Je lahko podjetje Troia zametek, morda celo jedro nekakšne slovenske Silicijeve doline - rečeno v prispodobi, ki ste jo že uporabili v razmisleku o razvoju? Je v okolju treh koroških dolin, na katere se regija deli, mogoče razmišljati v smislu, da je vsaj kak del možno navezati na razvojni preboj tudi na področju informacijske tehnologije, če že ne povezati z njim?
"Vsekakor smo pripravljeni v to investirati čas in energijo, o tem smo tudi razmišljali. Veliko je poslovnih objektov, občine so se trudile za infrastrukturo, ni pa vsebin in novih razmišljanj, predvsem pa ni dovolj ustreznih vsebin, ki jih danes podjetja in industrija potrebujejo. Tradicionalna industrija je dobro zastopana, tudi turizem recimo se do neke mere razvija. Da pa bi lahko postavili pogoje za tehnološka podjetja, za start upe, se pa premalo razmišlja. Vsekakor smo lahko motor in nas na nek način to tudi zanima."
Kateri pa so pogoji, s katerimi bi se kaj premaknilo?
Vse, kar smo spoznali po Evropi, tudi ni idealno, zato nam ni treba imeti pretiranih skrbi ali manjvrednostnega kompleksa
Ozka gledanost na stvari nas kdaj tudi tepe
Z razvojnim denarjem iz Evrope je resda treba delati gospodarno, a zbirokratizirati zadeve do skrajnosti pa tudi ni smiselnodo skrajnosti pa tudi ni smiselno
Od ena do pet
Kaj je za vas dobro opravljeno delo?
"Delo, opravljeno v dogovorjenih rokih, in s tem zadovoljna stranka, tudi delo v okviru dogovorjenih sredstev. Projektni način delovanja je zahteven, to ni serijska proizvodnja, zato je toliko bolj pomembno, da se izpolni."
Kaj lahko športnik prenese v posel? Sami ste jadralni padalec, kaj vam je dal šport?
"Najbolj pomembna pri ukvarjanju s športom je vztrajnost, to, da ne obupaš pri prvih neuspehih. Posel ni pravljica. Treba se je vsak dan boriti, saj vedno pridejo tudi neuspehi. Ni vse zlato in samoumevno in takrat se moraš zbrati, se motivirati - predvsem to ti da šport. Tu je po mojem največja povezava med športom in poslom."
Kaj vam danes pomeni jadralno padalstvo, kolikor se vam še uspe ukvarjati s tem?
"Je lepa sprostitev, včasih sem ga jemal bolj zares in sem tudi tekmoval, danes pa grem, da se odklopim od vsega in uživam. Je pa tega manj kot pred leti."
Kakšen bo koroški razvoj v perspektivi, bo še prevladovala predelovalna industrija?
"Upam, da bodo naša prizadevanja in prizadevanja drugih podjetij s podobnimi vizijami doprinesla toliko, da se bo tudi lokalna skupnost zavedala potreb po spremembah in da se bo začel razvoj novih panog. Klasična industrija bo seveda ostala in tudi mora biti, upam pa, da se razmerja kaj spremenijo. Regija je nasploh izredna - kar zadeva kakovost bivanja, športno infrastrukturo na primer, težko toliko kjerkoli po svetu najdeš. Tudi tuji partnerji se ob obiskih temu čudijo."
Verjamete v projekt tretje razvojne osi?
"Zdaj se je celo nekaj začelo premikati in počasi bom morda celo začel verjeti. A kakšna bo hitrost, dinamika, ne bi znal oceniti. Bi pa poudaril še, da so tudi letalske povezave iz Slovenije zelo slabe in vplivajo na to, kako lahko posel delaš globalno. Večkrat moramo v Gradec ali Benetke, da lahko letimo po svetu. Mislim, da bi bilo pametno razmišljati tudi o tem, kako izboljšati te povezave."