Boris Hajdinjak je zgodovinar in geograf ter direktor mariborske Sinagoge, Centra judovske kulturne dediščine. S profesorjem smo se pogovarjali pred mednarodnim dnevom spomina na žrtve holokavsta, kajti na včerajšnji dan leta 1945 so Sovjeti osvobodili nemško uničevalno taborišče Auschwitz. Samo v njem so nacisti med drugo svetovno vojno pobili milijon Judov. Konec minulega tedna so ob tem v Mariboru znova pripravili mednarodno znanstveno srečanje Vsako leto eno ime. Letos sta bila izpostavljena Slovenca Ivan in Ljubica Župančič, ki sta med vojno vihro druge svetovne vojne pred gotovo smrtjo pod ustaško roko v Banjaluki leta 1941 rešila judovskega dečka Dana Stockhammerja, starega komaj devet let.
Boris Hajdinjak se pohvali, da je po precejšnjih peripetijah srečno našel in vzpostavil stik z danes že 85-letnim Danom Stockhammerjem, ki živi na Havajih: "Tako smo na srečanju lahko predvajali njegovo avtentično izjavo pa še nekaj fotografij nam je poslal." Borisu Hajdinjaku je zelo važno, da o zgodovini ne govorimo samo v številkah ali v datumih: "Zategadelj se naše znanstveno srečanje vrti konkretno okrog imen, ljudi in predvsem okoli njihovih zgodb. Če se je lanski simpozij ukvarjal s holokavstom v Ljubljani, je letošnji imel poudarek na holokavstu v Bosni in Hercegovini. To pa zavoljo Župančičevih, ki sta delovala v Banjaluki in po vojni postala Pravična med narodi, častni naziv, ki ga podeli jeruzalemski muzej Jad Vašem."
Od 1 do 5
Ker je zadnje čase zelo popularen Jud George Soros, kako se financira mariborska Sinagoga?
"Ha, ha, preprosto vprašanje, hiter odgovor: Mestna občina Maribor. Naša dolgoletna želja pa je, ker smo po svojih funkcijah, nalogah in, upam, tudi po rezultatih, že zdavnaj presegli mestni okvir, da postanemo Center judovske dediščine Slovenije s sedežem v mariborski Sinagogi. Tako bi naše naloge financirala tudi država. Sodelujemo tudi z judovsko skupnostjo Slovenije, za posamezne projekte pa nas kdaj podpre tudi država Izrael in nekateri drugi, denimo Rotschildova fundacije iz ZDA. Ampak pri tem je treba zmeraj zmagati na razpisu po navadi med konkurenti z vsega sveta. Mariborska mestna občina nas je doslej zmeraj trdno podpirala, tudi po osamosvojitvi od Pokrajinskega muzeja pod županom Kanglerjem leta 2011, ko smo postali najmanjši javni zavod v Sloveniji z zgolj dvema zaposlenima."
Prvi spotikavci pri nas so bili postavljeni v Mariboru, zdaj tudi v Ljubljani. Koliko jih je?
"V Mariboru jih je dvanajst, v Ljubljani 23. Upam, da bodo prvi letos postavljeni še v Murski Soboti in Lendavi."
Ali so za današnje težave Palestincev res krivi le Izraelci?
"Po vsej verjetnosti ne le Izraelci, kajti kaj so Palestincem storili njihovi arabski bratje? Takoj ko je mogel, si je Egipt priključil Gazo, Jordanija pa Zahodni breg. Ves zaplet na Bližnjem vzhodu se ni začel šele z ustanovitvijo države Izrael. Začel se je že prej, po razpadu Osmanskega cesarstva, ko sta si to območje po vseh nelogičnih mejah med seboj razdelili Velika Britanija in Francija."
Bili ste srednješolski profesor. Ali so se mlade generacije s pojavom družbenih medijev kaj spremenile?
"So, so. Ko sem začel učiti srednješolce, še ni bilo niti mobitelov. Nato pa je vse šlo zelo hitro. Novi mediji, kot je internet, prispevajo v dobrem in v slabem. Vsaka generacija dijakov je drugačna. To so najstniki, ki se še iščejo. Nekoč so si po razredu metali listke, danes štrckajo esemese. Žalosti pa me, da imajo danes toliko komunikacijskih možnosti, znanje je dva klika proč, pa se jim ga ne da poiskati. Včasih ni bilo tako. Morda danes zavoljo novih medijev več časa porabijo za neumnosti oziroma za nekaj, od česar ne bodo živeli."
Ne vozite avta. Kako shajate?
"Uporabljam javni prevoz in še ni bilo kraja, kamor ne bi prispel. Na vlaku lahko kaj preberem, opazujem pokrajino, odgovarjam na telefon. Podpira pa me tudi družina, pomeni, da me kdaj kam odpelje žena."
Današnja Evropa ni idealna, a je bistveno boljša, kot je bila pred drugo svetovno vojno. Večino časa od takrat imamo na celini odsotnost vojne
Izraz antisemitizem ni najbolj posrečen, saj so tudi Arabci, torej s tem Palestinci, semiti. Bolj prav bi bilo antijudaizem