikov nikoli nismo zavajali, si pa v prihodnje želim drugačno komuniciranje v takih primerih, ker je to za potrošnike pomembno. Ko govorimo o tveganjih in nevarnosti, se naša ocena bistveno razlikuje od ocene splošne javnosti. Mi mislimo, da za splošno populacijo gotovo ni bilo večjega tveganja, so pa bila tveganja za tiste, ki so alergični na žveplo. V tem delu tudi razumem ogorčenje javnosti. Žveplov sulfit ni strup, je odobren aditiv, ki se široko uporablja v številnih živilih od vina do suhega sadja, povsod, kjer je dovoljen."
Ni zaupanja, a nova kandidatura
Janez Posedi se je zadnji dan prijavil na razpis za položaj generalnega direktorja uprave, ki ga je objavilo ministrstvo za kmetijstvo, čeprav je ministrici Aleksandri Pivec že dvakrat ponudil, da ne bi več sodelovala. Ocenil je, da bo z njo težko sodelovati, ker imata nekoliko različne poglede in pristope, kar je legitimno. Potrebno je zaupanje, ker je v nekaterih trenutkih ugotovil, da ga ni, je tudi predlagal, "da se razidemo dogovorno, česar ministrica takrat ni sprejela". Na razpis se je odločil prijaviti iz številnih razlogov. Na upravo vsako leto nekajkrat pridejo tuje inšpekcije, ki njeno delo preverjajo vsebinsko. "Naše delo ocenjujejo kot primerno in ustrezno, če ne bi, bi imeli težave z Evropsko komisijo, državami, kamor Slovenija izvaža, ne zaradi komuniciranja s potrošniki", pravi Posedi. Vsa poročila o teh pregledih so javno objavljena.
Tveganju so bili izpostavljeni alergični na žveplo