(INTERVJU) Škof Stanislav Lipovšek: Imamo program. Pa še kako!

Vanessa Čokl Vanessa Čokl
19.04.2019 16:44

Za veliko noč, najvišji praznik na cerkvenem koledarju, govori upokojeni celjski škof. Urnik ima prepoln, ko čaka naslednika. V tem letu, ko se jim v celjski škofiji vrti, pravi. Oceni Cerkev, domovino, Evropo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Stanislav Lipovšek: "Jezus se sooča z realno situacijo. V realni situaciji življenja pa so tudi problemi. Velika noč je za kristjane praznik življenja, upanja, veselja."
Igor Napast

Do premika v Celje je bil leta in leta stolni župnik v Mariboru, zelo vpet na primer v oba papeževa obiska (Janeza Pavla II.) v Sloveniji, od drugega leta 1999 je letos 20 let. Nekaj časa je bil začasni upravitelj mariborske nadškofije. Od konca lanskega leta je dr. Stanislav Lipovšek upokojeni celjski škof. Aktivni upokojeni škof, ki čaka naslednika.
Začneva v Parizu, gospod Lipovšek? Velik požar v znameniti katedrali v začetku velikonočnega tedna.
"Res hudo. Zelo me je prizadela ta novica, onemel sem. To svetišče sem si temeljito ogledal in občudoval to mojstrovino človeškega duha. Tisti vitraji, to je res poezija. In arhitektura seveda. Orgle. Notredamski zvonovi. Pa vsa zgodovina, vključno s spreobrnjenjem Paula Claudela. Napoleon je bil okronan v tej katedrali, ko si je vzel krono od papeža. Revolucija je zelo poškodovala cerkev. Kaže, da je bila zdaj res nesreča, neprevidnost pri obnovi, to se lahko hitro zgodi. Me je pa zelo prijetno presenetila solidarnost po vsem svetu. Francozi tako ali tako, to je njihov ponos, identiteta, točka, ki jih vse povezuje. Predsednik Macron je bil takoj tam. Pa pariška županja in nadškof. Objeli so se, dali vedeti, da bodo solidarno šli naprej. Evropa se je takoj zbudila. Rusija. Papež. To je lahko tudi izhodišče za promoviranje evropske kulture, ker se Evropejci žal skorajda malo ne bom rekel, da sramujemo, ampak izogibamo priznati, od kod prihajamo. Da imamo judovsko-krščanske, grško-rimske korenine. Če se odrekamo filozofiji, pravu, duhovnosti, potem smo v temi, v megli! Kje je izhodišče, kje je norma, kje je smer? Ta dogodek bo lahko Evropo celo usmeril k duhovnim vrednotam. Ljudje so v ponedeljek trumoma šli skupaj in zrli v pogorišče, eni so molili, eni peli, bilo je upanje, da ne more kar vse propasti in da ne bo. Res kaže, da bo to zelo pozitivno prispevalo k naši evropski situaciji. Predstavniki Cerkve imamo pa tako ali tako posebno nalogo, da vračamo Evropi dušo, duhovno tradicijo."

"Vsi govorimo, da je kriza molitve, pa še nikoli nismo imeli toliko molitvenih skupin. Nikoli še nismo imeli toliko zakonskih skupin - pa pravimo, da je kriza družine. 5000 skavtov imamo, veselih, da so kristjani."
Igor Napast
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta