Matjaž Čampa je direktor podjetja Comett domovi, d.o.o., ki upravlja dva domova starejših v Sloveniji, in sicer Pegazov dom v Rogaški Slatini in Dom starejših Viharnik v Kranjski Gori. V nobenem od njiju doslej še niso zabeležili okužbe. Ob dogajanju v zvezi s širjenjem okužbe in predlogih oziroma ukrepih ministrstev za zdravje in delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti mu je prekipelo. Zato je objavil javno pismo z naslovom Dost' mam!, v uvodu pa zapisal: "Pride dan, ko ti koncentracija in diplomacija uideta na zaslužen dopust ..."
Svojo kritiko je začel takole: "Že sredi marca pred uvedbo epidemije sem začel pristojne opozarjati, da največjo nevarnost za širjenje koronavirusa predstavljajo domovi za starejše, ne lokali in diskoteke. V domovih za starejše je okoli 10.000 oseb, ki po vseh merilih spadajo v najbolj rizično skupino. Ukrepi morajo biti zato v največji možni meri usmerjeni v to, da se prepreči vnos okužbe v domove. Ključna dva sta prav gotovo ustrezna zaščita zaposlenih in predvsem redno testiranje osebja (vsaj enkrat tedensko) na hitrih točkah s prednostno analizo in obveščanjem o rezultatih. Sicer bomo preštevali mrtve, sem opozarjal. Zdravstvenemu ministru Tomažu Gantarju in ministru za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janezu Ciglerju Kralju sem prvič 14. marca, nato pa še trikrat, poslal neuspešne pozive k ukrepanju pred širitvijo širjenja koronavirusa v domovih."
Precej ostri ste bili tudi v svojem zapisu do današnje situacije. Trdite, da ste vse ukrepe izvajali, še preden ste dobili navodila ministrstev?
"Naj uvodoma povem, da močno podpiram vse ukrepe vlade, ki se vsaj posredno nanašajo na možnost zmanjšanja okužb pri naših stanovalcih v domovih starejših. Dejstvo je, da nas je tako domove za starejše kot naše partnerje na ministrstvih ta virus ujel nepripravljene. Morali smo se v najkrajšem času prilagoditi na trenutne razmere in trdim, da je domovom to v mejah možnega izredno dobro uspelo. Ni pa dobro, da se z vedno novimi navodili, spremembami in zunanjimi posegi v delo domov vnaša nemir v že tako stresno delo vodstev domov za starejše. Domovi so že ob začetku krize samoiniciativno sprejeli vrsto učinkovitih ukrepov, kar se kaže tudi v tem, da je velika večina za zdaj uspešna pri preprečevanju širjenja okužbe."
Zaposleni v domovih starejših predstavljajo prvo bojno linijo in si zaslužijo maksimalni dodatek za njihov trud